Gdańsk

Zwracajmy uwagę na noblistów urodzonych na ziemiach polskich

Powszechnie w polskich podręcznikach do historii, języka polskiego dla szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych, zwraca uwagę fakt, że Polska szczyci się pięcioma laureatami Nagrody Nobla jak Czesław Miłosz, Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska i Lech Wałęsa.

Wydaje mi się to za pewne niedociągnięcie. Pedagodzy szkolni powinni zwracać uwagę, że oprócz wyżej wymienionych noblistów jest liczna grupa laureatów tej nagrody o korzeniach żydowskich urodzonych na ziemiach polskich. Jeśli naród francuski uważa Marię Skłodowską-Curie za swoją noblistkę, to tym bardziej w naszym powszechnym interesie powinno zależeć nam, aby edukować młodych ludzi w Polsce, że także mamy laureatów tej nagrody o innych korzeniach.

Należy tutaj dodać, że z Polski pochodzą dwaj wybitni izraelscy politycy Menachem Begin i Szymon Peres, Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Warto także wspomnieć znanego na całym świecie autora "Sztukmistrz z Lublina" Izaaka Bashevisa-Singera, który w sposób fantastyczny opisuje krajobrazy Mazowsza i Lubelszczyzny.

Innym laureatem Literackiej Nagrody Nobla jest Szmul Agnon urodzony w 1897 roku.

Powinniśmy pamiętać o innych polskich Żydach, którzy także otrzymali Nobla w różnych dziedzinach jak Sir Ernest Boris Chain (angielski biochemik), Tadeusz Reichstein, twórca witaminy C, a otrzymał on nagrodę Nobla z fizjologii i medycyny, za odkrycie struktury i działania kory nadnercza. I w tej dziedzinie należy wymienić także Paula Enrlicha.

Oczywiście wymienić można jeszcze wielu wspaniałych uczonych żydowskiego pochodzenia, którzy urodzili się na terenie ziem polskich. Jak przedstawiają różnego rodzaju opracowania badawcze takich noblistów jest ponad setka o których powinni pamiętać Polacy.

Dlatego też zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich czytelników portalu "Tęsknię za Tobą, Żydzie!", aby jeśli mają taką możliwość, zwracali uwagę autorom podręczników szkolnych i nauczycielom na ten problem, który przedstawiłem. Jest to o tyle ważne, iż pokazuje to, jak ziemie polskie były niegdyś różnorodne, pod względem etnicznym, kulturowym i religijnym. Należy o tym wspominać, bo zachowując pamięć możemy uczyć się tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.

Moją, krótką wypowiedź na wyżej wymieniony temat kończę cytatem z Szewacha Weissa "Czasami wyobrażam sobie, jak wyglądałby świat, gdyby nie było II wojny światowej i Holokaustu. Żydów byłoby pewnie ze 40 mln (teraz jest nas zaledwie 14 mln), w samej Polsce mieszkałoby prawdopodobnie 6, może 7 mln. Żylibyśmy zgodnie we wspólnej ojczyźnie, a Polska dostawałaby rocznie 12 Nagród Nobla. Polacy i Żydzi, razem moglibyśmy przenosić góry".


Autor: Maciej Gach


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Józef Rotblat
Comment
Józef Rotblat-polski noblista żydowskiego pochodzenia
Komentarz:4 , pon maj 10, 2010, 14:23:38
Chciałabym dodać do wspomnień o polskich noblistach żydowskiego pochodzenia Józefa Rotblata- fizyka jądrowego i atomowego.Urodził się w 1908r. w Warszawie w bardzo biednej rodzinie,ojca nie było stać na kształcenie syna,musiał więc pracować jako robotnik-elektryk domowy w ciągu dnia a wieczorami uczył się.Szybko okazało się,że jest wybitnie zdolny i pozwolono mu studiować bez zdanej matury w ramach działalności Wolnej Wszechnicy Polskiej.W sierpniu 1939r.juz po doktoracie wyjechał do Liverpoolu na stypendium i tam dał się poznać jako wybitny fizyk,pracujący nad rozszczepieniem atomu,w związku z tym Amerykanie zaproponowali Mu współpracę w ramach projektu "Manhattan"wraz z innymi naukowcami z zachodniego świata.Warunkiem było tylko,żeby jak inni, przyjął obywatelstwo angielskie,bo nie do pomyślenia było,żeby obywatel Europy Wschodniej mógł zajmować się tym tematem w Ameryce.Pozostali zgodzili się,tylko On powiedział "jestem Polakiem i nie pozbędę się polskiego obywatelstwa".Doceniając Jego wiedzę zgodzono się na to.Kiedy podczas prac nad tym projektem w Los Alamos zorientował się,że ich wiedza nie będzie wykorzystana tylko dla zakończenia wojny ale głównie w celach militarnych-uzyskania przewagi strategicznej nad Rosją odmówił dalszej współpracy,musiał opuścić Stany Zjedn. i wrócić do Anglii,po drodze służby specjalne USA postarały się,żeby zaginął Jego bagaż z dokumentacją naukową.W Anglii pracował dalej naukowo,szczególnie zasłużył się w medycynie nyklearnej.Został również członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.W 1955r. razem z innymi naukowcami,m.in. Einsteinem podpisał słynny manifest wzywający do zaprzestania produkcji broni jądrowej a w 1957r. założył naukową organizację pacyfistyczną Pugwash, wraz z którą w 1995r. otrzymał pokojową nagrodę Nobla.Podczas uroczystości w Oslo poprosił o zagranie nokturnu Chopina,by podkreślić swoją polskość.Nigdy nie zapomniał języka polskiego i posługiwał się nim wspaniale do końca życia,zawsze protestował przeciw przekręcaniu jego imienia z "Józef" na "Joseph" .Zmarł nadal pracując w sierpniu 2005r. w wieku 96 lat .
Teresa Gąsior
Michał G.
Comment
Re: Zwracajmy uwagę na noblistów urodzonych na ziemiach polskich
Komentarz:3 , sob maj 01, 2010, 20:06:26
Podoba mi się to. Rzeczpospolita powinna się upomnieć o swoje dziedzictwo! I swoich Żydów :)
Jonathan Edelman
Comment
Tesknie Jacob Brownowski
Komentarz:2 , pon kwiecień 26, 2010, 07:38:32
A polish-jew by birth, The Scientist and Philosopher Jacob brownian is probably one of the most underated Philosophers of the 20th century. I would leave it to Betlej or anyone who insist to post more information on him. He moved to Britain in the 1920s During His childhood to Become One of Britains greatest scientist and mathematicians but many lost relative in the Holocaust.
betlej
Comment
Betlej
Komentarz:1 , wto kwiecień 20, 2010, 16:35:58
To, co pan pisze wpisuje się idealnie w rzucone przeze mnie hasło: Odzyskajmy naszych Żydów!
Pisałem to a propos Mordechaja Anielewicza, ale to co pan pisze jest całkowicie zgodne.
http://www.tesknie.com/index.php?id=624
No właśnie: Let's claim our Jews back!