Białystok

Koleżanki z klasy w Szkole Powszechnej Nr 4

Przed II wojną światową uczęszczałam do Powszechnej Szkoły Nr 4 im. Emilii Plater w Białymstoku

Jako mała dziewczynka przez kilka lat bezpośrednio przed II wojną światową uczęszczałam do Powszechnej Szkoły Nr 4 im. Emilii Plater w Białymstoku (dzisiejsze technikum odzieżowe przy ul. Sienkiewicza). W klasie miałam trzy koleżanki Żydówki. Pamiętam nazwiska dwóch z nich - Pat i Bass. Pochodziły z nieco zamożniejszych rodzin. Trzeciej dziewczynki nazwiska nie pamiętam - ta była biedniejsza. Była bardzo sympatyczna. Religii katolickiej uczyliśmy się w szkole. Przychodził na lekcję ksiądz i zawsze mówił, że kto jest innego wyznania może zostać na lekcji jeśli sobie życzy lub spędzić ten czas w świetlicy. I ta dziewczynka zawsze zostawała. Chętnie opowiadała o swojej religii i omawialiśmy te różnice między nami. Dowiedziałam się wówczas, że Żydzi bazują tylko na Starym Testamencie - ta dziewczynka znała go dużo lepiej od nas, dzieci katolickich. W szkole panowała pełna tolerancja religijna. Nikt się nie dziwił tej inności, nikt nikogo nie obrażał z tego powodu..


Autor: Olimpia Dąbrowska


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Jerzy Haduch
Comment
Szkoła
Komentarz:3 , pią maj 31, 2013, 10:48:48
Czy mogę coś wiecej sie dowiedzieć o tej szkole, i czy nadal istnieje, ponieważ mam pewną pamiątkę po tej szkole z 1928r.
Justyna Dąbrowska
Comment
Re: Koleżanki z klasy w Szkole Powszechnej Nr 4
Komentarz:2 , nie październik 10, 2010, 21:02:07
W imieniu babci Olimpii: Babcia straciła wszystkie zdjęcia z czasów szkolnych i młodości w pożarze domu - niestety. Przejrzenie rejestrów szkolnych to ciekawy pomysł..i duże przedsięwzięcie. Może się podejmiemy?
betlej
Comment
Re: Koleżanki z klasy w Szkole Powszechnej Nr 4
Komentarz:1 , nie październik 03, 2010, 07:22:55
Czy ma pani może jakieś zdjęcia z tamtycz czasów, a może zdjęcia, które dokumentują dzisiejszy stan tych miejsc?
A może trzeba by sprawdzić przedwojenne rejestry szkolne i dowiedzieć się, kim były te dziewczynki?