Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Jacek

"Tęsknię za tobą żydzie"...? Chyba tęsknię, na pewno tęsknię!!! Pamiętam opowiesci mojej Babci, o Żydach, których poznała jako mała dziewczynka przed I wojną światową (miała wtedy 12 lat), poprzez okres międzywojenny po okupację i pierwsze dziesieciolecie PRL-u. Były to opowiesci poprzeplatane wspomieniami z podwórka, gdzie bawiły się dzieci niemiecko-żydowskie-polskie, opowieści ze sklepów praktycznie należących do Żydów i różnych wielu relacji tych narodów, kultur i religi. Nigdy z ust mojej Babci nie padły słowa, które mogłyby negować religię judaistyczną, jak i samch Żydów. Były to słowa miłe związane z miłymi wspomnieniami i kończące się ciepłym uśmiechem na jej twarzy. Zafascynowany opowiesciami sięgnąłem po literaturę różne czasopisma na temat kultury religi stosunków polsko-żydowskich.... Poznałem wiele ralacji polsko-żydowskich dobrych, złych i nie wiem skąd w społeczeństwie polskim, katolickim tyle antysemityzmu tyle nienawiści ....? Dziś wychowuje swojego syna zgodnie z zasadami moralnymi, które traktują każdego człowieka tak samo po mimo koloru skóry, wyznania, przynależnależnosci kulturowej lub subkulturowej. Cieszę się że mój syn, jadąc ze mną na wycieczkę, koncert podaje rękę każdemu, nie pytając czy jest Żydem czy nie... i dla tego tęsknię za nim wpisanym w naszą kulturę i historię.

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.