tańce izraelskie - warszawa
Data wydarzenia:
Cel akcji:
doświadczenie tańca żydowskiego w jego współczesnej, żywej formie
Opis:
TAŃCE IZRAELSKIE nazywam współczesnymi tańcami ludowymi tzn. takimi, które odpowiadają potrzebom zmieniającego się społeczeństwa i kultury i dzięki temu są ciągle żywe. Od lat czterdziestych XX wieku zmieniała się muzyka, do której tworzono tańce ? od piosenek należących do kultury aszkenazyjskiej, po utwory jemeńskie, arabskie i współczesne hip-hopowe, czyli takie poprzez które współczesna młodzież najlepiej wyraża siebie. Zmieniały się też inspiracje tańcami ? najpierw ludowymi tańcami krajów, z których przyjeżdżali przyszli Izraelczycy do Palestyny (potem Izraela) przez walc, tango, tańce lokalne (jemeńskie, arabskie) aż po rytmy współczesne.
To jeden aspekt różnorodności tych tańców. Drugim - równie ważnym - jest to, że nie tworzą barier, tylko je znoszą. Obok muzyki izraelskiej słyszymy muzykę arabską, poza granicami Izraela tańczą Żydzi, jak i ludzie którzy w kulturze żydowskiej (religii)odnajdują korzenie swojej kultury (religii), jak też wszyscy ci, których ten taniec zafascynował.
Jest w tańcach izraelskich miejsce na to, żeby wyrażać siebie i jednocześnie wspólne kroki pozwalają poczuć się częścia grupy. Mówiąc o tańcu jeszcze bardziej ogólnie ? ruch ma niezwykłą moc ? umożliwia poznanie siebie, w szczególności w relacjach z innymi ? i przekroczenie siebie, wypróbowanie poprzez ciało nowego sposobu bycia. To się dzieje, nawet jeśli nie jest w pełnie uświadamiane.
W tańcach izraelskich, jako części kultury izraelskiej, wyraża się w moim pojęciu ta sama siła, która zbudowała kraj od nowa, ożywiła martwy język ? i wytworzyła też unikalną kulturę tańca, który to proces zazwyczaj trwa stulecia. Siła ludzi i ich marzenia. Słowa Teodora Herzela, są według mnie najlepszą definicją tańców izraelskich ? >>jeśli ?to? tańczysz, to oznacza, że ?to? istnieje
Komentarz:1 , śro kwiecień 14, 2010, 11:30:00