Łódź

Iudaeus Anonimus

"Przedwczoraj widziałem na ulicy mego miasta chasyda. Starszego wiekiem, w bermycy, w czarnym zimowym paltocie. Raźno sobie szedł. I ucieszyłem się. Przypomniałem sobie słowa poety Herberta, że Polska bez Żydów na ulicach nie jest dla niego Polską. Poczułem dopiero teraz, ze wróciła do mnie moja (post)jagiellońska Ojczyzna. Jestem za patriotyzmem krajobrazu. Krajobraz mojego Kraju bez chałaciarzy na ulicach jest... dziurawy. Jak palto biednego żydowskiego krawca przed wojną. Jak serce przeszyte kulami. Jak wymagające remontu zęby bojówkarza PPS pod zaborem". (Notka ze stycznia) ...tęsknię za pachciarzami i handełesami, za ich nerwową gestykulacją i rosochatymi brodami, oczami skrzącymi się jak węgielki... ...za Golemem kroczącym po zapadłych uliczkach... ...tarłowskim Żydami z opowieści mojej Babci... ...za Brunem Schulzem... ...za Brunem Schulzem... ...za Brunem Schulzem... ...za Józefem Rothem, który w Łodzi był przejazdem... ...nade wszystko za Żydami łódzkim... ...(bardzo) za Zewem Morejno - ostatnim polskim chasydem, który długo mieszkał w Łodzi... ...za wszystkimi Żydami polskimi, których odebrała mi Pani Historia, wyrywając kawał serca.


Autor: Wielisław M.


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Anonymous
Comment
Polacy sie od nich odwrocili...
Komentarz:3 , pon wrzesień 02, 2013, 17:02:53
Danuto,przykro...az do bolu. Tak to bylo.Polska napewno stracila. Czy zdolala "wyciagnac" wnioski i "nauczyla sie" czegos z owego 1968 roku? Czy byla to w niej,ostatnia "nagonka"? No bo dzis...nie ma juz kogo "wyrzucic"!
s
Comment
Re: Iudaeus
Komentarz:2 , nie maj 30, 2010, 09:17:00
pieknie napisane, smutne ...
danuta t
Comment
Re: Iudaeus
Komentarz:1 , wto maj 25, 2010, 19:04:58
Moj wujek, wybitny polski pianista Ryszard Bakst zostal wyrzucony z Polski w 1968 roku, bo byl Zydem.
Przeniosl sie do Wielkiej Brytanii i tam wyksztalcil wybitnych angielskich pianistow -Grahama Scotta , Christne Lawrie, Ronana O'hone i wielu innych.To mogly byc polskie wielkie nazwiska.Na lotnisku przed wyjazdem do Anglii powiedzial: "wszyscy sie ode mnie odwrocili"