Radom

RUCHLA GRINBERG

Moja mama Leja GRINBERG, jedyna przeżyła wojnę na Uralu, cała jej 6 osobowa rodzina została zamordowana, z przekazów sąsiadów wiedziała, że rodzice mieszkający w Radomiu na ul. Lubońskiego w części miasta nazywanej Glinice, nie wiem czy przed wojną ta ulica też tak się nazywała, nie chcieli otworzyć niemcom drzwi i zostali zastrzeleni w domu, rodzeństwo, trzech braci i siostra zostali też zamordowani ale nie wiadomo dokładnie gdzie. Mimo długich poszukiwań przez Czerwony Krzyż nikt się nie odnalazł.

Ja dowiedziałam się, że moja mama jest Zydówką, gdy miałam 25 lat i nigdy się do tego nikomu nie przyznawałam, widocznie ten strach odziedziczyłam po mamie. Moja babcia to Ruchla Grinberg z domu Glejman, reszty imion nie pamiętam.

Ja miałam w szkole do ktorej chodziłam na Nowowiejskiej bardzo dużo kolegów i koleżanek pochodzenia żydowskego, ale potem prwie wszyscy po 1968 roku wyjechali z Polski, rozjechali się po całym świecie. Jeden z nich mieszka w USA i od kilku lat bezskutecznie stara się o polski paszport ma na imię Piotr. Jeden z chłopaków Włodek popełnił po studiach samobójstwo bo nie chcieł wyjeżdzać z Polski.

Jedym słowem nie lekko być w Polsce Zydem, można tylko za nimi tęsknić.


Autor: Leja


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Moshe Goldwaser
Comment
Jews of Radom
Komentarz:3 , wto grudzień 11, 2012, 03:08:54
Dear Leja,
Your last line "nie lekko być w Polsce Zydem, można tylko za nimi tęsknić". Is indeed very powerful. It sums up the whole tragedy of Polish Jews. Thank you for sharing your note. A big branch of my family came from Radom, many were killed in the Holocaust. The main names were: Zajdenweber, Bankier, Makarowicz,Rutman and Klingier. All together we lost over 200 family members during those dark times.
Moshe Goldwaser
Paris, France
Leja Grinberg
Comment
Re: RUCHLA
Komentarz:2 , sob sierpień 28, 2010, 21:46:15
dziekuje mieszkancowi Radomia Marcinowi za przyjazny komentarz,staram sie dokopac do swoich korzeni,ale to bardzo trudne nikt nie chce pamietac,a moje pokolenie juz odchodzi.
Marcin
Comment
Re: RUCHLA
Komentarz:1 , pią lipiec 09, 2010, 12:18:13
to jest tak straszne.. nawet jak sie to czyta po raz wtory, takie opowiesci nigdy nie pozostawiaja czlowieka bez bolu w sercu.. wiem, jak wielu ludzi ukrylo swoje pochodzenie po wojnie.. przyjaciolka moja kiedys w Radomiu nie przyznala mi sie, ze jest z pochodzenia Zydowka, powiedziala, ze nazwisko jest niemieckie.. jak dobrze, ze czasy sie zmieniaja.. Mam nadzieje, ze odnajdzie Pani wiecej informacji o rodzinie.. Pozdrawiam serdecznie