Gdańsk
Zwracajmy uwagę na noblistów urodzonych na ziemiach polskich
Powszechnie w polskich podręcznikach do historii, języka polskiego dla szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych, zwraca uwagę fakt, że Polska szczyci się pięcioma laureatami Nagrody Nobla jak Czesław Miłosz, Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska i Lech Wałęsa.
Wydaje mi się to za pewne niedociągnięcie. Pedagodzy szkolni powinni zwracać uwagę, że oprócz wyżej wymienionych noblistów jest liczna grupa laureatów tej nagrody o korzeniach żydowskich urodzonych na ziemiach polskich. Jeśli naród francuski uważa Marię Skłodowską-Curie za swoją noblistkę, to tym bardziej w naszym powszechnym interesie powinno zależeć nam, aby edukować młodych ludzi w Polsce, że także mamy laureatów tej nagrody o innych korzeniach.
Należy tutaj dodać, że z Polski pochodzą dwaj wybitni izraelscy politycy Menachem Begin i Szymon Peres, Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Warto także wspomnieć znanego na całym świecie autora "Sztukmistrz z Lublina" Izaaka Bashevisa-Singera, który w sposób fantastyczny opisuje krajobrazy Mazowsza i Lubelszczyzny.
Innym laureatem Literackiej Nagrody Nobla jest Szmul Agnon urodzony w 1897 roku.
Powinniśmy pamiętać o innych polskich Żydach, którzy także otrzymali Nobla w różnych dziedzinach jak Sir Ernest Boris Chain (angielski biochemik), Tadeusz Reichstein, twórca witaminy C, a otrzymał on nagrodę Nobla z fizjologii i medycyny, za odkrycie struktury i działania kory nadnercza. I w tej dziedzinie należy wymienić także Paula Enrlicha.
Oczywiście wymienić można jeszcze wielu wspaniałych uczonych żydowskiego pochodzenia, którzy urodzili się na terenie ziem polskich. Jak przedstawiają różnego rodzaju opracowania badawcze takich noblistów jest ponad setka o których powinni pamiętać Polacy.
Dlatego też zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich czytelników portalu "Tęsknię za Tobą, Żydzie!", aby jeśli mają taką możliwość, zwracali uwagę autorom podręczników szkolnych i nauczycielom na ten problem, który przedstawiłem. Jest to o tyle ważne, iż pokazuje to, jak ziemie polskie były niegdyś różnorodne, pod względem etnicznym, kulturowym i religijnym. Należy o tym wspominać, bo zachowując pamięć możemy uczyć się tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.
Moją, krótką wypowiedź na wyżej wymieniony temat kończę cytatem z Szewacha Weissa "Czasami wyobrażam sobie, jak wyglądałby świat, gdyby nie było II wojny światowej i Holokaustu. Żydów byłoby pewnie ze 40 mln (teraz jest nas zaledwie 14 mln), w samej Polsce mieszkałoby prawdopodobnie 6, może 7 mln. Żylibyśmy zgodnie we wspólnej ojczyźnie, a Polska dostawałaby rocznie 12 Nagród Nobla. Polacy i Żydzi, razem moglibyśmy przenosić góry".
Napisz komentarz
Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.

Komentarz:3 , sob maj 01, 2010, 20:06:26

Komentarz:2 , pon kwiecień 26, 2010, 07:38:32

Komentarz:1 , wto kwiecień 20, 2010, 16:35:58
Komentarz:4 , pon maj 10, 2010, 14:23:38