Ursus

Rodzina Polska

Stałem się polskim-izraelskim-Żydem.

Nagle zrozumiałem, kim jestem i kim mogłem byłem się stać, gdyby nie "ostateczne rozwiązanie".

(Tłumaczenie z angielskiego - przeczytaj oryginał klikając w ikonkę ENGLISH na górze strony).

Shalom. Nazywam się Yitzhak Eisenberg.

Polski Żyd urodzony i wychowany w Izraelu, po tym jak moi rodzice przenieśli się tam w 1957 roku dzięki Gmoułce. Pochodzili z Ursusa w pobliżu Warszawy, gdzie mój ojciec pracował w fabryce traktorów w latach 50tych. Rodzina mojej mamy była z Przeworska a taty z Łosic. Przetrwali wojnę i Niemców w ZSRR. Przypadkiem.

No i wychowałem się w Izraelu otoczony "po polsku" i jidisz.

Zawsze czułem "polski" i w 2002 roku pierwszy raz wybrałem się do Polski. To mnie calkowicie odmieniło. Odkryłem zarówno moją tradycję i tożsamość. Natychmiast! Stałem się polskim-izraelskim-Żydem. Nagle zrozumiałem, kim jestem i kim mogłem byłem się stać, gdyby nie "ostateczne rozwiązanie".

Byłbym polskim Żydem z Przeworska lub Łosic. Po prostu! Ale ludzkość i historia postanowili inaczej.

Przyjechałem do Polski ponownie w 2003 roku i zająłem się odnawianiem starego cmentarza w Łosicach. Niestety od tego czasu cmentarz został kilka razy zdewastowane. To jest opuszczone i smutne miejsce, odosobnione, ciągle zagrożone falami nienawiści. Nie wróciłem tam więcej.

Teraz jednak mam polskie obywatelstwo i jestem niezwykle zainteresowany odnowieniem mojego kontaktu z ludźmi i miejscem. Przeczytałem o projekcie "Tęsknię za Tobą, Żydzie!" i natychmiast zidentyfikowałem się z tym hasłem.

Ja także czułem, gdy byłem w Polsce, jak nieobecni i obecni są Żydzi w klimacie tego kraju, na ulicach miast i w sztetlach. To było dla mnie niezwykle głębokie doznanie. Zrozumiałem jakim jestem Żydem i jak bardzo Polska jest dla mnie domem, mimo że nigdy tam nie mieszkałem. Poczułem, że zostałem odcięty od mojego własnego domu przez brutalną akcję eksterminacji i ludzkiego zła.

Teraz jestem w Izraelu po wielu latach spędzonych w Paryżu. Mieszkam w Jerozolimie i tęsknię do Polski. Tęsknota to zazwyczaj dwustronne uczucie. Wy tęsknicie za swoimi Żydami, ja tęsknię za "Polski". Tęsknię za tym kontaktem z Polskami i Polkami, które mógłbym być może nawiązać, jeśli historia potoczyłaby się inaczej. Brakuje mi kultury polskiej, języka, kuchni i Polaków. I polskich Żydów, chasydów, świeckich, religijnych i zasymilowanych.

Wiem także, że mógłbym być jednym z nich: prawdziwym, oryginalnym polskim Żydem. To jest tak zadziwiające wrażenie!!!? Mógłbym być tym samym Ickiem, a jednak kimś innym!

That is my short story or just the beginning of it. I would like to get to know you and your friends and start some kind of communication, and form a sense of connection between Israel and Polska, me and you. Mostly you and other Polish people like you, who miss their Jews and the lost Polish-Jewish coexistence.

We can create something new together. A new sense of bonding.

And I often wonder why in Israel, Poland has such a bad reputation and Germany such a good reputation. I have many theories on this particular problem. Much has to be explained in Israel and to Israelis. And much has to be told in Israel about the continuous and important presence of Jews in Poland. And their spiritual force and their contribution to Polska. Hopefully we can also explain the complexity of the Polish story during the Second World War and the way the Germans used Poland for the execution of their murder industry.

So please write me, talk to me. Express yourself.

You are most welcome to share with me your thoughts and feelings about our common past and perhaps better future.
Keep me in mind and keep in touch please.

I miss Polska.

I also sometimes miss the imaginary polski zyd I could have been. The imaginary polski Yitzhak Eisenberg, who was finally born and raised in Israel, as an Israeli.

Thank you for your project, your talent and your consideration.

Do zobaczenia.... W Polska.


Yitzhak

Proszę pisać do mnie na: y_eisenberg@hotmail.com

-------------------

Here is the Łosice cemetery link: http://www.zchor.org/losice/losice.htm


Autor: Yitzhak S. Eisenberg


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Ewa Tarnawska-Wiejacha
Comment
zaproszenie
Komentarz:1 , wto sierpień 13, 2013, 20:22:01
Przyjedź do nas do Krakowa. Tęsknię za Tobą Żydzie, Ty,którego pozbawiła mnie historia. Dla mnie to też jest niewyobrażalna wyrwa w mojej historii, z której wypreparowano mi kawał żywego ciała. Zapraszam. Ewa