Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Bartłomiej Bogucki

Witam, Dobra kosmopolityczna akcja. Lepsza od bojówek faszystowskich. Jednak mam mieszane uczucia. My tu w Bydgoszczy, gdzie przed I wojną światową większość stanowili Niemcy, a żydów było nie wiele, czy powinnyśmy wypisywać na murach. Tęsknię za Tobą Niemcu. I drugie pytanie...Czy nasi starsi bracia w wierze, w Izraelu wypisują na murze oddzielającym ich od Palestyńczyków, Tęsknię za Tobą Polaku ? Czy intencją autora było pokazanie światu, że nie jesteśmy antysemitami, skoro nimi nie jesteśmy. Przecież Polacy nie mówią tak masowo NIE ewentualnej pierwszej damie RP, Pani Jabłoczyńskiej :) czyt. Applebaum                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Paulina Suszka
Comment
Re:
Komentarz:1 , pon marzec 22, 2010, 10:48:29
W skrócie: Najpierw naziści dokonali rzezi na Narodzie Żydowskim. Potem, gdy ocalali z tej rzezi Żydzi wracali do swoich domów, często nie byli do nich wpuszczani, bo zajęli je już Polacy i oddać nie chcieli. Tych, którzy nie wyjechali z Polski zaraz po wojnie, wyrzuciliśmy stąd w 68. Nie widzę jakoś analogii z Niemcami. Choć osobiście nie miałabym nic przeciwko temu, by w moim mieście, Poznaniu, mieszkali i Niemcy - zapewne byłoby w nim ciekawiej, a może i rozwijałoby się szybciej. Nie widzę też jakoś na murach napisów antyniemieckich, antysemickie, odwołujące się do nazistowskiej symboliki - często.
Myślę, że autorowi akcji chodziło o pokazanie światu, a może przede wszystkim nam samym, że te napisy mogą mieć zgoła inną treść. I że za tą tęsknotą stoją konkretni ludzie, którzy mają swoje nazwiska, twarze, historie. Po obu stronach.