Warszawa

Artur Gold i inni

No i okazało się, że większość moich ukochanych starych piosenek "stworzyli" Żydzi.

Artur Gold, Zygmunt Karasiński, Szymon Kataszek, Ryszard Sielicki, Jakub Kagan, Zygmunt Białostocki, Fanny Gordon skomponowali wiele przebojów takich jak: Jesienne róże, Czarne oczy, Przy kominku, Serce matki, Pamiętam twoje oczy, Na Francuskiej, Czarny szal, Jesienna piosenka, Złota pantera, Pieśń o matce, Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie, Skrwawione serce, Miłość cię zgubiła, Bal u starego Joska i wiele innych.

Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa, Władysława Szpilmana chyba każdy zna. Autorami tekstów wielu piosenek byli między innym: Marian Hemar wielki polski patriota, Andrzej Włast, Ludwik Starski, wspomniany Emanuel Szlechter, Julian Tuwim także wielki patriota.

No i okazało się, że większość moich ukochanych starych piosenek "stworzyli" Żydzi.

Wielu z nich zostalo zamordowanych w czasie wojny. Trudno sie z tym pogodzić. Piosenki te śpiewali między innymi Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Tadeusz Faliszewski, Sława Przybylska, Adam Aston, Albert Harris, Wiera Gran. Adam Aston, bardzo popularny przed wojną, pieknie śpiewa również po hebrajsku i w jidysz.

Na You Tube można znależć prawie wszystkie te piosenki. Uwielbiam je, szczególnie te przepiekne, romantyczne, przedwojenne tanga. Z tymi piosenkami rosłam, jestem przesiąknieta nimi od najmłodszych lat.

Kocham Żydów, naszych polskich Żydów za te piosenki. One są bardzo polskie, jest sporo piosenek o Warszawie na przykład ta "Warszawo piękna Warszawo" Zygmunta Karasińskiego i Andrzeja Własta, którą śpiewa Adam Astonhttp://www.youtube.com/watch?v=AEXvzejSJi4

No i niech ktoś powie, że Żydzi są obcy! Jeśli chodzi o mnie to zawsze mi byli bliscy i swoi, bo to były moje koleżanki, to bajki Tuwima i Brzechwy czytane w dzieciństwie, to niezwykle polski kujawiak Henryka Wieniawskiego, którego często nucił mój dziadek i tato, opowieści rodziców o przedwojennym, żydowskim miasteczku, poeci okresu międzywojennego.

Wiele jeszcze mogłabym pisać i wiele nazwisk wymienić ale te piosenki uświadomiły mi najbardziej, jak mocno Żydzi są z nami związani. Bardzo bym chciała, żeby ich potomkowie nie tylko odwiedzali miejsca zagłady i męczeństwa swego narodu, żeby Polska nie była dla nich tylko wielkim cmentarzem ale żeby poznawali to, co Żydzi tu zostawili i dzięki czemu są ciągle żywi i obecni w naszym kraju. Można powiedzieć, że są częścią Polski. A jezeli Polski nie lubią to tak jakby części siebie nie lubili.

Pozdrawiam.


Autor: Ewa


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Monika
Comment
Odrowąż, Karsiński, Rogaliki na śniadanie
Komentarz:1 , nie marzec 17, 2013, 22:59:36
Dzień dobry,
Poszukuję piosenki tekst: Janusz Odrowąż, muzyka: Zygmunt Karasiński, tytuł: Rogaliki na śniadanie.
Czy mogłaby Pani mi w tym pomóc. Bardzo ciężko jest mi znaleźć nagranie lub chociaż słowa teksu.
Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.