Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Jacek N

Nie wiem czy wynika to z nie świadomości czy z jakichś innych zaszłości ,ale odnoszę wrażenie że oczekuje się od Polaków i innych narodów jakiegoś uwielbienia dla narodu żydowskiego . Mam obecnie ponad 50 lat i prawdę powiedziawszy nie byłbym w stanie odróżnić Żyda od Polaka ciągle słyszę o nie tolerancji do żydów i anty semityzmu. Szanowni państwo uważam że nie ma takiego problemu moje pokolenie po prostu Żydów nie zna. Takie przedsięwzięcia jak wasze jest w moim odczuciu wręcz szkodliwe , nie mam nic do Żydów i za nimi po prostu nie tęsknię ,czemu ? To proste moje pokolenie Żydów nie zna A oczekiwanie że będziemy ich gloryfikować jest złudne, niech żyją między nami tak jak żyli setki lat. Tak jak Ukraińcy Białorusini Tatarzy itd                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Anna M
Comment
Re:
Komentarz:4 , pon kwiecień 05, 2010, 21:09:20
Szanowny p.Jacku,jest pan dorosłym człowiekiem,więc po pierwsze powinien pan wiedzieć, iż, choć niewielu,to mieszkają w Polsce Żydzi, czy jak pan woli,Polacy pochodzenia żydowskiego.
Nie zrozumiał pan idei.Nikt nie żąda uwielbienia dla Żydów,a zwykłego szacunku,szacunku, jaki należny jest każdemu przyzwoitemu człowiekowi,bez względu na jego pochodzenie, wyznanie,czy grupę zawodową.Jak powiedział Bułat Okudżawa "nie ma dobrych narodów, są dobrzy ludzie". I gdyby pan tylko chciał, to by pan nas dostrzegł w ludziach
kultury, w sporcie,w nauce, medycynie itp., nie mówiąc już o tym, że wśród najbliższego otoczenia.
Pozdrawiam
Paulina Suszka
Comment
Re:
Komentarz:3 , wto marzec 23, 2010, 12:31:27
Ja mam obecnie niecałe 50 lat. I też znam niewielu Żydów. A SZKODA, bo chciałabym poznać. Ci nieliczni, których znam, rzeczywiście nie różnią się od Polaków ani praktyką religijną, ani myślą filozoficzną, ani tradycją kulinarną, ani językiem, ani muzyką, ani strojem... Ci, którzy się różnili, stąd zniknęli.
To "zniknięcie" - nagłe, brutalne, naznaczone okrucieństwem i cierpieniem - odebrało mi możliwość poznania Żydów wraz z całym bogactwem ich kultury i życia obok nich. Odebrało możliwość polskiej kulturze czerpania z żydowskiej i odwrotnie. I o tę MOŻLIWOŚĆ tu chodzi. I rzecz nie w gloryfikacji, ale w równowadze. Bo Polska bez Żydów jest jak stół bez nogi...
Michelle Wayne
Comment
napisy na murach
Komentarz:2 , pon marzec 22, 2010, 22:01:10
Chciałam ci tylko zwrócić uwagę ze napisy na murach nie są anty ukraińskie. anty białoruskie czy anty tatarskie, Tylko wszędzie antysemickie, szczególnie jeśli chodzi o drużyny sportowe???Polska bardzo potrzebuje rozwiniecie turystki, widząc takie hasła i gwiazdy Dawida, turyści nie rozumieją ze to jest połączone z Polskim sportem??Moje dzieci odwiedzając Polskę mimo ze umieją czytać po polsku nie zrozumieli tego jak ci co te napisy nabazgrali, tak ze niech jeden napis będzie taki jak Teskie za tobą Żydzie, to już robi różnicę,przez te napisy kto przyjeżdża do Polski widząc to odrazu wyrabia sobie opinie o wszystkich Polakach.A to nie jest fair.
betlej
Comment
Może to nie dla wszystkich
Komentarz:1 , pon marzec 22, 2010, 16:43:10
Witam Pana,

akcja Tęsknię... nie jest skierowana do wszystkich Polaków tylko do tych, którzy odczuwają tęsknotę za jakimś Żydem. Skoro, jak Pan pisze, Pan Żydów nie zna, to być może nie jest to po prostu akcja skierowana do Pana. Jeszcze raz powtórzę: projekt Tęsknię... to platforma do wyrażania prywatnej tęsknoty za ludźmi, którzy zniknęli, przez ludzi, órzy tę tęsknotę odczuwają.
Sądzę, że w Pana pokoleniu jest wiele takich osób.