NAJNOWSZE

Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...tańce izraelskie - warszawa

Data wydarzenia:

Cel akcji:
doświadczenie tańca żydowskiego w jego współczesnej, żywej formie

Opis:
TAŃCE IZRAELSKIE nazywam współczesnymi tańcami ludowymi tzn. takimi, które odpowiadają potrzebom zmieniającego się społeczeństwa i kultury i dzięki temu są ciągle żywe. Od lat czterdziestych XX wieku zmieniała się muzyka, do której tworzono tańce ? od piosenek należących do kultury aszkenazyjskiej, po utwory jemeńskie, arabskie i współczesne hip-hopowe, czyli takie poprzez które współczesna młodzież najlepiej wyraża siebie. Zmieniały się też inspiracje tańcami ? najpierw ludowymi tańcami krajów, z których przyjeżdżali przyszli Izraelczycy do Palestyny (potem Izraela) przez walc, tango, tańce lokalne (jemeńskie, arabskie) aż po rytmy współczesne. To jeden aspekt różnorodności tych tańców. Drugim - równie ważnym - jest to, że nie tworzą barier, tylko je znoszą. Obok muzyki izraelskiej słyszymy muzykę arabską, poza granicami Izraela tańczą Żydzi, jak i ludzie którzy w kulturze żydowskiej (religii)odnajdują korzenie swojej kultury (religii), jak też wszyscy ci, których ten taniec zafascynował. Jest w tańcach izraelskich miejsce na to, żeby wyrażać siebie i jednocześnie wspólne kroki pozwalają poczuć się częścia grupy. Mówiąc o tańcu jeszcze bardziej ogólnie ? ruch ma niezwykłą moc ? umożliwia poznanie siebie, w szczególności w relacjach z innymi ? i przekroczenie siebie, wypróbowanie poprzez ciało nowego sposobu bycia. To się dzieje, nawet jeśli nie jest w pełnie uświadamiane. W tańcach izraelskich, jako części kultury izraelskiej, wyraża się w moim pojęciu ta sama siła, która zbudowała kraj od nowa, ożywiła martwy język ? i wytworzyła też unikalną kulturę tańca, który to proces zazwyczaj trwa stulecia. Siła ludzi i ich marzenia. Słowa Teodora Herzela, są według mnie najlepszą definicją tańców izraelskich ? >>jeśli ?to? tańczysz, to oznacza, że ?to? istnieje

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


betlej
Comment
Czy to jest zaproszenie?
Komentarz:1 , śro kwiecień 14, 2010, 09:30:00
Czy to jest zaproszenie na konkretną imprezę czy artykuł?