Warszawa

Życzę Wam Żydów.

W Nowym Roku Wam wszystkim życzę, żebyście nie zapominali o wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości, żebyście pamięć o niej kultywowali, żebyście sobie sprawiali książki o tematyce żydowskiej (np. "Włoskie szpilki" Magdaleny Tulli), byście uczestniczyli w Dniach Książki Żydowskiej i kupowali czasopisma "Midrasz" i "Cwiszn".

Życzę Wam, byście poszli na film "W ciemności" Agnieszki Holland i inne filmy o tematyce żydowskiej.

Życzę Wam, żebyście odwiedzili Izrael. Byście znaleźli czas i chodzili do Teatru Żydowskiego. I na Festiwale Kultury Żydowskiej, w tym ten mi bliski - Festiwal Singera. Byście korzystali i odwiedzali liczne odczyty, koncerty, sympozja, organizowane przez Żydowski Instytut Historyczny, Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Centrum Kultury Jidysz, Muzeum Historii Żydów Polskich i inne instytucje. Byście zwiedzali pamiątki żydowskie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku i w każdym innym mieście. I na wsiach.

Byście odwiedzali synagogi - z ciekawością i życzliwością. I cmentarze żydowskie - z zadumą i nostalgią. Życzę Wam, byście słuchali żydowskiej muzyki i kosztowali żydowskich potraw - na przykład u Malki w Tel-Avivie. Byście pamiętali, kiedy wypadają najważniejsze żydowskie święta, w tym Szabas. Byście wspominali nieżyjących Żydów, którzy tu mieszkali. Byście się przeciwstawiali antysemityzmowi. W każdej postaci. Życzę Wam, byście się spróbowali zaprzyjaźnić z żydowskimi sąsiadami.

Tego wszystkiego - choć to przecież tak niewiele - wszystkim Wam życzę wraz z nadejściem Nowego Roku.

Wasz FaceJew www.facejew.pl/2011/12/noworocznie-od-facejewa.html


Autor: FaceJew


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Marcin R
Comment
Życzenia
Komentarz:2 , pią marzec 02, 2012, 08:56:11
Życzę Wam wolnej Palestyny!
Tomasz Berestowski
Comment
Dziękuję :)
Komentarz:1 , czw styczeń 05, 2012, 21:10:17
Bardzo podobają mi się te życzenia, dziękuję :)