Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...huma

Antysemityzm w Polsce jest. Odpowiedź na pytanie czy jest on duzy czy mały nie jest mi potrzebna. Dla mnie najważniejsze w tej sprawie jest to, że gdy pojawia się jakiś problem związany z antysemityzmem to nasze autorytety moralne (kościól, nauka, kultura) chowają głowę w piasek. Nikt z nich nie wystąpi z własnej woli, żeby publicznie oświadczyć - to jest grzech, to jest złe, to nie mieści się w normach człowieka kulturalnego. Czasem w wywiadzie, "autorytet" zagadnięty przez dziennikarza powie, ze tak nie powinno być. Często jest to powiedziane w trybie warunkowym albo ze wskazaniem win drugiej strony. Krótko mówiąc sprowadza się to do zasady "ja nie mam nic przeciwko Żydom, ale". Dopóki z góry, z ambony, z katedry, z mediów nie pójdzie jednoznaczny sygnał - to jest grzech (niewłasciwe, niesłuszne) to nie zniknie ten problem. I zeby było jasne - antysemityzm jest problemem chrześcijan, nie Żydów.                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Jarek Chmielewski
Comment
Pan Joachim
Komentarz:4 , pon marzec 01, 2010, 13:58:50
Bycmoze ma Pan jakas tajemna wiedze o kosciele, ale w mojej percepcji jest to srodowisko w Polsce najbardziej zatrute i przesiakniete antysemityzmem - i to zarowno dzis, jak i w przeszlosci. Wypowiedzi papierza (jak i cala reszta nauk koscielnych) sa przez polakow traktowane wybiurczo i czesto przekrecane. Kult jego osoby sprowadza sie do stawiania mu kiczowych pomnikow oraz krzyczenia o tym, ze swiat ma mu byc za cos wdzieczny... Niezrownany w tych dokonaniach jest tzw. "katolicki glos w Twoim domu" czyli "Volkempfaenger" Tadzia Rydzyka oraz cala masa narodowo-katolickich neofaszystow, czynnie popieranych przez kler katolicki. Problem Polakow w tym calym dyskursie polega na tym, ze ciagle musza wykazac, ze to Zydzi zaczeli, ze oni Polacy, tylko sie bronili i tysiace innych ale. Aby rozpoczac konstruktywny dyskurs trzeba najpierw przyznac sie do wlasnej winy, przyznac sie do popelnionych bledow, a nie liczyc Zydow w SB lub twierdzic ze "Kielce" to byla komunistyczna prowokacja lub wymachujac tak beznadziejnie glupimi sloganami jak n.p. "antypolonizm"
Nie twierdze, ze Pan sie tak zachowuje, ale Panska argumentacja niebezpiecznie zbliza sie do tego nurtu, reprezentowanego prawie wylacznie przez srodowiska katolickie w Polsce.
Mieszkam w Niemczech, w kraju ktory spowodowal Holocoust i musze niestety stwierdzic, ze Niemcy wyciagneli wiele slusznych wnioskow ze swojej przeszlosci - niestety, bo Polacy, a w szczegolnosci polski kler, nie wyciagneli zadnych.
z powazaniem
Jarek Chmielewski, Heidelberg
Vakos
Comment
Re:
Komentarz:3 , czw luty 18, 2010, 10:27:35
Stosunki między judaizmem i chrześcijaństwem na przestrzeni wielu wieków ich wspólnego istnienia wykazują jedną zaskakującą właściwość. Żydzi zawsze i wszędzie patrzyli na chrześcijaństwo i postępowali wobec niego w zgodzie z założeniami własnej religii, według swojej wiary, swojego zakonu. Żydzi zawsze odnosili się do chrześcijan po żydowsku. Natomiast chrześcijanie, odwrotnie, do tej pory nie nauczyli się odnosić do judaizmu po chrześcijańsku. Żydzi nigdy nie naruszali w stosunku do chrześcijan swojego prawa. Natomiast chrzescijanie nieustannie naruszli i naruszają względem Żydów przykazania swojej religii. Jeśli prawo żydowskie jest złe, to uparta wierność złemu zakonowi jest oczywiście smutnym zjawiskiem. Ale jeśli jest rzeczą złą być wiernym złemu prawu, to znacznie gorszą jest być niewiernym prawu dobremu. To dobre prawo, jak naucza chrześcijaństwo, jest w Ewangelii. Jeśli zasady ewangeliczne są nie do wypełnienia - to po co zostały dane?
Joachim
Comment
Re:
Komentarz:2 , pon luty 15, 2010, 17:16:51
Przed oskarżeniem kościoła (antysemityzm jest problemem chrześcijan), (nikt z nich nie wystąpi z własnej woli, żeby publicznie oświadczyć - to jest grzech), o posiadanie głębokiego problemu obojętności, radzę najpierw o kościele nieco wiedzieć. Zwłaszcza o tym, co mówił Jan Paweł II...

Co do samego antysemityzmu, przydałaby się równowaga. Żydzi również nie są bez winy, zwłaszcza sporadyczne co prawda, ale jednak, występy antypolskie (na sporym portalu Żydowskim ynetnews http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3842449,00.html mamy przykład takiego skandalicznego wystąpienia). Podobnie jest z przeczuleniem co do samego słowa "Żyd", jak i w innych sytuacjach, kiedy ludzie są oskarżani o antysemityzm zawsze, kiedy podają fakty znaczące źle o Żydach, nieważne czy prawdziwe, czy nie.

Dopóki Żydzi nie przestaną szastać hasłem "antysemityzm" na prawo i lewo, oskarżając o niego każdego, kto dopuści się krytyki tego narodu, nie może być mowy o kategorycznym i silnym sprzeciwie przeciw temu zjawisku. Więc... To jest problem wszystkich ludzi, w szczególności nie tylko chrześcijan (zresztą, skąd to zawężenie... A polscy muzułmanie?) oraz RÓWNIEŻ Żydów.

Zdaję sobie sprawę z tego, że mogę teraz zostać antysemitą ale... "Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?"

pozdrawiam
Michelle Wayne
Comment
antysemitizm w Polsce
Komentarz:1 , nie luty 07, 2010, 23:24:17
Niestety tak jest!! W Polsce obchodzi się różne rocznice, getta, festiwale, Auschwitz itd, ale to wszystko jest dla mediów żeby pokazać światu ze w Polsce nie jest antysemityzm, bo jak przychodzi co do czego to Polski rząd nie reaguje na antyżydowskie media w druku czy w internecie, nie zamyka strony internetowe które są pełne antysemityzmu, nie reaguje tez kiedy w kościołach na ambonach szczególnie na wsi wygłasza się antysemickie kazania, czy P. Kaczyński i P. Tusk myślą ze puste słowa się liczą? Proszę tylko czytać wypowiedzi na forum niektórych czytelników gazet internetowych Polskich, aż ciarki przechodzą od ich wypowiedzi i nienawiści do żydów których większość na oczy nie widziało, skod ta nienawiść? Moze wypowiedzi ze wyssane z mlekiem matki czy babki jednak są prawdziwe.Najgorsza choroba na swiecie to jest NIENAWISC i przez to gina milony ludzi, dzieci niewinne.Przepraszam jeśli robię błędy ale wyjechałam z Polski w 1961 roku i dużo zapomniałam a dziś mam 65 lat.