Inowłódz

Kiedyś byłam wkurzona.

Synagoga, kiedy się poznałyśmy, była biblioteką.

ino5

Tam gdzie teraz stoją regały z chipsami i żarciem dla psów stały kiedyś regały z książkami. Na ścianach modlitwa za cara. Te ażurowe schodki prowadzą na babiniec. Stało tam pianino. Pani bibliotekarka pozwalała mojej koleżance na nim grać. I grała Marsz Turecki Mozarta :)

ino1

Zdjęcia są robione z perspektywy ogrodu mojej cioci, więc szanuj je bo nie każdy może tam wejść.

ino

Co czuję: kiedyś byłam wkurzona, że Gmina Żydowska sprzedała Synagogę i że jest tam spożywczak. Jednak w końcu doszłam do wniosku, że ani biblioteka nie uświęcała tego miejsca, ani też spożywczak jej nie bezcześci. Skoro prawowici właściciele tak zdecydowali o losie swojej Synagogi, to tak ma być i tyle.

ino3

ino4

Zdjęcia są dla Ciebie. Zrób z nimi co chcesz.

Pozdrawiam, Izka

-----------------------

Zobacz wiki:http://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Inowłodzu


Autor: Iza Kukawska


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Malgorzata Fabiszak
Comment
Re:
Komentarz:2 , nie sierpień 14, 2011, 11:53:31
Izka,

Byłam w Sompolnie i Babiaku (Wielkopolska). W Sompolnie w pięknie odnowionej synagodze - biblioteka publiczna, a w niej można wypożyczać książki albo kupić obrazy lokalnej artystki, a na obrazach: drewniane kościółki, JP II i Popiełuszko. Za to w Babiaku synagoga przerobiona na dom mieszkalny niczym się nie wyróżnia, za to dawny kościół protestancki przerobiony na sklep Lewiatana zachował na zewnątrz kształt bryły i jest ładnie odmalowany. W lesie, w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego tablica pamiątkowa. Poza tym, ani śladu.
Gosia
Aga KaWu
Comment
Re:
Komentarz:1 , wto sierpień 09, 2011, 14:38:27
Też tak w pierwszej chwili pomyślałam, ale... Skoro nie dziwią nas już kościoły we Francji, w których są hotele, restauracje i dyskoteki, to dlaczego by nie kupować kawałka wieprzowiny w synagodze?