Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Mława

Mława.

Mlawa

Wspomnienie o Rywce Litzbarskiej z Mławy.

Niezwykłe, w 1927 roku wybory do rady miejskiej w Mławie wygrali Żydzi. W związku z tym, udało się w Mławie utworzyć kilka instytucji żydowskich takich jak dom starców czy drugie w całej Polsce (przy takiej ilości Żydów) przedszkole dla dzieci w wieku 4 - 7 lat. I tu pojawia się Rywka. Widzimy jak idzie przez rynek mławski w kierunku mieszkania, do którego udało jej się przenieść przedszkole. Dzieci miały teraz kawałek ogrodu, gdzie mogły się bawić. Jako dyrektorka instytucji Rywka musi poświęcać swój czas nie tylko dzieciom, ale i walce o pieniądze dla przedszkola. Niestety ostatnio zaczęła te batalie przegrywać. Magistrat odmówił jej pieniędzy na śniadania, które wcześniej finansowano. "Ciekawe, jak to będzie dalej..." - zastanawiała się Rywka, jak każda opiekunka dzieci przed nią i po niej.

w 1935 roku, po zmianie burmistrza, przedszkole zostało zamknięte, a Rywka wyemigrowała do Palestyny.

 

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.