Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Iza WR

Ciesze sie z tego projektu, jest on wazny, potrzebny do torzsamosci narodowej. W Polsce wiele osob mysli, ze Polacy to narod ktory jest "czysto polski" nie ma zroznicowania kulturowego, no chyba ze ktos to Kaszub, a ktos Goral. A jednak jest, i wazne bay to doswiadczyc. Po raz pierwszy spotkalam sie z tym jak wyemigrowalam maja 13 lat do Stanow. Zastanawialam sie jak ktos moze mowic na siebie Polish-American, bo albo Polak albo Amerykanin. Nie moglam tego pojac. Potem myslalm o Polish Americans jako ludziach ktorzy lubia pierogi i umieja powiedziec "jak sie masz?" ale to wszystko. Dorastalam, myslalm, i nie wiedzialm jak sie czuje. Czy czujac sie Polka powinnam zostac w Stanach? Czy czujac sie Amerykanka zdradzam ojczyzne? Nie, bycie Polakiem nie zabrania mi w czuciu sie Amerykaninem, nie staje sie przez jedno i drugie "mniej Polka" lub "mniej Amerykanka" ale "wiecej" (lub lepszym) czlowiekiem. Pomimo, ze nie wiem czy mam korzenie zydowskie, mam korzenie litewskie i ukrainskie. Podobno moi przodkowie byli Polakami z Polski (przynajmniej tak mi rodzina mowi) w miejscugdzie dzisiaj jest inny kraj, ale ja jestem pewna, ze gdzies tam mam krew i litewska i ukrainska. Co nie znaczy ze nie jestem Polka. Chce po prostu powiedziec ze ciesze sie ze jest inicjatywa ktora pozwala aby ludzie wiedzieli ze Polacy to nie jakis kraj homogeniczny, stworzony z jednego rodzaju ludzi. Komuna chciala nam to do glowy wtloc. Ja chyba tesknie za ta Polska z opowiadan moich dwoch Babci, gdzie dzieci "polskie" bawily sie z dziecmi zydowskimi, parawoslawnymi i wszyscy mieszkali w zgodzie, obok siebie, szanujac swoje wyznania i obyczaje pozdrawiam Iza                                                      

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Betlej
Comment
Tożsamośc polska
Komentarz:1 , czw luty 04, 2010, 22:08:21
Witam Panią! Świetny tekst, bardzo za niego Pani dziękuję! Trafia Pani w sedno! W sposób niezwykle obrazowy dekonstruuje Pani zjawisko tożsamości narodowej i wskazuje na kłopot jaki mają Polacy z samozdefiniowaniem się gdyż w sposób zbyt ortodoksyjny podchodzą do zjawiska tożsamości jako pewnej obiektywnej prawdy, umocowanej w... no jakże w Bogu, nie podlegającą wolnemu wyborowi. Myślę, że jest to wynik wielowiekowego osaczenia Polakow i konieczności konstruowania tożsamości w ukryciu, a co za tym idzie obawie przed demaskacją, zakwestionowaniem, podszywaniem się i szpiegowaniem.