Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...sceptnick

Szanowny Betleju, Do działu "Publikacje" nt. temat Twojej akcji można spokojnie dodać kolejną: (http://www.the614thcs.com/38.1384.0.0.1.0.phtml ) "TĘSKNIĘ ZA TOBĄ, ŻYDZIE!" nasza odpowiedź na list z Polski Czytelnik zadał nam pytanie: Jak oceniacie akcję-projekt Rafała Betlejewskiego "Tęsknię za tobą, Żydzie!"? Tęsknię.jpg Z entuzjazmem. Można zastanawiać się nad szczegółowymi aspektami tego projektu, ale chcemy zwrócić uwagę na sprawę - naszym zdaniem - najistotniejszą: Jeżeli na ścianach domów i murach w Polsce pojawiało się dotąd słowo "Żyd", to nigdy nie w kontekście innym niż negatywny. Nie ma sensu przytaczanie haseł odzwierciedlających antyżydowskie stereotypy - wszyscy je znamy i nie sposób zaprzeczać, że przestrzeń publiczna, w której obecne jest graffiti, była zawsze i bez reszty zdominowana przez fobię antyżydowską. Projekt Rafała Betlejewskiego jest dobrym pomysłem, ponieważ wkracza dokładnie na ten teren i zmienia zastany tam "układ sił". Po raz pierwszy w historii na murach i ścianach pojawia się przekaz odwrotny - przeciwstawny fobiom, antysemickim obsesjom, negatywnej konotacji słowa "Żyd" tak silnie i tak tradycyjnie wykorzystywanej np. w hasłach pseudokibiców opozycyjnych klubów sportowych. Ta akcja jest cenna właśnie przede wszystkim dlatego, że rozbija ustalony stereotyp dokładnie tam, gdzie był on dotąd absolutnie niezagrożony i bez reszty dominujący. Można powiedzieć, że jedyny obszar, w którym tradycje antysemityzmu były dotąd wyrażane swobodnie i bez najmniejszej opozycji, w poczuciu bezkarności i wyłączności - traci właśnie w efekcie pomysłu Rafała Betlejewskiego to poczucie wyłączności i braku jakiejkolwiek konkurencji. I to jest dobre."                                                      

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
sceptnick
Comment
Portal
Komentarz:2 , pią luty 05, 2010, 16:05:17
J.t. amerykański portal żydowski "Stowarzyszenie 614' Przykazania (Micwy)" propagujący w Polsce wiedzą o judaizmie, z głównym motto: "614' Przykazanie: Nie będziesz przyznawał Hitlerowi pośmiertnych zwycięstw." Portal jest także w części sponsorem Forum Żydów Polskich (sponsoruje dostęp do serwera).
Betlej
Comment
Dziękuje
Komentarz:1 , pią luty 05, 2010, 14:48:47
Dziękuję, dodam ten link. Nie wiem dokładnie, co to jest za portal, który przywołujesz w tym cytacie?