Białystok
Isaak Bashevis Singer

Jednym słowem: Żyd.
W roku 1984 razem ze swoją dziewczyną wyemigrowaliśmy do Stanów Zjednoczonych. Pierwszego wieczoru, kiedy wraz z moją ciocią szliśmy do naszego nowego mieszkania (było to mieszkanie cioci) w bezimiennej dzielnicy Brooklynu, zobaczyliśmy na ulicy dziwnego człowieka. Cały był ubrany na czarno. Miał na sobie długi płaszcz i staromodny kapelusz, spod którego wystawały mu śmiesznie (tak to wtedy odebrałem) wyglądające loki. Nie miałem pojęcia, kto to mógł być. Zapytałem ciocię cóż to za dziwny jegomość. Odpowiedziała jednym słowem: Żyd.
Jak się okazało dom, w którym zamieszkaliśmy stał na granicy dwóch światów. 888 Montgomery Street, Brooklyn, NY. Po prawej stronie mieszkali w obskurnych blokach sami Murzyni. Po lewej zaś rozciągała się dzielnica żydowska. Zamieszkiwali ją głównie ortodoksyjni Żydzi, Chasydzi. Już następnego dnia, kiedy wraz z dziewczyną chodziliśmy po sąsiednich ulicach, aby zobaczyć gdzie rzucił nas los, spotykaliśmy na ulicach setki mężczyzn ubranych podobnie jak ten, którego widzieliśmy poprzedniego wieczoru. Na ulicach bawiły się dzieci, mali chłopcy w jarmułkach, ze sznureczkami wiszącymi u pasa, i pejsami różnej długości.
W tym czasie zrodziła się moja fascynacja Żydami.
W mieszkaniu naprzeciwko nas mieszkał stary Żyd. Musiał mieć grubo ponad 80 lat. Nie wiem jak to się stało, ale mój kuzyn, który również mieszkał z nami, zaczął go zapraszać do nas na obiady. Nie pamiętam jak się nazywał. Mieszkał sam. Wyglądał na bardzo ubogiego człowieka, chociaż jak się później okazało, był bardzo bogaty. Tyle, że on sam chyba nie zdawał sobie z tego sprawy. Wyraźne było, że żył w swoim własnym świecie. Miał jednak wiele wspomnień. Przed wojną mieszkał w Małkini. Świetnie mówił po polsku. Miał żonę i dwoje dzieci. Z jego opowiadań, niestety niezbyt spójnych, wynikało, że w czasie wojny, rodzinę zabił mu jakiś Polak. Wspominał często jego nazwisko, ale teraz po latach uleciało mi z pamięci.
Przez wiele lat jakie spędziliśmy w USA kilkakrotnie spotykałem się z historiami o okrucieństwiem z jakim Polacy traktowali Żydów podczas wojny. Nie potrafiłem się z tym pogodzić. Zresztą Polacy zawsze bronili się przed tego typu zarzutami. A jednocześnie tan, wśród Polonii przyszło mi doświadczyć, jak głęboko zakorzeniony jest polski antysemityzm. Było i jest mi za nich wstyd. Sam siebie nazywam Żydofilem (nie wiem, czy jest takie słowo - wymyśliłem je na własny użytek). Moja żona (to ta dziewczyna, z która przybyłem do Nowego Jorku) mówi często, ze chciałbym być Żydem. Może trochę...
Oboje z żoną jesteśmy wielbicielami Singera. Mamy chyba większość jego książek. Kiedy czytam opisy polskich miast z żydowskimi sklepikami, polskich wsi z karczmą prowadzoną przez miejscowego Żyda, ogarnia mnie straszna tęsknota - żal, że to wszystko przeminęło. Mamy w domu trochę starych pocztówek ze starego Białegostoku, gdzie szyldy na ulicach były po polsku, po rosyjsku, i po żydowsku. To niesamowite, jak setki lat współistnienia zginęło, przepadło chyba już na zawsze w ciągu zaledwie paru lat.
Białystok był centrum żydowskiej kultury przed wojną. Dziś nie ma po tym niemal śladu. Parę tablic tu i tam, pomnik Zamenhofa. Za katolickim cmentarzem farnym jest olbrzymi cmentarz żydowski. Zaniedbany, zarośnięty. w 1990 kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Białegostoku wybraliśmy się tam z żoną i z córką. Miałem ze sobą kamerę video i filmowałem to wszystko. Mam też sporo zdjęć. Na żadnym z pomników nie było śladu, aby ktoś się nim opiekował. Czasem myślę, że muszę się jakoś tym zająć, ale chyba jestem za leniwy. I cieszę się, że znajdują sie tacy ludzie jak Pan, którzy swoje pomysły i pasje konsekwentnie realizuję.
Dziękuję za całą akcję. Dla mnieło takie małe przeprosiny za to, co nasi rodacy wyrządzili swoim dawnym sąsiadom za to, że byli inni.
Napisz komentarz
Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.

Komentarz:6 , pią kwiecień 23, 2010, 01:21:24

Komentarz:5 , nie luty 28, 2010, 13:10:18

Komentarz:4 , sob luty 27, 2010, 19:07:29

Komentarz:3 , pon styczeń 25, 2010, 21:19:14

Komentarz:2 , sob styczeń 23, 2010, 23:04:00

Komentarz:1 , sob styczeń 23, 2010, 17:07:03
Komentarz:7 , pią kwiecień 23, 2010, 18:38:34