Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Miriam Goldfien

Jestem niezwykle poruszona tym projektem. Szczególnie, że poszukuje on sposobu na przedstawienie Żydów w nowym świetle, innym niż tylko w kontekście Shoah. Jako artystka ciekawa jestem intencji i symboliki stojącej za użytą na większości zdjęć skórą jagnięcia. Z jarmułką leżącą na niej.

Nie mogę uniknąć skojarzenia z częstym i błędnym przedstawieniem Żydów jako baranów idących na rzeź w obozach koncentracyjnych. Martwi mnie to, ale otwarta jestem na inne interpretacje. Jestem ciekawa, co artysta miał na myśli, gdy komponował to.

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
betlej
Comment
LAMB
Komentarz:2 , wto czerwiec 15, 2010, 10:41:47
Dear Miriam,
Thank you for bringing up this interesting question. Your interpretation of the "sheep going to the slaughter" is something I never thought about in the context of my work. Of course, I am familiar with this figure and just as yourself I do not like it. It is also present in the way Polish nationalistic parties would talk about Holocaust and confront it with the way Poles fought for freedom. There is a very smart book debating this stereotype called: The Hero, The Conspiracy, The Death. Jewish Lectures by Maria Janion.
Of course the sheep has many more symbolic meanings.
Personally, I was closer to the "be my guest and sit on it comfortable chair" and I wanted the chair to stand out.
Rafał
Ostatnia modyfikacja: czerwiec 15, 2010, 10:42:31 przez: betlej  
tow.stalin
Comment
Re:
Komentarz:1 , śro czerwiec 09, 2010, 17:03:32
the concept is simple: "be my guest, sit on this comfortable, warm (wool!) chair, i'm missing you".