Poznań

Wszyscy Żydzi zgładzeni w obozach koncentracyjnych

Tęsknię za tymi milionami (i każdym z osobna) Żydów, którzy zostali zgładzeni w obozach koncentracyjnych: choćby za wszystkimi żydowskimi kobietami z dziećmi, które widziała niejednokrotnie w Majdanku moja śp. babcia, więźniarka obozów Majdanek oraz Ravensbrück - zaraz po transporcie, tuż przez wysłaniem do komór gazowych.

Moje pokolenie nie zna niestety innych historii związanych z Żydami niż podobne do powyższej. Wielka szkoda, że Poznań z całą swoją przedwojenną społecznością żydowską jest dziś tak do znudzenia jednokulturowy (dobrze że choć trochę obcokrajowców z Erasmusa bądź z innych powodów tu bywa). A była synagoga w roli pływalni - zawsze napawała mnie oburzeniem. Nie wyobrażam sobie, jak można się tam kąpać?

Zawsze opowiadam o tym miejscu zagranicznym turystom, którzy mnie czasem odwiedzają. Niestety nie świadczy to dobrze ani o tutejszych nazistach w czasach okupacji, ani o dzisiejszych (nienazistowskich) władzach. O PLANACH zmiany statusu tego miejsca mówi się od dawna - nadal czekam na efekty. Pozdrawiam serdecznie wszystkich Żydów.

 


Autor: Barbara lat 27


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Agnieszka
Comment
WSZYSCY RAZEM DAMY RADĘ!!!
Komentarz:1 , śro kwiecień 28, 2010, 09:50:52
Basiu! Dokładnie mam te same odczucia, co ty. Mieszkam niedaleko Poznania, w Poznaniu studiuję. W moim mieście jest piękna zachowana synagoga i cmentarz żydowski, który jest już prawie całkowicie zrujnowany. Bardzo chciałam i chcę zrobić coś z tymi miejscami, żeby o nich nie zapomniano, a co więcej - żeby ludzie pamiętali o tych wszystkich Żydach, których było tak wielu i którzy wpływali na charakter naszego kraju, kultury. Ludzie boją się "żydostwa", wstydzą i szydzą z tej religii i kultury. Ale... takich osób jak my, jest coraz więcej i razem nie pozwolimy zapomnieć. Ja sercem żyje w tamtych czasach, z tamtymi ludźmi. Mam nadzieję, że nasza poznańska synagoga powróci do dawnej świetności, jak również wszystkie inne takie miejsca. jeśli chodzi o nasze pokolenie, mam tyle lat co ty :) - to..brak słów... brak zainteresowań..brak wzorców.. dumy ze swojego kraju i jego historii. Trudno ludziom w dzisiejszych czasach być prawdziwymi Polakami, a co dopiero uszanować polskich Żydów....
Pozdrawiam ciepło zarówno Ciebie, jak i całą społeczność żydowską