Gdańsk

Emma Sobolewska

W ub.r. 20 listopada minęła druga rocznica śmierci Emmy Sobolewskiej. Była dla mnie osobą obcą, ale zwracałem sie do Niej - Babciu. Babcia Emma była drobniutką Osóbką, nie wychodzącą poza próg domu. Mimo tego zawsze interesowała sie tym, co na zewnątrz. Znała więcej polityków niż ja :). Doskonale orientowała się w życiu kraju. Bardzo lubiła rozmawiać ze mną o świętach żydowskich, o których niestety, miała bardzo mgliste wspomnienia. Wojna uczyniła luki w Jej pamięci, które w miarę możliwości, starałem się pomóc wypełnić. Często urządzaliśmy "wycieczki" w wyobraźni do Jej ukochanego Wilna i Babcia wówczas zaglądała do synagogi na ulicy Zawalnej, do swego gimnazjum, liceum. Wspominała swoich rodziców. Nie pamiętała wielu szczegółów, ale na pewno musiała widzieć tamte obrazy, bo kiedy wspominała swoje miasto, to błogi usmiech pojawiał sie na Jej twarzy.
Takim samym błogim uśmiechem obdarowała mnie Ostatniego Dnia, kiedy Ją karmiłem.
Taką Ją będę pamiętał.
Babcia Emma nie miała tutaj rodziny, Jej prochy spoczęły w Izraelu, ale i tu ma swoje dwa miejsca. Jedno w moim sercu, drugie na Ścianie Pamięci na gdyńskim cmentarzu.

 

 


Autor: szames


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Teresa
Comment
Człowiek
Komentarz:4 , czw styczeń 28, 2010, 09:51:11
Szkoda że po czasie człowiek się dowiaduje że nawet w trójmieście żyła taka wspaniała postać, i
szkoda że duża część polaków jeszcze nie docenia tego że może spotka na swojej drodze tak wspaniałych ludzi.TY to doceniłaś/eś i miałaś/eś tą okazje-zazdroszczę Tobie tego.
szames
Comment
Babcia Emma
Komentarz:3 , wto styczeń 26, 2010, 08:01:47
Tak, mam zdjęcie Babci i uważam to za wielki zaszczyt, ponieważ ... bardzo nie lubiła sie fotografować :).
Robert Burgraff
Comment
OJCZYZANA
Komentarz:2 , pon styczeń 25, 2010, 20:07:21
Jestem młodym człowiekiem, Polakiem i katolikeim. Jedank tęsknie za żydami... Uważam że nasza kraj byłby o 50% lepszy gdyby nie II wojna światowa.
betlej
Comment
Babcia Emma
Komentarz:1 , pon styczeń 25, 2010, 10:41:34
Wspaniały list i piękna historia. Dziękuję za nią w imieniu wszystkich czytelników. Czy ma Pan/Pani jakieś zdjęcie Babci?