Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Bogumił z Poznania

Witam serdecznie, z wielką radością przywitałem akcję "Tęsknie za Tobą, Żydzie!". Z jeden strony jestem wielkim sympatykiem kultury żydowskiej bardzo szeroko pojętej. Z drugiej widzę, że wreszcie coś się się u nas w Polsce dzieje jeśli chodzi o udział innych narodowości w naszej historii. Niektórzy zaczynają wreszcie dostrzegać, że nasze dzieje to nie tylko Polacy, ale również Żydzi, Niemcy, Rosjanie, Ukraincy, Ormianie...Można by tak jeszcze długo wymieniać. Jakkolwiek obecności Żydów w kulturze polskiej nie da się nie zauważyć. Niestety jest to temat i tabu dla jednych, ale też zupełnie nieznany dla innych, a dla jeszcze innych jest to temat znany, ale wstydliwy. Bo przecież to jakoś tak niezręcznie mówić o Żydach, o tych "innych". Jestem studentem historii, z tematyką żydowską spotykam się na zajęciach bardzo często. Niestety też często spotykam się z większymi, bądź mniejszymi, bardziej lub mniej świadomymi przejawami antysemityzmu. Nie wiem z czego to wynika. Z totalnej ignorancji, braku wiedzy, zasad wg których nas wychowano, a może z jakiś ideologicznych przesłanek? Nie potrafię sobie na to pytanie odpowiedzieć, ale nie zmienia to faktu, że samo jego postawienie jest przerażające. Czy my jesteśmy świadomi, co czynimy? Czy naprawdę nie widzimy jak wiele nasza kultura i historia zawdzięczają Żydom? Zupełnie przekonany o tym, że taka akcja jest jak najbardziej potrzebna, chcę się do niej przyłączyć! Chce w ten sposób zademonstrować, że musimy wreszcie "odczarować" naszą historię. I chce wreszcie wykrzyczeć wszystkim wokół, co wynika z mojego najgłębszego przekonania: Tęsknię za Tobą, Żydzie!!! Bez Ciebie bylibyśmy inni, bez Ciebie jesteśmy ubożsi!                                                      

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Betlej
Comment
Zdjęcie grupowe w Poznaniu
Komentarz:1 , śro luty 10, 2010, 09:32:20
Witam Pana,
21 lutego o 11tej (niedziela) zapraszam Pana wraz z przyjaciółmi do zdjęcia grupowego wokół pustego krzesła. Zdjęcie zrobimy w dawnej synagodze która znajduje się przy styku ulic Wronieckiej, Szewskiej, Stawnej.
Proszę przyjść koniecznie!