Ostrowiec Świętokrzyski

Tęsknię za całą społecznością żydowską mojego miasta. Przed wojną 70% mieszkańców to byli Żydzi, po wojnie zostało ich około 500-set i wszyscy wyjechali do Izraela. Czasem oglądam gdzieś stare zdjęcia synagogi i tęsknię za nią. Naziści rozebrali synagogę, a komuniści postawili w jej miejscu betonowe bloki. Tęsknię, bo nic po nich nie zostało, prócz kilku porozbijanych macew...

 


Autor: Barabarella


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Wojciech
Comment
70%
Komentarz:4 , pon marzec 26, 2012, 14:38:39
Bez przesady, mniejszość żydowska w przedwojennym(1931roku) Ostrowcu stanowiła 38,1% populacji.Całkowita liczba mieszkańców 25,908 w tym żydów 9881.
W 1865 roku Ostrowiec liczył 3948 mieszkańców e tym 3192 żydów,stanowili 80%
Chcę pamiętać...
Comment
Re:
Komentarz:3 , wto październik 11, 2011, 16:29:14
Dziś mija 69 rocznica likwidacji ostrowieckiego getta. 11 i 12 października Niemcy rozstrzelali około 2 tys mieszkańców getta, pozostałych 14 tysięcy wywieziono do Treblinki.

Wraz z gettem ostrowieckim zlikwidowano również getta w Siennie, Kunowie, Tarłowie, Lipsku, Ćmielowie.

Wraz z gettami zlikwidowano również pamięć o tych ludziach. Jedynym śladem tego, że kiedyś tu byli, jest kilkadziesiąt uszkodzonych macew na kirkucie. I koniec. Żadnej tablicy, żadnego pomnika, żadnego złożenia wieńców, zapalenia zniczów, uroczystości, nic...

Ponad połowa mieszkańców Ostrowca to byli Żydzi. Mieszkali między nami, pracowali w Hucie, sprzedawali śledzie z beczek, lód, węgiel, nosili wodę, budowali to miasto, tworzyli jego historię.
Nie ma po nich śladu, jakby nigdy ich nie było. Jakby niemiecka kula wyrwała ich ze zbiorowej pamięci.

Ja chcę pamiętać. Jestem jednym z ostatnich, którzy chcą pamiętać. Czuję brak, czuję pustkę, czuję tęsknotę za ludźmi, których nie znałem. Nie wiem, czemu tak jest...
m u
Comment
Re:
Komentarz:2 , wto marzec 30, 2010, 14:06:02
Dzięki za ten wpis - uzupełnia moją szczątkową wiedzę o ostrowieckich Żydach.
Poniżej fragment tekstu z magazynu Heaven (całość http://www.tesknie.com/index.php?id=471 )

Wielkie milczenie

Prawie nic nie wiem o ostrowieckich Żydach. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy w przestrzeni miasta zaznaczono jakoś, że kiedyś tu byli. Czy mają swoje miejsce w miejskim muzeum? Gdzie mieli synagogę? Wstydzę się tej niewiedzy. Mogę się usprawiedliwiać, że być może jest to milczenie większej części społeczności, która przetrwała i zasiedliła pożydowskie domy.

Przed wojną Żydzi stanowili 2/3 mieszkańców mojego miasta. W czasie wojny było w Ostrowcu getto. Większość z nich, szacuje się, że ok. 11 tys., została zamordowana.

Pozostała po nich cisza i zarośnięty kirkut, koło którego strach przechodzić wieczorem i gdzie ostrowiecka młodzież z marginesu znalazła azyl, by w spokoju wąchać klej.
Aleksandra Monilo
Comment
Re:Tęsknię
Komentarz:1 , pią luty 26, 2010, 15:57:54
Bardzo Tęsknię za osobami , którre na pewno żyją wyjechaly w siedemdziesiątych latach byli to przyjaciele mego nieżyjącego taty byłam dzieckiem i wiem jak się bali wszystkich i wszystkiego nazywalsię Halina i Leszek Argasińscy mieli syna Henia , Jurka i Anięmieszkali na ul. HERCENA we Wrocławiu .Wiem że przeżyli piekło w czasie wojny po latach może się odezwą jeżeli ta akcja obejmie cały świat .Mam jedno jedyne zdjEcie . Byli to wspaniali ludzie .Często nas odwiedzali i opowiadali o tych strasznych czasach . Moim marzeniem jest wiedzieć o ich dalszych losach .