Puławy

Zapis audycji radiowej z radia Lublin - sonda uliczna pokazująca reakcje przechodniów na napis wykonany na ścianie w Puławach.

Zapraszam od obejrzenia filmu na bazie audycji:http://www.youtube.com/watch?v=BMyXFGZKioE

Źródło jest tu:http://www.radio.lublin.pl/index.php?site=news_details&id=70795


Autor: Betlej


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Showing comments 1 to 10 of 13 | Next | Last
betlej
Comment
Re:
Komentarz:13 , pią listopad 02, 2012, 10:20:41
Moniko, bardzo proszę o zdkoumentowanie tej zmiany w napisie w Puławach. Koniecznie! Proszę o maila na betlej@tesknie.com
Monika Kręcisz
Comment
Re:
Komentarz:12 , śro październik 31, 2012, 01:28:25
Na napis na puławskiej elewacji natknęłam się jakoś niedługo po wykonaniu. O całej akcji dowiedziałam się znacznie później zupełnie przypadkowo. Nie szukałam o tym informacji, wystarczyła mi tylko moja reakcja na napis. Jaka była? Wielki uśmiech, że ktoś jeszcze pamięta o tym, że w tym mieście żyli kiedyś Żydzi (pod koniec XIX w. około 73% mieszkańców!). Ludzie niczym się od nas nieróżniący, traktujący to miejsce jako prawdziwy dom. Trafiłam na tę stronę, poszukując miejsca gdzie mogłabym się podzielić bardzo smutnym odczuciem z dnia wczorajszego. Wiedziałam, że można się spodziewać, że taki napis będzie kogoś uwierał, ale jak zobaczyłam, że ktoś zmodyfikował brzmienie przekazu dołączając przed nim swój dopisek, tj. wyraz "NIE", zrobiło mi się naprawdę przykro. Tak zwyczajnie po ludzku przykro, że ktoś w tak prosty sposób, krótkim słowem nadal ich piętnuje i zaznacza, że nie mieli i nadal nie mają tu czego szukać, mimo iż byli przez tyle lat częścią tego miasta.
Przeglądając stronę i słuchając materiału, mój smutek urósł. Narodziło się także wielkie zdumienie, że ten napis przeszkadzał tak wielu osobom i że ja z moją pierwszą reakcją, znalazłam się chyba w prawdziwej mniejszości. Zdaję sobie sprawę z tego, że w Polsce spora część ludzi za Żydami nie przepada, nigdy nie mogłam tego zrozumieć i w jakiś sposób mnie to trochę bolało. Gdy jednak w moim kochanym mieście widzę oznaki takiego braku empatii, fakt ten boli mnie jeszcze bardziej.
Tomasz Kłosiński
Comment
Re:
Komentarz:11 , czw luty 11, 2010, 10:26:51
Te komentarze o napisie nie dziwią - tym ludziom brakuję po prostu wiedzy, elementarnego wykształcenia. To jest to, co w Polsce kuluje, bo przez pół wieku bardziej opłacało się pracować fizycznie niż uczyć się.
Przemek Wiszniewski
Comment
Do P. Krawczyńskiego
Komentarz:10 , czw luty 11, 2010, 10:25:49
Ta tęsknota "za społecznością", na którą zwróciłeś uwagę, a nie za indywidualnym człowiekiem, według mojego odczucia wynika z mechanizmu obronnego odseparowania. Nie dość, że "społeczność" nie ma konkrentej twarzy, lecz tylko socjologiczne atrybuty, to jeszcze jawi się jako coś odrębnego. Ze społecznością nie można wejść w związek osobisty, intymny, uczuciowy. Można ją obserwować, oceniać. Co innego z pojedynczym człowiekiem.

Nie jest to więc tęsknota jako taka, tylko bardziej ciekawość, chęć bycia otwartym na poznawanie innej kultury. ALe innej - znaczy pewnie w tym przypadku - obcej. Nie można zatem tęsknić za obcym. To lingwistyczne przekłamanie każe mi sądzić, że nie chodzi o intencję zbliżenia, tylko oglądania zza bezpiecznej bariery: niech ta społeczność powróci, a my ja sobie będziemy oglądali... Z nudów, ze wścibstwa, z moralnego zobowiązania, ale raczej nie z potrzeby serca.

To w takim razie nie jest efekt, o który chodzi w tej akcji, ale wyzwolenie wcześniejszych przeżyć i przemyśleń dotyczących utraconej społeczności. Dziś, jak na obecne standardy kulturowe, to jednak stanowczo zbyt mało.
Przemyslaw Krawczynski
Comment
Re:
Komentarz:9 , czw luty 11, 2010, 10:24:45
Interesującym jest, że kilka osób wypowiadających się w tym materiale tęskni za społecznością żydowską, a nie za pojedynczym mającymi imiona Żydami, których można po ludzku poznać, rozmawiać, zaprzyjaźnić się z nimi, być im obojętnym lub nie lubić za to jakimi są ludźmi. (czy można poznać społeczność? pewnie tak, jak się zrobi badania społeczne i przeanalizuje prawa oraz instytucje działające w społeczności. ale co to za poznanie? takie oficjalne, sztuczne i obce. w sam raz na materiał w gazecie, ale już nie na opowieść przy objedzie, czy w gronie znajomych przy wódce).

To w ogóle staje w poprzek postawom jakie mamy wobec innych nacji: my, jako "statystyczna średnia" wyników badań społecznych, nie lubimy dużych grup Rosjan, Niemców, Ukraińców, ale pojedyncze osoby, to już bardziej: Rosjanie są tacy mili, Niemcy przy bliższym poznaniu okazują się tacy kulturalni i grzeczni, a Ukraińcy to nasi bracia.
Aga Ilwicka
Comment
Re:
Komentarz:8 , czw luty 11, 2010, 10:23:43
Dzięki, że umieściłeś link do tego dokumentu. bardzo jestem szczęśliwa, że możemy dyskutować o żydach w polsce w sposób otwarty. Dzięki, że otworzyłeś drzwi dla różnych wypowiedzi!
Marcin "Dr. Agon" Górski
Comment
re: pomyleni ludzie
Komentarz:7 , czw luty 11, 2010, 09:44:48
@piotr
Wejdź w "murale" i zobacz gdzie pojawiają się murale. Najczęściej na starych, sfatygowanych budynkach czy murach, które straszą tanimi graffiti oraz napisami "HWDP" (jeszcze z błędem). Więc nikomu nie niszczymy elewacji, nie widziałem jeszcze muralu na czyimś domu czy na budynku urzędu.
Co do chorych dzieci i szpitali- w Polsce jest już tyle organizacji które za 1% podatku chcą pomagać dzieciom i szpitalom, chcesz, poszukaj w internecie. Problem wg. mnie nie tkwi w tym że powstają murale, tylko że głoszą hasło, które jest solą w oku dla "Polaków". Jakby powstawały znaki Polski walczącej, nikt by się nie przyczepił, nikt by nic złego nie powiedział.
piotr
Comment
pomyleni ludzie
Komentarz:6 , czw luty 11, 2010, 07:50:41
rany czego wy gadacie takie glupoty czy wam juz calkiem sie nudzi w internecie? rany facet sie wkurzyl bo mu jakis "********" pomazal sciane nad czym tu rozwazac jakie sumienie czy was juz do reszty ..... rany ludzie wezcie sie do roboty i zrobcie cos co ma sens sklad i komus pomoze a nie bedziecie latac mazac po scianach robic zdjecia i piepszyc glupoty "ze to juz czas na dyskusje o zydzie tak to juz czas " super czas i hu z tym dyskutujcie sobie ale elewacji ludziom mogli byscie nie niszczyc bo jestescie zwyklymi wandalami i nie wiem dlaczego uwazacie sie za artystow zenada dzieciom chorym pomozcie szpitalom!
Michelle Wayne
Comment
napisy
Komentarz:5 , czw luty 11, 2010, 00:31:06
dla niektórych to lepiej sobie zamydlić oczy,i żyć z tym jakby ich nigdy nie było, ze to jakaś bajka a tak to im świeci w oczy i porusza winne sumienie.
Marcin "Dr. Agon" Górski
Comment
Wczoraj było futro, dzisiaj Żyd
Komentarz:4 , śro luty 10, 2010, 22:45:09
@Betlej
Ciekawe, że nikt nie czepiał się, że futra wieszały przed pojawieniem się napisu. Mnie trochę bawi a trochę już smuci ciągłe oburzanie się społeczności już na samo wspomnienie słowa "Żyd".
Showing comments 1 to 10 of 13 | Next | Last