Działoszyn

Zawsze miałem wewnętrzne poczucie straty i pustki.
Gdzieś zawsze miałem wewnętrzne poczucie straty i pustki, jaka dokonała się po II wojnie światowej i tej "nudnej" polskonarodowej homogenizacji.
Oczywiście po latach sytuacja pewnie zmieniła się i zamiast żydów mamy... Wietnamczyków. Ty to, Betleju, zwerbalizowałeś przez działania i akcje. Nie wiem, na ile to może być jakąś inspiracją albo jakąś informacją zwrotną dla mnie.
Otóż - moi dziadkowie mieszkali w dawnym sztetlu zydowskim, o czym można przeczytać w przewodniku Pascala po północnych rubieżach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. O tym, że Żydzi przed wojną w Działoszynie mieszkali, to ja wiedziałem z opowiadań dziadka. Nie umiem stwierdzić, na ile to był antysemityzm, a na ile rzeczywiście konflikt dwóch społeczności, z których jednej się powodziło, która miała środki produkcji i wymiany, zatrudniała Polaków, a druga klepała biedę i zazdrościła. Wojna oczywiście kwestię narodowości żydowskiej "ostatecznie rozwiązała" posługując się terminologią nazistowską. Interesujące jest jednak to, że dokładnie taki sam stosunek do Żydów przejęło pokolenie dzieci. Z tym, że Żydzi przenieśli się tym razem na salony, do polityki, do biznesu, etc. Rzecz jasna wyimaginowani.
Wydaje mi się, że bardzo zywy antysemityzm mieszkańców dzisiejszego Działoszyna to psychologiczna obrona przed tym, w czym prawdopodobnie mieszkańcy w czasie wojny i tuż po uczestniczyli.
To jest oczywiście tylko moja intuicja, nie mam na to żadnych dowodów. Ale jak sa tam domy wybudowane na...dawnym kirkucie, a w piwnicach znajdowano do niedawna kości ludzkie, to nic nie jest w stanie mnie zdziwić. Oczywiście - nigdy według mojej szczątkowej wiedzy żaden Żyd lub ich spadkobierca nie pojawił się nigdy w tym miasteczku. Czy wszystkich wybili? Czy żaden się nie odważył?
Ciekawe ile jest takich miast, w których mieszkańcy przejmują tożsamość i zachowania Żydów (w Działoszynie jest bardzo żywa tradycja małych i średnich przedsiębiorców, zaradnych biznesowo ludzi), ale odżegnują się od nich w swej pamięci, reagują bardzo nerwowo na próbę ich przywrócenia, przecież tylko symbolicznego. Obawiają się o odkrycie tajemnicy czy o to, że podkopany zostanie fundament, na którym wyrósł i rozwinął się ich interes?
-------------------------------
No ale chyba nie jest tak źle jak oceniłem, więc nie wiem czy ocena nie za surowa skoro tak do końca nie wyparli i jednak dopuszczają te wiadomości (z tym, że ma to miejsce dopiero A.D. 2012)
http://www.nasze.fm/index.php?a=news&b=9643
4 sierpnia 2012 / sobota: DZIAŁOSZYN
14:00 - otwarcie wystaw:
- pierwsza pt. "Historia Żydów", wystawa wypożyczona z IPN w Łodzi, wstęp bezpłatny, wystawa odbędzie się we wnętrzach Pałacu Męcińskich, Działoszyn 98-355, ul. Zamkowa 22, będzie ją można oglądać do końca trwania festiwalu.
- druga wystawa fotografii autorstwa Krzysztofa Strausa pt. "Pozostały tylko wspomnienia"
14:30 - muzyczny panel dyskusyjny o źródłach inspiracji w muzyce żydowskiej prowadzony przez Grzegorza Rogalę i Sagit Zilberman
16:00 - sesja naukowa "Cymesowe wspomnienia". Sesja odbędzie się w Sali Konferencyjnej w Pałacu Męcińskich, ul. Zamkowa 22, Działoszyn, poprowadzi ją Krzysztof Straus (prawnik z Pajęczna). Złożona z trzech referatów:
- "Osadnictwo żydowskie na ziemiach polskich w okresie piastowskim" - Krzysztof Pach nauczyciel historii w Zespole Szkół w Pajęcznie
- "Zagłada żydowskich miasteczek. Losy polskich Żydów w latach II wojny światowej. Dzieje Żydów działoszyńskich" - Katarzyna Paczyńska polonistka
z Działoszyna
- "Społeczność żydowska w okresie międzywojennym w powiecie pajęczańskim" - Krzysztof Straus prawnik z Pajęczna
17:00 - występ kapeli ludowej "Kiełczygłowianie"
odbędzie się w parku Zespołu Parkowo-Pałacowego - ul. Zamkowa 22, 98-355 Działoszyn
18:30 - spektakl pt. "Rodzynki, migdały i marzenia Rebeki"
Spektakl muzyczno-teatralny z udziałem aktorów amatorów (mieszkańców Działoszyna i okolic), którzy na potrzebę chwili nazwali się grupa teatralna Amatewka. Tematyką przedstawienia jest codzienność mieszkańców Żydowskiego Szteteł.
Ponadto nauka tańców żydowskich (dla dzieci) - w parku Zespołu Parkowo-Pałacowego - ul. Zamkowa 22, 98-355 Działoszyn, bezpłatnie i bez wcześniejszych zapisów.
Budowa szałasu - rodzaj zabawy dla dzieci, które będą miały okazję zobaczyć jak wygląda żydowski szałas , budowa szałasu zostanie połączona z podaniem informacji o jednym z tradycyjnych świąt żydowskich sukkot.
Komentarz:1 , pon grudzień 24, 2012, 00:48:20