Ostrów Wielkopolski

Tęsknię za Żydami wypełniającymi po brzegi mury ostrowskiej Synagogi, w której w ostatnich miesiącach rozpoczął się pierwszy remont od 1903r. W mieście pozostał już po nich tylko budynek i lapidarium w miejscu, gdzie dawniej był kirkut. Bardzo żałuję, że nie dane mi było zobaczyć tej społeczności, która niegdyś stanowiła 30% mieszkańców miasta i brała udział w jego życiu. Szkoda, że już nie ma Ich tak blisko nas. Szkoda, że nawet po remoncie nie będą gromadzić się na Jom Kippur, ani na przywitanie Szabatu... bo po prostu ich już nie ma.


Autor: Kasia


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Jacques Lahitte
Comment
Nowa remontowana synagoga
Komentarz:6 , czw listopad 24, 2011, 11:46:44
http://www.shabbat-goy.com/?page_id=1807
Jerzy Galecki
Comment
Synagoga w Ostrowie
Komentarz:5 , śro lipiec 14, 2010, 01:25:03
Tez pamietam sklep meblowy - szczescie w nieszczesciu, bo inne synagogi spotkal gorszy los. Ostrowska pisarka Jadwiga Zylinska wspominala innego ostrowskiego pisarza Gustawa Bojanowskiego w swojej ksiazce "Dom, ktorego nie ma". Pan Bojanowski byl bodaj "ojcem miasta" i kiedy mial sie udawac do synagogi zawsze wracal najpierw do domu po nakrycie glowy. Spedzilem moja mlodosc w Ostrowie (teraz jestem w Kanadzie), ale los ostrowskich zydow nie jest mi za bardzo znany.
Jerzy Galecki
Comment
Synagoga w Ostrowie
Komentarz:4 , wto lipiec 13, 2010, 22:16:28
Najwiekszy czas. Wstyd, ze tak dlugo trzeba bylo czekac.
Marta Jarczak
Comment
Jeszcze może być pięknie
Komentarz:3 , pon maj 10, 2010, 21:41:15
Wiadomość o rozpoczęciu prac remontowych w naszej Synagodze powitałam z wielką, wielką radością. Ze wszystkich miejsc Ostrowa, które zasługują na odnowienie wydaje mi się ona być najwspanialszym. Przez kilka ostatnich dni miałam okazję podziwiać odrestaurowaną Synagogę pod Białym Bocianem we Wrocławiu, na Włodkowica i muszę powiedzieć, że jeśli naszej bożnicy uda się choć ćwierć takiej pracy doświadczyć, to żydowskie serce Ostrowa zabije mocno razem z naszymi. Tęsknię za Tobą, Żydzie!
Czesława Betlejewska
Comment
Miasto mojej młodości
Komentarz:2 , śro maj 05, 2010, 07:50:34
Cieszę się, że synagoga w Ostrowie Wielkopolkmim, mieście mojej młodości jest remontowana. Pamietam dom meblowy, który w niej sie mieścił. Zwracał mi na nią uwagę mój ojciec, krakowianin z urodzenia, który podziwiał Żydów za ich przedsiębiorczość, pracowitość i uzdolnienia.
Elzbieta Tracewicz
Comment
Re:
Komentarz:1 , pią kwiecień 23, 2010, 01:27:06
Tez chcialabym widziec wypelnione modlacymi sie ludzmi synagogi w Polsce, otwarte zydowskie sklepiki, bawiace sie na podworkach chasydzkie dzieci. Napisalam swoje wlasne wspomnienie.