Bydgoszcz

Ja Polka, czuję ból.

Jako Polka czuję ból, ze nie ma miasteczek, kapel żydowskich i chasydow, że zniknęły synagogi i nie słychac na ulicach Jidysz? Wstydzę się, gdy myślę o starym Żydzie, ktorego ciagnieto za pejsy i któremu zrzucano z głowy kapelusz. Wsydzę się, gdy myślę o rozbijanych sklepach żydowskich, o strachu matek i dzieci żydowskich w czasie pogromów, o getcie ławkowym, o wyrzuceniu z radia Janusza Korczaka, o gwiazdach Dawida wiszących na szubienicach na ścianach naszych domów, o używaniu slowa "Zyd" jako obelgi, o chciwosci ludzi grabiących i zajmujacych zydowskie domy i sklepy, o ludziach na karuzeli, gdy plonelo getto, o bezczeszczeniu cmentarzy żydowskich, o kandydatach na prezydenta głoszących antysemityzm.

Wstydze się, gdy słyszę dowcipy o Holokauscie, gdy widzę antysemickie książki w centrum naszych miast, porozumiewawcze usmieszki w poczekalni u lekarza, ze jest zle, bo to przeciez Zydzi rzadza, gdy widzę zdjęcia z antysemickich demonstracji. Wstydze sie z przemilczenia i zaklamania w historii. Wstydzę się, że się wstydzimy.

Dręczy mnie myśl, że było wśród nas tylu obojętnych, gdy mordowano Żydów w czasie wojny, ze byli wśród nas tacy, którzy sami mordowali, kamieniowali Żydow w Kielcach, ze tylu Zydow musialo wyjechać z Polski w 1968 r. Że była ta straszna stodoła w Jedwabnem, że zaszczuwano panstwa Wyrzykowskich?

Podpisuję sie, ponieważ chcę, żeby to wszystko zostało nam wybaczone, żebysmy my i nasze dzieci nie musieli sie wstydzić i dręczyc, żeby nigdy wiecej nie bylo za co przepraszac Zydow i innych naszych sąsiadów.


Autor: Alina Pietrzak


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
all
Comment
Prawda jest gdzieś po środku.
Komentarz:8 , nie wrzesień 15, 2013, 13:05:20
https://www.youtube.com/watch?v=xPoF0nnsFY4
Lea
Comment
Re:
Komentarz:7 , nie styczeń 22, 2012, 21:12:55
Mam 23 lata i tez sie wstydze...a dowcipy o zydach i holocauscie sa niestety nadal popularne. Niestety do wiekszosci ludzi nic nie dociera i to jest przerazajace. Pracowalam w obsludze klienta i wierzcie, wiele ludzi jest niestety intelektualnie i moralnie ograniczonych
Witold Liliental
Comment
Re:
Komentarz:6 , pią styczeń 06, 2012, 11:54:41
Alez proszę Pana! NIKT zdrowy na umyśle NIE obwinia Pana, ani Pana pokolenia za czyny, które zdarzyły się przed Pana urodzeniem. A gdyby Pan nawet teoretycznie żył i był świadomy w tamtych czasach, to tez nikt nie obwinia tych, którzy niczego złego nie zrobili. Tak, jak ja nie obwiniam narodu rosyjskiego za śmierć mojego ojca w Katyniu. A jednak przyjęte jest w międzynarodowej "etykiecie",ze przedstawiciel narodu (prezydent, premier, król, etc. przy jakiejś okazji przeprosił publicznie za to, co jego współplemieńcy (niektórzy) robili złego wobec innego narodu. Pięknym przykładem było uklękniecie Willi Brandta - kanclerza Niemiec pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w 1969 roku. Ten akt ekspiacji nie stanowi obwinienia całego narodu. Co do zbiorowego wstydu, za czyny niegodne popełnione przez pewna część społeczeństwa w naszym imieniu (niestety!) zostawiam sumieniu każdego indywidualnego Polaka.
Michał Żłobecki
Comment
Re:
Komentarz:5 , pią styczeń 06, 2012, 11:04:06
Odniosę się jeszcze do słów Pana Lilientala odnośnie uczuć autorki powyższego tekstu. Pozwolę sobie zacytować Pańską wypowiedź: "MA ona prawo do wstydu. ZBIOROWEGO wstydu.". Szanowny Panie! W moim rozumowaniu kłóci się z logiką odbieranie uczuć Pani Pietrzak, jako emocji kierujących daną zbiorowością. Odczucia autorki są całkowicie indywidualne i subiektywne, chyba że traktuje Pan jej słowa jako swoiste 'vox populi'. A odnośnie zbiorowej dumy to proszę uwierzyć, że zwracam uwagę na treść książki, a nie na miejsce jej wydania (drobna metafora).
Michał Żłobecki
Comment
Re:
Komentarz:4 , czw styczeń 05, 2012, 18:52:00
Szanowny Panie Liliental! 20 lat wolności przyjmuję tu jako oznaczenie międzywojnia, a okres gehenny to nic innego jak II wojna światowa właśnie. To tyle w drodze wyjaśnień. Nie mam większej ochoty rozwodzić się nad tym samym po raz drugi, nadmienię jedynie, iż nie kajanie się Polaków jest wyjściem z tego problemu, a szanowanie pamięci przedstawicieli narodu żydowskiego, którzy oddali swoje życie. I nikt mi nie wmówi, że powinienem wstydzić się czegoś, co wydarzyło się pół wieku przed moimi narodzinami, gdyż po prostu nie miałem na to wpływu.
Witold Liliental
Comment
Tesknie za Toba, Zydzie
Komentarz:3 , czw styczeń 05, 2012, 11:59:41
Nie widzę powodu do oburzania się na słowa pani Aliny. MA ona prawo do wstydu. ZBIOROWEGO wstydu. Jeśli jesteśmy ZBIOROWO dumni z Jana Pawła II, z Chopina, Kopernika, Małysza, kpt. Wrony i mógłbym jeszcze długo wymienić inne nazwiska, tak samo powinniśmy się ZBIOROWO wstydzić za podłość antysemitów dawniej i teraz. Co do gehenny, o której pisze p. Zlobecki, jeśli dobrze zrozumiałem, chodzi o okres stalinizmu, który wielu Polakom niesłusznie kojarzy się z pojęciem "zbrodnia żydowska" . Terror stalinowski NIE był motywowany żadnymi antypolskimi uczuciami Żydów. To były zbrodnie komunistyczne. Po stronie katów i oprawców byli Polacy i Żydzi, ale tak samo po stronie ofiar byli Polacy i Żydzi. Kaci pochodzenia żydowskiego na komunistycznej służbie nie dokonywali tych zbrodni w imieniu narodu żydowskiego, ani organizacji żydowskich. Rownie dobrze można by powiedzieć absurdalnie, ze morderstwo ks. J. Popiełuszki, to "zbrodnia polska" W przeciwieństwie do tego, zbrodnie w Jedwabnem i inne motywowane są bardzo wyraźnie nienawiścią do Żydów. I właśnie na tym polega różnica.
Michał Żłobecki
Comment
Re:
Komentarz:2 , czw styczeń 05, 2012, 10:14:51
Szanowna Pani! W pierwszej chwili Pani patetyczny i rozpaczliwy ton poruszył moje serce, gdzie jest sporo miejsca na wyrozumiałość i współczucie. Za chwilę jednak nasunęło się pytanie: CZEMU? Czemu ja, dwudziestoletni chłopak doskonale znający historię, mam wciąż czuć na sobie brzemię tamtych czasów? Czemu po prawie 70 latach od zakończenia II wojny światowej mam błagać o wybaczenie, tym bardziej, że to właśnie nasz naród najgłośniej o to wybaczenie prosił? Rozumiem, że Pani cierpi, ma Pani do tego święte prawo. Ale proszę nie żądać publicznego samobiczowania się narodu polskiego, bo naszych dziadów nikt nie przepraszał za tę gehennę, jaką przeżyli zaledwie 20 lat po odzyskaniu wolności. Zamiast wołać o pomstę do nieba, radzę raczej zająć się propagowaniem kultury żydowskiej, tak aby pamięć o niej nie zginęła. A jeżeli chodzi o antysemickie żarty i publikacje to podejrzewam, że Pani, jako osoba dorosła zdaje sobie sprawę z tego, że w wolnym, demokratycznym kraju nie zamknie się ludziom ust. Pozdrawiam serdecznie i życzę spokoju ducha :)
Henryk Szczepankiewicz
Comment
Do pani Aliny
Komentarz:1 , czw styczeń 05, 2012, 09:58:29
Pani Alino
Ja nikogo nie zamierzam przepraszać. Nie będę przepraszał za moich dziadków, nie będę przepraszał z siebie. Napiszę dlaczego. Moi dziadkowie i moja matka, mieszkający w miejscowości Goranin, do ostatnich chwil przed ostatecznym rozwiązaniem pomagali Żydom z Kleczewa. Wiedzieli jak postępować i z tego jestem dumny. Ja dalej dalej w podobny sposób staram się postępować. Co roku z koleżankami i kolegami ze Stowarzyszenia Akcja Konin sprzątamy żydowskie groby w miejscach kaźni. Ja nie mam za co przepraszać.