Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Kasia Galant-Kowalska - Kalisz

Tesknię za Wami w Kaliszu, moje niedoszłe, piękne Przyjaciółki. Tęsknię za Wami fajni Koledzy; za wspólnymi wyjściami do knajpek, za rozmowami, za zabawą. Żal mi, że nasze dzieci nie bawią się razem w piaskownicy, na zjeżdżalni, karuzeli. Żal mi, że Was nie ma. A byliście 1/3 społeczności kaliskiej, miasta najstarszego w Polsce, to Nasze miasto, żyliśmy tu RAZEM 800 LAT. Skazano Was na zagładę dwa razy. Podczas wojny i w '68. Hańba, Polacy trzeba to powiedzieć - skurwiliśmy się wtedy dając bilet w jedną stronę naszym Sąsiadom, Przyjaciołom, Ludziom Wybitnym. Nie skazujmy Ich na Zagładę= Zapomnienie po raz Trzeci!!! Chciejmy pamiętać! Kaliszanie pamiętajmy o naszej tożsamości! P.S. Serce roście patrząc na te AKCJĘ. Zgłaszam się!

<<< I miss you in Kalisz, my never-met, beautiful girlfriends! I miss you cool boys. I miss the get togethers, the talks, the fun. I am sorry our children do not play together in sandbox, on a slide or carousel. I am sorry you are not here! And you were here, one third of the population in Kalisz, the oldest Polish city. It's our common city, we had shared it for 800 years! You were condemned to extinction twice. During the war and in 1968. Infamy! Poles, we have to say it: we made whores of ourselves giving one way tickets to our Neighbours, Friends, and Great Men. Let's not condemn them to anihilation again = by forgetting! Let's remember! People of Kalisz, let's remember our identity! My heart grows when I look at this project!  >>>

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Jolanta Wardach
Comment
moja mama z babcią mieszkała....
Komentarz:3 , wto luty 16, 2010, 07:37:17
przed wojną w żydowskiej dzielnicy w Kaliszu.Mama moja jest rodowitą kaliszanką.W czasie wojny wywiezieni do Niemiec.Po wojnie już babcia nie wróciła do Kalisza.
Michelle Wayne
Comment
Kalisz
Komentarz:2 , śro luty 03, 2010, 03:37:07
Moja mama która ma dzisiaj 95 lat jest urodzona w Kaliszu jako Fajga Praszkier, nawet jest książka wydana przez żydów z Kalisza o żydach z Kalisza przed wojna, wydana w Izraelu, mam ta książkę po żydowsku, ale nie umiem czytać to szukam ja w wydaniu polskim albo angielskim, tytuł jest "KALISH" ta książka ma dużo zdjęć przedwojennych z Kalisza. My od 1961 roku mieszkamy w Sydney Australia.Moja córka była w zeszłym roku w Kaliszu szukając korzeni swojej babci, ale jak się pytała ludzi na ulicy to wiekszasc opryskliwie się do niej odzywali i mówiła ze w Kaliszu jest dużo antysemickich graffiti.Moje dzieci mimo ze urodzone w Australii mówią, czytają i piszą po Polsku i nawet mówią ze są "Australian with Polish descent" Zawsze się uważałam za Polkę i nikt mi to nie odbierze.Mira.Ps wspaniale te słowa twoje!!
Betlej
Comment
Zdjęcia
Komentarz:1 , pon luty 01, 2010, 18:02:00
Czy nie zechciałaby Pani pokazać na stronie jakichś zdjęć z Kalisza - to piękne miasto, a mało znane szerszej publiczności - zresztą ja też nie uświadamiam sobie, gdzie są te kamienice, w których mieszkali Żydzi.