Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Radosław Mencfel

Witam z zainteresowaniem słuchałem dzisiaj Pana wypowiedzi w radiowej trójce mam tylko kilka uwag, które oczywiście może Pan zlekceważyć i przypiąć mi łatkę "faszysty".

Powiedział Pan że Jedwabne ukształtowało Pana świadomość. Ciekawe czy do świadomości młodych Izraelczyków i społeczności żydowskiej na świecie dochodzi działalność Palmach'u, Irgun'u i Grupy Sterna, np. 48 zabitych kobiet i dzieci we wsi Sasa (II 1948 r. 48 batalion Palmach), Deri Yassin IV 1948 - 254 ofiary ( Irgun), rok 1956, Khan Yunis 275 ofiar. Ale to tak na marginesie bo nie nasz kraj nie nasi ludzie choć w Irgun było sporo dezerterów z II korpusu, których zresztą gen. Anders ścigać nie zamierzał za co uczciwie odpłacali się np. sugestiami żeby polskie flagi na pojazdach były większe "bo wie Pan porucznik ja cały dzień w gaiku pomarańczowym siedzę i dwa kabelki stykam, nie chce was stuknać".

Według mnie tragedia Jedwabnego, bestialskiej zbrodni która Polacy popełnili na Żydach, za co niepodległa Polska pewnie by ich powiesiła i słusznie, zaczęła się we wrześniu 1939 roku. Niestety wielu Polaków żydowskiego pochodzenia zdradziło, opowiedziało się po stronie sowietów, strzelało do Polskich żołnierzy (np. w Grodnie) próbowało ich rozbrajać, stawiało bramy triumfalne dla Armii Czerwonej potem pomagało sporządzać listy ludzi do wywózki współpracowało z NKWD i w tedy i po wojnie. W aparacie komunistycznego terroru we wszystkich krajach zajętych przez Stalina było nieproporcjonalnie dużo żydów pisze o tym Davies, pisze w "Powojniu" Tony Judt żydowski historyk z lewicującego Berkley zresztą było to później przyczyną kolejnej obsesji dyktatora i drugą po "titoistowskiej" powojenną czystka w "aparacie".

Niestety jak zwykle za zbrodnie zapłacono jeszcze gorszą zbrodnią i cierpieli niewinni ludzie. Dla mnie najzdrowsze podejście do tych trudnych relacji polsko-żydowskich miał "Uskok" Broński dowódca WiN z Lubelszczyzny bał się w swoich pamiętnikach że co będzie jeśli wspomnienie jednego zdrajcy zasłoni Polakom obraz tysięcy uczciwych żydów, z którymi żyli wspólnie, a jeśli mieli jakieś konflikty to gospodarcze - nie jest to cytat tylko jego parafraza oryginał można we wspomnieniach Brońskiego znaleźć.

Trzeba głośno mówić prawdę ale całą i starać się jej nie wyjmować z kontekstu. Bo niestety w sposobie przedstawiania tych bolesnych faktów przez GW, Grossa i jego adwersarzy, którzy ciągle mają wątpliwości czy to Polacy zrobili ja widzę drogę donikąd. Zresztą krytycznie do publikacji i Gazety i Grossa odniosła się Agnieszka Arnold (w jednym z wywiadów do Tygodnika Powszechnego) twierdzi Ona że i Gazeta i Gross uniemożliwili uczciwą dyskusję na temat tych wydarzeń. A przecież tak na prawdę to właśnie Pani Arnold pierwsza o Jedwabnem zaczęła mówić w swoim filmie, ponoć artykuł z Gazety to w większości tylko jego ścieżką dźwiękową.

Jeśli nie opiszemy i zdrady wrześniowej i współpracy z NKWD i zbrodni Polaków na żydach, jeśli Pani prokurator Wolińskiej udało się uniknąć ekstradycji i padały przy tym argumenty że nie może tutaj liczyć na uczciwy proces bp "w Polsce jest antysemityzm", to ciągle będziemy się tylko w świecie stereotypów obracać "polski-antysemityzm" i "żydokomuna".

Tylko kilka minut piechotą od miejsca gdzie ta stodoła spłonie jest las koło jednostki wojskowej w Tomaszowie tam w latach 40 i 50 przywożono trupy żołnierzy Polskiego podziemia, rozstrzeliwanych w UB lub rozstrzeliwanych na miejscu, miejscowi pamiętają jak wielki spychacz równający leśną drogę w latach 60 odsłonił nagle masę ludzkich kości, zebrali je i pochowali we wspólnej zbiorowej mogile. Leża tam ofiary Radkiewicza, Wolińskiej, Światły, Moczara - Polscy żołnierze, bezimienni pod gnijącym krzyżem i nie mogą się do świadomości Polaków przebić. Wymazani z pamięci na zawsze jak tysiące innych choćby właśnie we wrześniu 39 skrytobójczo mordowanych, jak "Obława Augustowska" cóż to tylko Polacy patrioci, nudni i nie trendy jeśli postawi im ktoś pomnik to artystycznie co najwyżej ktoś go będzie farbą zalewał jak "Zaporczyków" pod Lubelskim Zamkiem. Przy okazji stawiania tego ostatniego pomnika (są tam ksywki i nazwiska przyjaciół dziadka mojej żony ale to zupełnie inna historia) lokalna Gazeta mocno protestowała (bo przymocowany do fragmentu starej żydowskiej kamienicy) i naprawdę trudno w tych protestach znaleźć jakiekolwiek uzasadnienie, logikę, sens w kontekście porozumienia Polsko-Żydowskiego.

Mnie na myśl przychodzi tylko jedno chęć wywołania konfliktu i pokazania jacy to ci Polacy niedobrzy antysemici, tzn wszyscy ci którzy ośmielają się myśleć inaczej niż środowisko Gazety.

Życzę powodzenia w akcji dalszych przedsięwzięciach i szukaniu prawdy.

Radosław Mencfel

 

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Showing comments 1 to 10 of 23 | Next | Last
Radosław Mencfel
Comment
Re:
Komentarz:23 , śro listopad 28, 2012, 09:17:09
Zadała sobie Pani trud przeczytania Powojnia Ton'ego Judta? Niestety tekst: "Won Żydzie.... itd" słyszeli Żydzi w całej Europie we Francji zdarzało się że byli aresztowani kiedy próbowali odzyskać swoją własność. Nie twierdze że Polacy wydający kogokolwiek w czasie okupacji i mordujący Żydów czy innych Polaków są usprawiedliwieni ja po prostu nie godzę się z opiniami że Polacy są gorszym narodem od innych jakąś "kolebką antysemityzmu wyssanego z mlekiem matki". Widzę jednak pewien postęp w Pani rozumowaniu i bardzo się z tego cieszę bo: "za tych Polaków co popełnili te straszne morderstwa nie koniecznie z antysemityzmu a po prostu z chciwości" tu się w pełni zgodzę szuja zawsze będzie szują i w każdym narodzie się zdarza i z tym w pełni się zgodzę i o to mi właśnie chodzi to nie jakiś tam "Polski antysemityzm" tylko brutalna okupacja, wojna wynosząca w górę "Królów Szczurów" ale musi Pani wiedzieć że wielu tzw. szmalcowników dostawało od Polskich władz (Polski Podziemniej) wyroki śmierci i były one wykonywane. Kopacze złota z Treblinki zostali ukarani przez oddziały podziemia - Brygadę Łupaszki chłostą co nie byłoby możliwe gdyby nie było w Treblince ludzi którzy ich Partyzantom wskazali (co groziło śmiercią jako współpraca z wrogami ludu). Pozostaje zagadką czemu rządzący komuniści nie starali się tego procederu ograniczyć. Po raz piąty chyba na tych stronach napiszę jestem za karaniem bandytów, kanalii i złodziej szczególnie tych co napadali na najsłabszych a wielu ocalonych z Holocaustu takimi było. Tylko widzi Pani kiedy Łupaszka chłostał tych co grabili Żydowskie zwłoki komuniści z Centralnego Komitetu Żydów w Polsce wmawiali prezydentowi Trumanowi że w Polsce akty antysemickie są inspirowane przez gen. Andersa. Kuraś "Ogień" na Podhalu za morderstwo dwu Żydowskich kupców wydał wyroki śmierci a propaganda komunistyczna zrobiła z niego antysemitę i morderce Żydów a prof. Gross bezkrytycznie te rzeczy przepisuje. Cały świat obiegło zdjęcie kopaczy złota z Treblinki złapanych w czasie akcji Milicji w styczniu i nikt nie zastanawia się że ludzie ci stoją w krótkich rękawkach i uśmiechają się. Dzisiaj okazuje się że to było wiosną i to nie byli złodzieje tylko ludzie skrzyknięci przez działacza chrześcijańskiego do porządkowania terenu obozu razem z tymi milicjantami z którymi się fotografowali. Nie szukam jakoś specjalnie prac tłumaczących takie czy inne zbrodnie po prostu czytam prace i takie rzeczy się w nich znajdują, to czy ja ograniczam swoje źródła czy robi to raczej Pani to pozostawiam już do oceny innym czytelnikom. Tak na marginesie właśnie mamy 70 rocznice Wielkiego Głodu na Ukrainie który pochłonął około 10 mln ludzi wie Pani o tym cokolwiek? W ogóle Świat coś wie?
Mira Wayne
Comment
Radoslaw
Komentarz:22 , pią listopad 23, 2012, 01:52:43
Ja tylko widzę ze za każdym razem wychodzą nowe odkrycia mordów Żydów przez Polaków nie zaprzeczasz tylko znajdujesz gdzież tam w artykułach napisanych przez ludzi którzy maja te same poglądy co ty ze Niemcy zmuszali Polaków do morderstw?? hmmmm Niemcy zmuszali tych biednych Polaków do wydawania tez swoich??? za darmo na pewno nie, nie ma dyskusji z tobą młody człowieku bo nie ważne ile by się odkryło takich wypadków ty i tacy jak ty zawsze zwala to na kogoś innego albo odwrócą kota ogonem, Niemcy tez tak mówili ze albo oni nic nie wiedzieli co się dzieje albo musieli wykonywać rozkazy i twoje tłumaczenia się za tych Polaków co popełnili te straszne morderstwa nie koniecznie z antysemityzmu a po prostu z chciwości są te same.Długo po wojnie miałam rozmowy z Żydami którzy przeżyli Holocaust wracając do swoich domów zaraz po wojnie byli przywitani w drzwiach swoich domów zajętych przez Polaków z siekiera w ręce i słowami WON ŻYDZIE SZKODA ZE CIE NIEMCY NIE ZABILI!! nawet prośba o fotografie rodzinne zeszła na niczym poza warunkiem wyciągnięcia pieniędzy. Ale ty już znajdziesz wytłumaczenie za nich, tak ze z tobą nie ma dyskusji. Jak ci nie wstyd!!
Radosław Mencfel
Comment
Zaproponuję Pani taki artykuł dotyczący Gniewczyna
Komentarz:21 , śro listopad 21, 2012, 14:27:22
Czytałem Merkiela oczywiście ale też inne publikacje o Gniewczynie i zaproponuję Pani taki artykuł, tutaj mamy kilka źródeł podanych również "Zagładę domu Trinczerów" jest on ze strony Gazety.pl więc może go Pani zaakceptuje. http://www.edulandia.pl/edukacja/1,124947,10729044,_Wiedza_i_Zycie___Inne_Oblicza_Historii___Czy_Jozef.html;SERWISYN_SID=Jj70QsvhpkWK1gyGCB1nD27LG1SglTl1T1L4GG4TLGPbVpskvwHV!1734053758#ixzz1oBgptXki. Przepraszam za dwa posty z rzędu.
Radosław Mencfel
Comment
Po raz kolejny nie usprawiedliwiam mordów
Komentarz:20 , śro listopad 21, 2012, 13:30:33
Po raz kolejny pisze nie usprawiedliwiam mordów natomiast nie wiem czemu mają służyć te Pani dywagacje o tym że niby ktoś z mojej rodziny mordował Żydów. Czy ten autor Peter Longerich: Holocaust. The Nazi Persecution and Murder of the Jews, Oxford University Press 2012,Który pisze
Even if the murders were carried out by local people-or more precisely by a group of forty or so men, distinct from other members of the indigenous population, mostly not from the town itself but from the surrounding area-closer analysis of the crime has now demonstrated that the pogrom was engineered by a unit of the German Security Police. This was probably a commando from the Gestapo office in Zichenau that had been assigned to Einsatzgruppe B as an auxiliary troop and which had organised several pogroms in the western part of the Viovodeship of Bialystok (in which Jedwabne was located); it had recruited local Poles as auxiliary "pogrom police" for this purpose. This was also in accordance with Heydrich's order of 1 July in which he had described Poles as an "element... for initiaiting pogroms".
Tłumaczenie:
Nawet jeśli mordy zostały przeprowadzone przez ludzi miejscowych- czy, żeby lepiej sprecyzować, przez grupę około 40 mężczyzn wyodrębnioną z lokalnej społeczności, w większości nie z miasta, ale z jego okolic- bardziej szczegółowa analiza zbrodni wykazała, że pogrom został zorganizowany przez jednostkę Niemieckiej Policji Bezpieczeństwa z biura gestapo w Ciechanowie, która została przydzielona do Eisatzgruppe B jako jednostka pomocnicza i która zorganizowała wiele pogromów w zachodniej części Województwa Białostockiego (na terenie którego leżało Jedwabne). Jednostka ta werbowała miejscowych Polaków jako pomocniczą "policję od pogromów" dla tych właśnie celów. Odbywało się to zgodnie z rozkazem Heydricha z 1 lipca, w którym opisał Polaków jako "element... do inicjowania pogromów". (Jest to post i tłumaczenie użytkownika emigrant ze strony historycy.org)
Też wg. Pani ma jakąś wstydliwą tajemnice w rodzinie, a prof. Gross zarzekający się po latach że sześć razy wspomina w książce że mord w Jedwabnem był z inspiracji niemieckiej to też antysemita? Ja podaje konkretne publikacje może je Pani podważyć? Czy też każdy kto ma odmienne zdanie od razu jest antysemitą i potomkiem morderców? Bogu możemy my Polacy dziękować że po pierwszej wojnie światowej powstała publikacja, którą zacytowałem w poprzednim poście ( Raport amerykańsko-brytyjski) i bardzo możemy żałować że niestety po II WŚ. nie pojawiły się u nas podobne międzynarodowe komisje i nie ukazał się podobny raport. Jak wg. Pani wyglądał pogrom w Kielcach? Piszę Pani o wielu innych miejscach więc proszę je wymieniać. Ja mogę niektóre podać np. Bzury zamordowano 20 żydowskich kobiet ciągle chyba trwa śledztwo IPN. Jestem całym sercem za dokładnym badaniem każdej zbrodni i zbliżeniem się do faktycznego obrazu relacji Polsko-Żydowskich w czasie i po II WŚ.
Mira Wayne
Comment
Radoslaw
Komentarz:19 , śro listopad 21, 2012, 01:20:23
Czy ze jesteś w jakieś wielkiej desperacji żeby usprawiedliwić mordy Polaków na Żydach w czasie i po II WS i to mnie bardzo dziwi dlaczego? co w tym będzie dla ciebie? czy jakiś ukryta niemiła rodzinna tajemnica którą ty boisz się ze wypłynie na wierzch w ciągle nowo wykrytych dowodów czy o co innego ci chodzi,ciągle widzę ze cytujesz fakty które są nie dowiedzione ale pisane przez jakiegoż widzimisię który żyje w jakieś tajemniczej fantazji, przykładem tego jest ze cytujesz ze to co się stało w Jedwabnem to tylko się stało w Jedwabnem???mało wiesz albo mało chcesz wiedzieć, co się stało w Jedwabnem stało się w setkach albo tysiącach wiosek i miast w czasie wojny i po wojnie w Polsce o której tu mówimy i cytowanie innych krajów i rządów i porównanie to nie ma nic do rzeczy o czym się pisze na tej stronie tylko znowu odwracanie kota ogonem, pisząc ze nie tylko Polacy a inni tez to coś usprawiedliwi to co robili Polacy? może dla ciebie tak? kto wie? co się stało w Kielcach tak samo stało się w wielu miejscowościach tylko akurat nie było nagłośnienia ale nie martw się będzie wcześniej czy później, Polacy którzy mordowali Żydów w czasie wojny z nienawiści, zazdrości, chciwości i antysemityzmu na podstawie religijnym robili to w czasie wojny bo wiedzieli ze można pod okiem Niemców, za co by byli uwiezieni przed wojna, a co najgorsze jeszcze to ze Polacy sami mordowali i wydawali Niemcom Polaków-Katolików którzy pomagali i ukrywali Żydów, więcej się bali swoich niż Niemców.Chwała tym wielkim ludziom których nigdy nie zapomnimy, ale tych innych tez nie dlatego to ciągle musi być ujawniane.Proszę se poczytać książkę Tadeusza Merkiela 14- letniego świadka naocznego i nie Żyda i to nie było Jedwabne i ani tez fantazja tak jak niektórzy niby znawcy wypisują.
Radosław Mencfel
Comment
więcej czytać mniej pisać
Komentarz:18 , wto listopad 20, 2012, 14:51:15
Tak na wstępie, co do tekstu: "jeszcze z takim nazwiskiem" to jest ono moje i Polskie ale brzmi faktycznie obco (nie kończy się na ski jak np. Poznański :) ) i wiem że spotyka się je w Niemczech i Holandii.
Panie Betlej historia mnie bardzo interesuje, ale ponieważ zawodowo piszę zwykle, o czym innym to nie publikuje artykułów historycznych, staram się więcej czytać niż pisać zresztą szczerze to każdemu polecam. Zresztą może nie wszystko, ale większość rzeczy jest już napisana wystarczy chcieć o nich czytać. Wszystko sprowadza się do tego, że Pańską świadomość kształtowało Jedwabne, ale czy wydarzenia w Jedwabnem? Czy artykuł w Gazecie i książka Grossa o Jedwabnem? Najlepiej chyba przeczytać raport ze śledztwa w biuletynie IPN, może to czy zginęło tam 1600 osób jak pisze Gross czy około 300 jak ustalono w czasie śledztwa nie jest ważne, ale nie zaszkodzi te informacji sprostować. Moją świadomość bardziej ukształtowały poznawane i relacji świadków i publikacje również IPN dotyczące prześladowań środowisk niepodległościowych w latach 1944-56 i uderza, że Polacy prawie nic o tym nie wiedzą. Często usprawiedliwia się tamte prześladowania rzekomym antysemityzmem Podziemia Niepodległościowego wykorzystywano to również w przedstawianiu wydarzeń w Polsce na forum międzynarodowym, kiedy jednak przyglądamy się poszczególnym wydarzeniom okazuje się, że albo miejsca nie miały albo kontekst zupełnie inny wg. Chodakiewicza w tamtym okresie zginęło w Polsce od 400 do 700 Żydów ale w wyniku różnych wydarzeń, najwyżej połowa mogła mieć antysemickie podłoże i sprawców nie koniecznie Polaków (choćby UPA Werwolf czy NKWD) liczba może szokować ale tylko kogoś kto nie wie że w tym czasie w Polsce wprowadzanie komunizmu pozbawiło życia od 25 do 50 tyś ludzi i jakieś 8 tys. po stronie wprowadzających (w lasach było do 20 tyś. partyzantów)Niejednokrotnie Polskę i Polaków pokazuje się jako pewien archetyp antysemityzmu na tej stronie jest artykuł w którym młoda dziewczyna z Izraela określa Polskę mianem: "kolebki antysemityzmu". Polskę, w której w XIX wieku żyło 4/5 Żydów świata a szesnastowieczny rabin krakowski Mojżesz ben Israel podkreślał, że jeśliby Bóg nie dał Żydom Polski jako schronienia, los Izraela byłby rzeczywiście nie do zniesienia. Polska do 1939 roku przyjęła ponad 20 tyś. Żydowskich uchodźców z Niemiec, USA tylko ponad 11 tyś. (głośna sprawa statku ?St. Louis?) Kanada do 1945 jedynie 5 tys. osób.
Uważam też, że w żadnym wypadku nie można łączyć antysemityzmu, jaki w Polsce był i jest z tym, co doprowadziło do holokaustu. Dlaczego? Po pierwsze miałem ten zaszczyt, że rozmawiałam z nieżyjącym już weteranem AK nie ukrywał, że przed wojną nie lubił Żydów w dobie kryzysu lat 30 obie nacje (w Polsce było 3 mln Żydów) rywalizowały o prace wykształcenie itd. (zapominamy często, że limity przyjąć żydów na NIEKTÓRE Polskie uczelnie wprowadzono na dwa lata w roku 1937 a na wielu uniwersytetach amerykańskich obowiązywały od lat 20 do końca 50 tych XX wieku). Jednak, kiedy człowiek ten opowiadał o zamordowanych przez Niemców Żydach płynących rzeką koło jego domu to prawie płakał widziałem, że było mu autentycznie żal nie mieściło się to w głowie. Stykałem się z takimi osobami często w różnych sytuacjach pracuje czasem tuż obok byłego obozu w Sobiborze. I uważam, że dla nich od nielubienia Żyda przed wojną do mordowania w czasie wojny za to, że jest Żydem, jest przepaść nie do przeskoczenia. Dlaczego więc zdarzyło się Jedwabne? Może warto sobie odpowiedzieć, czemu zdarzyło się to w Jedwabnem a nie w Zawadzie, Chorzęcinie, Mszanie czy gdzieś indziej. Trzeba wziąć pod uwagę to, że wcześniej był to teren okupacji Sowieckiej i niestety we wszystkich wspomnieniach ludności z Kresów z września 1939 roku jest ten motyw szoku, że CZĘŚĆ ludności Żydowskiej jest przeciwko nim. To nie jest nic nowego w naszej części Europy od zawsze duże kraje jak Niemcy i Rosja wykorzystywały niesnaski narodowościowe, kiedy podporządkowywały sobie mniejsze kraje, tak upadła Czechosłowacja (najpierw mniejszość niemiecka potem powstanie Słowacji), od zeszłego roku wiemy, że hitlerowska Abwehra zbroiła i organizowała mniejszość ukraińską przeciw Polsce na wypadek gdyby Armia Czerwona nie zaatakowała Polski, czemu nie założyć, że NKWD robiła to samo, ale wśród żydowskiego proletariatu? Nie usprawiedliwia to sprawców masakry, ale trzeba też pamiętać, że nie pozostali oni bezkarni i byli i sądzeni i skazani zaraz po II WŚ, choć niestety nie wszyscy. No, ale skoro Ariel Sharon został premierem no to chyba nie jest z tą Polską tak najgorzej. Co jeszcze przekonuje mnie że nie należy łączyć Polskiego antysemityzmu z holokaustem, np. to że Narodowym Siłą Zbrojnym (powstałym ze środowisk nacjonalistycznych i antysemickich) nie udaje się mimo wszelkich prób przypisać jakiegoś zamiłowania do antysemickich aktów w czasie wojny, ostatnio widziałem jakieś opracowanie w którym ze 120 zabójstw Żydów przez partyzantów tylko jedno jest popełnione przez NSZ. Dla mnie najgłośniejszym takim aktem jest to, co wydarzyło się w Ludmiłówce a dokonała tego podległa NKWD partyzantka komunistyczna dowodzona przez nijakiego Korczyńskiego, faceta, który dowodził wojskiem strzelającym do robotników na Wybrzeżu w 1970 roku. Dodatkowo prof. Chodakiewicz podaje przykłady oficerów NSZ przedwojennych antysemitów, którzy w czasie wojny ukrywali po kilkunastu Żydów. Idee eksterminacji części ludności według różnych kluczy na przełomie wieków XIX i XX głosili jedynie socjaliści pojawiają się one u Marksa, Bernarda Shaw?a, i oczywiście u narodowych socjalistów Adolfa Hitlera to całkiem inny ?nowoczesny? antysemityzm podbudowany pseudonaukowymi teoriami np. z uniwersytetu Stanforda. Nie mogę zgodzić się z tym, że mój wspomniany na początku rozmówca weteran jest na świecie postrzegany jako faszysta, mimo że on sam i jego brat walczyli z nazistami z bronią w ręku a potem byli prześladowani przez komunistów (i nie znamy do dzisiaj miejsc pochówków wielu ich przyjaciół) a Sartre, który w czasie okupacji wystawiał swoje sztuki również dla SSmanów jest antyfaszystą i to pomimo faktu, że francuscy komuniści na polecenie radzieckich sojuszników szeroko rozpropagowali hasło ?nie chcemy umierać za Gdańsk? co bardzo pomogło Hitlerowi na początku wojny. I tak w, koło bo okazuje się, że kiedy sięgamy do źródeł to pewne mity szybko opadają z rzeczy do poczytania mógłbym jeszcze polecić to o Polsce w latach 1919-20 http://ia600400.us.archive.org/4/items/cu31924028644783/cu31924028644783.pdf i po tej lekturze może ta Izraelska dziennikarka zdziwi się jak autor jednego z raportów Stuart Samuel tym, że pomimo wielu podobnych incydentów w sąsiednich krajach akurat te, które odbyły się w czasie wojny toczonej w Polsce zostały tak nadmiernie nagłośnione.
betlej
Comment
Re:
Komentarz:17 , pon listopad 19, 2012, 11:27:13
Wszystkich Państwa wzywam do rozmowy na argumenty i powstrzymania się od formułowania ocen pod adresem innych rozmówców. Takie oceny najczęściej są fałszywe i budzą rozgoryczenie. Strona tesknie.com daje nam wszystkim okazję do pogłębiania wiedzy poprzez poznawanie różnych punktów widzenia wygłaszanych bez zaciekłości.
Dziękuję.
betlej
Comment
Re:
Komentarz:16 , pon listopad 19, 2012, 11:24:12
Panie Radosławie, czy są jakieś artykuły Pana autorstwa, które można by było zacytować na tej stronie? Chętnie poznałbym bliżej Pana punt widzenia, chyba nie tylko ja, co pozwoliłoby lepiej się odnieść do różnych faktów. Z pewnością rozszerzyłoby to naszą dyskusję.
Radosław Mencfel
Comment
proszę Państwa
Komentarz:15 , pon listopad 19, 2012, 10:32:40
Potępiam wszelkie przejawy totalitaryzmów w tym wszelkie zbrodnie i nie szukam żadnego wytłumaczenia dla żadnego z morderców. Moje rozważania dotyczą tylko przyczyn nawet przebiegiem nie bardzo chce się zajmować. I w pełni zgadzam się z Panią Wayne i właśnie to proponuję więcej edukacji, szkolnej podręcznikowej, historycznej mniej ulicznej, filmowej czy opartej na artykułach prasowych czy publikacjach głośnych ale prezentujących tylko jeden punkt widzenia. Ponieważ za moment pewnie opinie publiczną mocno rozgrzeje kolejny film również z Jedwabnem w tle to warto zapoznać się z historią Pana Zbyszka Romaniuka z Brańska dostępną np. tutaj: http://polish-jewish-heritage.org/pol/zbyszek_romaniuk.htm. Dla uzupełnienia Pan Romaniuk jest obecnie sekretarzem miasta Brańska. Według prof Chodakiewicza powołanego w kwietniu 2005 przez prezydenta Busha do amerykańskiej Rady Pamięci Holokaustu sporym problemem w postrzeganiu Polski przez społeczność Żydowską jest to że Księgi Pamięci zwykle nie są konfrontowane z innymi źródłami i relacjami, co jest podstawą pracy historyka. Problem rodzi się wtedy kiedy np. Gazeta publikuje artykuł mimo negatywnej recenzji historyka a po kilku latach autor artykułu przeprasza oskarżonych w nim ludzi za to że nie dopełnił tego co historyk-recenzent wytknął, czyli nie konfrontował materiałów z drugą stroną i z innymi archiwami, ale zanim to nastąpi to w przestrzeni publicznej leci już tyle: "faszystów", "antysemitów", "żydokomunistów" itd. że nikt nie pamięta o co tak naprawdę poszło. No ale nakład jest.
f.y.a.!
Comment
Re:
Komentarz:14 , pon listopad 19, 2012, 10:22:47
Pani Wayne,
Dziękuję, za wnikliwą, popartą faktami analizę mojego wykształcenia. Właśnie to miałem na myśli... Nie trzeba nic więcej. Pozdrawiam i znikam.
Showing comments 1 to 10 of 23 | Next | Last