Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Rafał Betlejewski

Dla mnie, Polaka, momentem otwierającym na tematykę "żydowską", było Jedwabne - być może najważniejsze wydażenie mijającej dekady. Po raz pierwszy wtedy stanąłem twarzą w twarz z ogromem mojej ignorancji. Jak się wkrótce zorientowałem moja ignorancja była ignorancją aktywną, sterowaną, zaplanowaną. Zrozumiałem z przerażeniem, że nic, żadna instytucja (szkoła, literatura, teatr, film, kościół, rodzina) nie przgotowały mnie do przyjęcia tego tematu, a moja niepamięć o Żydach była aktywnym, wspomaganym zapominaniem. Jedwabne jest dla Polaka swoistym no mans land, gdzie tożsamość narodowa ulega załamaniu i grupowa identyfikacja jest już niemożliwa.

Od wielu lat nosiłem się z pomysłem wypowiedzi na ten temat, gdyż czułem, że jest to dla mnie konieczne. Akcja "Tęsknię..." powstała w 2006 roku jednak dopiero dziś dojrzałem, żeby ją opublikować.

Użycie słowa "Żyd" jest tu jak najbardziej świadome. Staram się w ten sposób uruchomić zawarte w nim kalki uprzedzeń - te same, które siedzą także w mojej głowie. Dobór medium - murala, który w polskiej rzeczywistości zarezerwowany jest dla wypowiedzi antysemickich - także jest w pełni świadomy. Zdjęciom towarzyszyć będą jeszcze krótkie historie na temat indywidualnych Żydów, wymienianych z imienia i nazwiska, gdyż w moim przekonaniu, tęsknota nabiera wtedy właściwego wymiaru.
Projekt pomyślałem jako akcję całoroczną, gdzie strona tesknie.com ma stać się zwornikiem. Mam nadzieję zebrać wiele zdjęć, wspomnień, rozmów i doświadczeń i zakończyć akcję wystawą 27 stycznia 2011 roku.


Proszę o Państwa pomoc w rozmowie, wspominaniu oraz w nagłośnieniu akcji. Oficjalne otwarcie 27 stycznia, choć pierwsze murale namalowałem jesienią.
Dziękuję i pozdrawiam, Rafał Betlejewski.

--------------------

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
tomasz
Comment
Re:prośba o kontakt
Komentarz:9 , pon październik 24, 2011, 13:39:45
Panie Rafale witam, potrzebuje się skontaktować z rodziną Chmielewskich z Jedwabnem który wzięła udział w Pana akcji w 2009. Pozdrawiam i czekam na kontak z Panem
Tomasz Wanat
TVN
betlej
Comment
Oczywiście
Komentarz:8 , wto maj 10, 2011, 09:41:48
Panie Łukaszu,
oczywiście prześlę do Państwa ten film niezwłocznie.
Dziękuję bardzo,

Rafał Betlejewski
Łukasz Michoń
Comment
Publikacja filmu z akcji "Płonie stodoła"
Komentarz:7 , wto maj 10, 2011, 09:37:52
Witam!

Chciałbym zapytać, czy może Pan przysłać do nas film z akcji "Płonie stodoła", który mógłby się znaleźć na płycie załączonej do tomu naszego czasopisma poświęconego SKANDALOWI?

W imieniu redakcji Tematów z Szewskiej
Pozdrawiam
Łukasz Michoń
Roman Swierżewski
Comment
wspołpraca
Komentarz:6 , wto wrzesień 21, 2010, 11:44:45
Szanowny Panie - jestem pełen podziwu dla Pana realizowanych pomysłów. Akcje Pana bardzo mi się podobają będę wdzięczny za kontakt
z wyrazami serdeczności Roman Swierżewski
Stefania Brodzieńska
Comment
?!?
Komentarz:5 , wto wrzesień 07, 2010, 00:38:49
>Dla mnie, Polaka, momentem otwierającym na tematykę "żydowską", było Jedwabne

Podziwiam pana ignorancję i odporność na fakty. W zasadzie sprawa jest prosta: w J. Niemcy wykorzystali do zabawy polskojęzyczny margines. Niemcy ponoszą za to odpowiedzialność prawną i moralną.

Jedwabne to uroczyste otwarcie roszczeń holocaust industry. Trochę głupio i niezręcznie byłoby wymuszać kasę od Polski jako ofiary wojny. Od Polski 'po Jedwabnem' pójdzie z górki.
Jan Kwiatkowski
Comment
Józef Rotblat
Komentarz:4 , wto czerwiec 22, 2010, 22:46:33
Witam serdecznie,

bardzo popieram Pańską akcję i w miarę możliwości śledzę jej postępy. Sam również uczestniczyłem w robieniu zdjęć w Poznaniu.
Myślę sobie, że może przy okazji Pańskiej działalności istniałaby również szansa, aby poszerzyć wiedzę o Józefie Rotblacie. Był on polskim Żydem, postacią niesłychanie zasłużoną dla pokoju na świecie, laureatem pokojowej nagrody Nobla w 1995. Zarazem jest postacią wciąż w Polsce nieznaną.
31 sierpnia mija 5 rocznica śmierci Józefa Rotblata. Może na tą okoliczność udałoby się zorganizować jakąś akcję upamiętniającą naszego nieznanego Noblistę?
Poniżej odsyłacz do biogramu Rotblata.
http://www.polskieradio.pl/nauka/tags/artykul69428_jozef_rotblat.html

Pozdrawiam serdecznie,
Jan Kwiatkowski
dr J. Kolarzowski
Comment
Popieram podoba mi się
Komentarz:3 , czw maj 27, 2010, 16:23:05
Polska ksenofobia powinna mieć swój kres ale nie będzie jej miała dopóki Polacy nie dopracują się prawdziwej zachodnioeuropejskiej prawicy. Prawicy, która zrywa z mesjanizmem i nikczemnie rozumianą opatrznością.
Wkład Żydów w kulturę Polską jest przeogromny i najwyższy czas by Polacy to zrozumieli i docenili a polski kościół z dialogu z Judaizmem uczynił priorytet transformujący chrześcijaństwo od wewnątrz.
J. Kolarzowski
Jacek Sieradzan
Comment
Płonąca stodoła
Komentarz:2 , śro maj 26, 2010, 17:47:22
Panie Rafale
Proszę o Pana adres mailowy. Mam pewną propozycję w związku z Pana projektem.
Pozdrawiam
dr Jacek Sieradzan
Uniwersytet w Białymstoku
Instytut Socjologii
Janusz Kamiński
Comment
Zydzi
Komentarz:1 , pon luty 22, 2010, 22:15:55
Nie byłem , nie jestem antysemita do chwili poznania Żydów obecnie wypoczywających w całej Europie. Oni sami tworzą enklawę / nie będę tego porównywał z nasizmen, choć wiele wspólnego mają/, do której z konieczności dopuścili trochę Rosjan pochodzenia Żydowskiego. Pana murale chętnie widziałbym na murach w Hajfie.