Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Marta

Zastanawiam się czy ta akcja nie stanowi skrajności, przeciwnego bieguna dla antysemityzmu, czyli czy nie stawia na bezwarunkowe uwielbienie całej społeczności Żydowskiej mieszkającej przez wiele wieków w Polsce. A przecież Żydzi to normalni ludzie, ze słabościami znanymi nam z dnia powszedniego. Czy jest tu miejsce na historie związane z codziennymi upadkami tych ludzi, czy tylko na wzloty? Czy jest miejsce na szczerą odpowiedź na pytanie skąd brała się niechęć pewnej części Polaków np w okresie międzywojennym do Żydów? Czy jest miejsce na tej stronie na obiektywne spojrzenie na poszczególne życiorysy, czy tylko miejsce na afirmację?                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Betlej
Comment
Uwielbienie
Komentarz:2 , nie marzec 14, 2010, 17:05:23
Marto,
nie wiem, czy widzisz, jaki jest tytuł tego projektu, czy przecztałaś jego opis?
Projekt zwie się: Tęsknię za Tobą, Żydzie. - podkreślam liczbę pojedynczą i pierwszą osobę w tym zdaniu. Ja tęsknię, nie MY tęsknimy, i za Tobą, Żydzie, a nie za Wami, Żydzi.

Ta strona to platforma do wyraźenia tęsknoty za ludźmi, których już nie ma, bo zostali ZAMORDOWANI lub WYPĘDZENI. To tęsknota, która płynie od konkretnych osób w stronę konkretnych osób. Np. ode mnie, Betleja, do Adeli Tuwim.
To jest miejsce, gdzie poszczególne osoby przynoszą swoją skargę, tęsknotę, westchnienie.

To NIE jest platforma sporu politycznego, dyskusji historycznej, to nie jest IPN, gdzie ustalana jest jakaś "obiektywna" wersja. To miejsce prywatnej kontemplacji, którą ktoś chce pokazać światu. Czy rozumiesz to?

To nie jest miejsce na rozstrząsanie "skąd brała się niechęć części Polaków". To miejsce na wypowiedzenie żalu i utraty.

A więc tak, to jest miejsce na afirmację.
To NIE jest miejsce na obiektywne sojrzenie.

Tak jak w Twojej tęsknocie za Twoją babcią, lub kimś bliskim, kogo utraciłaś nie ma miejsca na "obiektywne ustalanie faktów".
Take it or leave it.
Ostatnia modyfikacja: marzec 14, 2010, 17:08:36 przez: betlej  
anka
Comment
Co to za mijsce ?
Komentarz:1 , nie marzec 14, 2010, 17:04:22
Pani Marto to jest miejsce do wymiany refleksji i poglądów Polaków i Żydów czyli Ludzi którzy mogą mieć Swoje opinie i przekonania, które nie stanowią przeszkody w ich prezentacji "i dalej" jest miejscem w którym "wskazana" jest umiejętność "wczucia się" z najlepszą "możliwą" w naszej egoistycznej zazwyczaj świadomości, intencją w odczucia tego Drugiego .A co tyczy "obiektywności spojrzenia" to nie zależy ona od miejsca na które patrzymy-prezentujemy swój pogląd ale od "patrzącego" Pzdr.