Gniezno

Tolek i Ruta (?)

Tęsknię za kimś, kogo nigdy nie znałam i nie miałam szans poznać. To kolega mojego Dziadka. Więc tęsknię za kimś - i za kogoś. Bo wspomnienia to też element tęsknoty. Mój Dziadek urodził się w Gnieźnie, mieszkał na ul. Rzeźnickiej, w ich kamienicy mieszkali wszyscy - Polacy, Żydzi, Niemcy. Gnieźnianie - i tyle. Kolega mojego Dziadka miał na imię Adolf - o ironio losu!- mówili na niego Tolek. Razem się bawili, biegali po podwórku, urządzali parady niby-wojskowe w lesie. Wszystko robili razem, cała banda chłopaków. W niedzielę Tolek chodził z nimi do kościoła. Bo to było normalne - gdzie oni, tam i on. Tolek miał starszą siostrę Rutę - była ładna (wywieźli ją gdzieś pod granicę duńską). Podobno wszystkim Żydom z Gniezna powiedzieli, że jak się zgłoszą to ich wywiozą do Palestyny. Zamknęli ich w szkole i potem wywieźli, na zagładę. Tolkowi udało się podać jakiemuś Polakowi list, że czekają na wywiezienie gdzieś do pracy. Z nich to chyba nikt nie wrócił.

 


Autor: Anna Weronika


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Dawid
Comment
Re: Tolek i Ruta (?)
Komentarz:4 , pią czerwiec 13, 2014, 17:18:14
Emilu, a skąd Twoje przypuszczenie? Jesteś z Gniezna? I przy okazji - wszędzie zdarzają się Kur*y, nawet w Izraelu.
emil jungman
Comment
Re: Tolek i Ruta (?)
Komentarz:3 , śro luty 27, 2013, 15:49:14
Dzisiejsi mieszkańcy Gniezna przypominają tych co sprzedawali Żydów( gestapo) bo ...jakieś dziecko żydowskie jadło jabłko a polskie nie .Polska to piękny kraj tylko ludzie jakieś Kur*y
Wanda
Comment
Śpiewy z Synagogi
Komentarz:2 , sob listopad 27, 2010, 18:34:21
Moja Mama opowiadała,że mieszkając na Rzeznickiej w ogrodzie słyszała dochodzące piękne śpiewy z synagogi....
Marcin
Comment
Pustka po synagodze
Komentarz:1 , nie luty 21, 2010, 21:45:34
Czasem oglądam stare zdjęcia, na których jest synagoga. Znam to miejsce... Z żalem patrzę na te stare fotografie Gniezna. Ta synagoga wciąż powinna tu być. I ONI też! Tak bardzo bym chciał, by wszystko to zło nigdy się nie stało. Tak bardzo bym chciał, by byli tu z nami CI, których nie ma.