Lublin

Anonim

Nikomu nie powiem, że jestem Żydem.

Jestem Żydem. Mój dziadek przez pół wojny ukrywał się w piwnicy. Pamięć pokoleń - ja też się boję. Mam dwójkę dzieci, żadne z nich nie wie. Żonie zabroniłem im mówić. Dowiedzą się, jak będą gotowi - dorośli. Nikt ze znajomych nie wie. Ciężko tak żyć.

 

-------

Zdjęcie jest ilustracją.


Autor: Anonim


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Showing comments 1 to 10 of 16 | Next | Last
jacek
Comment
Re: Anonim
Komentarz:16 , pią październik 12, 2012, 12:01:56
nienawiść, to nienawiść; to zło.
"Agresywność, nikczemność,ograniczoność żywi się, kiedy spotka się z taką samą dozą złośliwości, żalu, urazy. Odrobina trucizny zostaje wzmocniona i zyskuje jadowitość tylko wtedy, jeżeli może się reprodukować dzięki powracającej do niej truciźnie...
Miłość i ...przebaczenie przerywa spiralę nienawiści"(A.Pronzato).
Anonimie z Lublina jestem katolikiem i wstydzę się za "katolików", którzy wbrew nauce Chrystusa nadal karmią się tą głupią i bezmyślną nienawiścią, która nie pozwala Ci normalnie funkcjonować w Polsce.
Nie jesteś sam, jestem z Tobą i wielu moich przyjaciół także. Szalom.
Mira Wayne
Comment
Zjazd Legnickich zydow
Komentarz:15 , pią październik 12, 2012, 00:31:04
Chce powiedzie coś temu biednemu tak biednemu człowiekowi ze zal mi jego ze chce a nie musi się kryć ze jest Żydem w Polsce,Zjazd Żydów Legnickich który się odbył w dniach od 6/9/2012 do 11/9/2012 był pięknie przyjęty przez mieszkańców Legnicy,Dyrektora,nauczycieli uczni byłej szkoły Żydowskiej, Prezydenta Miasta Legnicy, brak mi slow w wdzięczności i podziękowania od nas wszystkich i dla Pana Andrzeja który pisał prace naukowa na temat uczni szkol żydowskich, w szczególności Legnickich i bardzo się udzieli w zjeździe, biblioteka Legnicka która ma książki i pamiątki po mieszkańcach Żydowskich Legnickich.Dziennikarze,fotografie, Telewizja no naprawdę przepiękne przyjecie nas ludzi którzy przyjechali z 9-ciu krajów do których losy ich pognały,przyjechaliśmy z zonami, mężami, dziećmi i wnukami, trzeba zacząć żyć w przyszłości i zamknąć drzwi za tym co kiedyś było i być dumnym z tego co jest.Jeszcze raz dziękuję wszystkim z całego serca za przyjecie nas tam gdzie nasze dzieciństwo i młodość była. Mira
Israel Zybersztajn
Comment
Czego jeszcze trzeba?
Komentarz:14 , wto październik 09, 2012, 14:34:48
Zasadnoczo nie odpowiadam i nie zwracam uwagi na anonimowe wypowiedzenia. Ale...,tym razem - trudno mi sie wstrzymac. Mam nadzieje , ze ten\ta typek jest przedstawicielem/ka tylko malej czesci nowego/dzisiejszego pokolenia Polski:
N i e n a w i d z i s z bo...wiesz(?),
znasz(?), rozumiesz(?), przezyles\as(?). Nienawidzisz tylko takich,ktorzy maja krew i koscie? Co z tymi ktorzy maja skore(dluga?krotka? jasna? ciemna? wiszaca? i jeszcze... - mozesz sobie wybrac!). A co z nosami??? Ale co z tymi ktorzy sie jeszcze nie urodzili??
Czy popatrzyles/as kiedys w lustro i zapytales\as sie tego/ej ktorego/a tam widzisz: DLACZEGO?
Czy mozliwa przyczyna twej nienawisci moze byc poprostu strach, bo SIE BOISZ. Boisz sie, bo jestes widocznie olbrzymim tchurzem i kretynem.Bo tylko TAKI moze odczuwac taka beznadziejna nienawisc do ludzi.
Wlasnie TAKA, STRASZNA NIENAWISC jest widocznie przyczyna ze owy Zyd z Lublina boi sie TAKICH JAK TY (tak widocznie bylo zawsze), bo nie pomogly Zydom proby asymilacji, jak np. Janusz Korczak,Emil Breitner, Bruno Schultz i duzo ,duzo innych (przykladow nie brakuje), ktorzy mysleli ze dla Zyda jest to prawdziwa droga do awansu spolecznego miedzy Polakami i ucieczka od mniejszosci zydowskiej w Polsce. Okazalo sie...?
Nie winien jest ten z Lublina, ze urodzil sie Zydem - Zydem w Polsce.Ze jego rodzice nie zdolali/ chcieli/mogli/ mieli odwage czy "rozum"
opuscic/wyemigrowac w czas z tego miejsca ktore ich NIE CHCE.
DZIS ma On jednak SZCZESCIE...Jesli bedzie chcial (trzeba do tego duzo odwagi) czeka na niego:
JEGO PANSTWO_- JEGO ZYDOWSKA OJCZYZNA - IZRAEL,
w ktorym zostanie przyjety otwartymi ramionami, bez zbytecznych pytan. Czy to latwe?
Z wlasnego, osobistego doswiadczenia: odpowiedz jest NIE!!! - TO NIE LATWE!
Dla porownania, mozna pytac Polaka, ktory wyemirowal z Polski , czy jest mu tam za granica, daleko od swej ojczyzny - dobrze/lepiej?...
Tylko jedno moge zabezpieczyc owymu Zydowi z Lublina :
Nikt, nigdy nie powie w Izraelu jego dzieciom/wnukom
T Y P A R S Z Y W Y Z Y D Z I E
Czego trzeba jeszcze?
Grzegorz
Comment
Walka z antysemityzmem
Komentarz:13 , pią październik 05, 2012, 18:58:56
Odnośnie tego komentarza, że ktoś nienawidzi Żydów jako mentalność ludzką.
Tego lata będąc w Turcji na wakacjach, rozmawiałem z
sprzedawcą z przed centrum pamiątkowym, który pochodzi z Azerbejdżanu.90% klientów tego centrum to Rosjanie. Oni(Azerowie) też sporo wycierpieli od Rosjan.Był przekonany,że my też (Polacy) ich nienawidzimy między innymi za zestrzelenie samolotu z naszym prezydentem (tak myśli).Ja mu na to odpowiedziałem: że mogę jedynie mówić za siebie i ja osobiście nienawidzę Rosji jako państwo(dążenie do dominacji w regionie, kolejny carat), bo Rosjan to lubię. Lubie Sergieja,Walentynę których poznałem w Anglii...itd.Myślę ,że o to chodzi.
Ktoś kto się urodził żydem,katolikiem czy muzułmaninem nie powinien się tego wstydzić.
Jeśli chodzi o twoją decyzję ,że powiesz dzieciom że jesteś żydem to jakaś forma obrony.

Ja teraz się zastanawiam jak ja bym zareagował jak by mi ojciec powiedział, że jestem żydem...
W sumie jak wynika z opracowań naukowych to w historii Polski wiele razy Żydzi przechodzili masowo na chrześcijaństwo.
Chodź by dlatego aby zachować majątki...
Uważam, że my Polacy powinniśmy obudzić się i uświadomić sobie, że to też Polacy tylko innego wyznania, z bardzo silną kulturą która przetrwała kilka tysięcy lat itd.
Ja chciałbym, żeby żydzi byli w Polsce szanowani.Bo ten naród bez Państwa do nie dawna wiele przeszedł w swojej historii,bo wiele wniósł w naszą historię ludzką, naukę , prawo itd.
Bo Mojżesz,Jezus, Maryja,Tuwim,Korczak,Polański,i wielu innych jest żydami.
Ale także chciałbym aby Polacy byli szanowani w Izraelu.
Wzajemna niechęć powinna być zasypana.Niech będą starania o to jak o dobre stosunki z niemcami,rosjanami,czechami itd. Wymiana uczniów, dni kultury itd.
No widzę dużo dużo pracy.
Moi rodzice pochodzą z okolic Grajewa.
Tam widać władze miasta się starają.
tu zamieszczam film:
http://www.youtube.com/watch?v=CjHsHa_ykyA&feature=related
I aby więcej takich inicjatyw.
Pozdrawiam Wszystkich !
Anonim
Comment
to jest głupie
Komentarz:12 , śro październik 03, 2012, 15:30:08
szczerze mówiąc ja nienawidzę żydów ale nie takich prawdziwych tych z krwi i kości ,którzy są żydami od urodzenia ,przecierz to są normalini ludzie tak jak my wszyscy ja nieznosze żyda jako mentalność ludzką. Moim zdaniem nie powinienneś tego ukrywać bo to jest chore TY jesteś CZŁOWIEKIEM , niema czegoś takiego jak Żyd ,Murzyn itd. My jesteśmy ludźmi
Anonim
Comment
Dlaczego? Proszę.
Komentarz:11 , śro wrzesień 05, 2012, 05:15:56
Choćby to, a jest tu tego więcej: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,12412509,Kolejne_plakaty_atakujace_szefa_Bramy_Grodzkiej_Teatr.html

[...]
"Fundacja [Helsińska] zwracała uwagę, że antysemickie ataki w Lublinie NIE [podkreślenie moje] stanowią zdarzeń o charakterze incydentalnym. Skierowane są przeciwko konkretnym osobom zaangażowanym w działalność kulturalną i edukacyjno-naukową związaną z tematyką historii Żydów w Polsce."
Israel Zylbersztajn
Comment
Dlaczego?
Komentarz:10 , śro sierpień 08, 2012, 06:59:34
Jako Zyd ,ktory wychowal sie w powojennej Polsce,nie rozumie ...DLACZEGO?. Dlaczego zyjesz w klamstwie. Kogo i czego sie boisz? Myslisz , ze to sposob obrony swych dzieci? Przd kim, przed czym? Przed sasiadami???Przed antysymityzmem???Przykro mi ,ale... jesli to tak. to musze cie zawiazc. Przeszly policzek, ktore twe dzieci dostana (i wierz mi,...dostana), bedzie ich bolal duzo,duzo wiecej ,jesli nie beda do niego "przyszykowani". To "przyszykowanie" zalezy TYLKO od CIEBIE. To twoja rola w "tym spektaklu". Wierz mi,ze wiem co to znaczy. Od mego ojca nauczylem sie ze "w zyciu, nie ma skrotow".Dla przyszlosci swych dzieci, chce zebys wiedzial: swiat jest duzy...olbrzymi i nie jestescie na nim sami.
Israel
Michał Zorzycki
Comment
dziwiłęm sie...
Komentarz:9 , śro czerwiec 20, 2012, 20:56:46
http://www.rp.pl/artykul/10,895416-Interwencja-na-ataki-antysemickie.html

dziwiłem się ale Lublin to jednak kresowe miasto....

ale z tym trzeba walczyć, a dzieci to już Pan na pewno powinien uświadomić. Niech będą dumne ze swojego pochodzenia!!
Michał Zorzycki
Comment
troche obrażliwie..
Komentarz:8 , pon czerwiec 18, 2012, 09:56:03
trochę Betlej po bandzie pojechałeś, ale dosadnie, doskonale zrozumiałem co miałeś na myśli i popieram;)
betlej
Comment
Re: Anonim
Komentarz:7 , pon czerwiec 18, 2012, 08:35:37
Aniu,
dawno nie widziałem, żeby ktoś w tak zwięzłej formie wyraził polską głupotę, narodowe fobie, kompleks niższości i wiarę w polski mesjanizm. Brawo!
Showing comments 1 to 10 of 16 | Next | Last