Gdańsk

Świat jest niedoskonały, oczekuje odważnej ludzkiej aktywności, dzięki której dokonuje się tikun olam. Dlatego właśnie judaizm skupia się na działaniach. Pana akcja jest niezwykła, bo jest zgodna z założeniami i podstawowymi wartościami tej niesamowitej religii. To wspaniałe, że nareszcie ktoś postanowił podnieść głos w tej sprawie. O projekcie dowiedziałam się zupełnie przypadkiem. Kilka dni temu moje uszy z pomiędzy radiowej audycji wyłapały słowo Żyd, co jak zwykle przykuło moją uwagę. Kilka dni później odnalazłam Pańska stronę w sieci i natychmiast zapoznałam się z niemalże cała jej treścią.

Myślę, ze Polacy "tęsknią" przede wszystkim za tym, co w ich życiu nieodkryte, czego nigdy nie mogli poznać (szczególnie te młode pokolenia które reprezentuję), co stanowi dla nich tajemnice i co niestety najprawdopodobniej minęło bezpowrotnie. To smutne i tak samo uderzające jak jedno z haseł na stronie: "Dla Polaków synonimem słowa Zagłada powinno być słowo Utrata", bo o ile ciekawsze i bogatsze kulturalnie mogło by być nasze życie gdybyśmy dzielili je na co dzień z Żydami. Z wielką nadzieją w sercu czekam na mural w Gdańsku, oczekując, że Pana akcja dotrze także do mojego miasta. Myślę, że znalazło by się tu parę odpowiednich miejsc na szerzenie projektu. W najbliższym czasie rozejrzę się i jeśli Pan wyrazi chęć i podzieli mój entuzjazm, a na to bardzo liczę to postaram się przysłać zdjęcia miejsc odpowiednich na mural. Jeśli chodzi o moje zdjęcie które przysłałam w poprzednim mailu (i które teraz ponownie załączam) była bym bardzo szczęśliwa gdybym mogła przyczynić się do szerzenia projektu, dlatego jak najbardziej pozwalam na jego publikację.

Po głowie chodzi mi jedna myśl, która ma w sobie optymizm i nadzieję: "Dziesięć pokoleń nie wróci już. Podobnie jak dzień dzisiejszy mija i nie wraca, pokolenia odeszły i nie powrócą już. Tak mówił Rabbi Akiwa. Zaś Rabbi Eliezer powiada: Tak jak dzień ściemnia się i znowu jaśnieje, tak dziesięć pokoleń, które są w ciemności dzisiaj, zajaśnieje w przyszłości." [SANHEDRYN 10, 3; TOSEFTA 13, 12]

 


Autor: Daga


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Betlej
Comment
Zdjecie
Komentarz:1 , nie styczeń 31, 2010, 15:33:18
Wspaniałe jest to zdjęcie i bardzo za nie dziękuję. Gdańsk to także moje miasto - a właściwie tego Betleja, który miał 20 lat. Wychowałem się w Sopocie i powiem szczerze, nie wiele wiem na temat trójmiejskich Żydow. Bardzo chętnie przyjadę robić murale w Gdańsku i strzelić fotę zbiorową. Mamy zgłoszenie od dyrektora VI LO, który udostępnia mi ścianę. Poprosiłem, by wśród uczniów zorganizować konkurs na krótkie wspomnienie o Żydzie i chcę je wykaligrafować na ścianie. Tak więc spotkamy się na pewno, a ja proszę o pomysły na ściany.