Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Otwock

Otwock.

Zdjęcie zrobione jesienią 2005 roku. Przy aparacie stał Józek Dutkiewicz.

Wspomnienie o Calelu Perechodniku.

Tęsknię za Calelem Perechodnikiem, właścicielem kina w Otwocku, którego wojna zmieniła w literata. Nie sądzę, żeby sobie tego życzył. A jednak, "siedząc w szafie" w Warszawie spisał swoje wspomnienia na gorąco w sposób godny największych twórców polskiej literatury faktu. Jego niezwykły, wspaniały reportaż uczestniczący ukazał się w 2000 roku w formie książki pt. Spowiedź. Calel zginął w 1944 roku w nieznanych okolicznościach w Warszawie i nic więcej już z niego nie mieliśmy. Nawet jego dzieci, które przepadły w Treblince. Brak mi Go.

 

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Janusz Szostek
Comment
Słowo o zamordowanym narodzie.
Komentarz:1 , czw sierpień 30, 2012, 21:27:34
To prawda że 70% ludności "mojego(od 44 lat)miasta" Otwocka to byli Żydzi. Zwykli normalni ludzie,nie koniecznie bankowcy i politycy. Oni byli ,ci zwyczajni ludzie z nami i pośród nas ponad 600 lat to dużo i nie da się tego zapomnieć lub wymazać. Można zabić człowieka ale nie zabije się ludzkiej pamięci,może być jej mniej ,ale ona trwa.