Wadowice

Nie pamietam Wadowic innych niz teraz.

Jako galicyjskie miasteczko, musiało ono posiadać ten charakter tygla wielonarodowego. Dzisiaj pozostał kirkut, nad którym opiekę sprawuje krakowska gmina żydowska. Tęsknie za czymś nieuchwytnym , czy raczej za KIMŚ , kto tworzył historię tego miasta, wpływał na jego rozwój. Chciałabym wierzyć, że ktoś ze mną powie w Wadowicach: Tęsknie za Tobą Żydzie.


Autor: Edyta Rzycka


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
betlej
Comment
Re:
Komentarz:3 , pon kwiecień 23, 2012, 18:05:44
Może chcielibyście podjąć się wykonania napisu Tęsknię za Tobą Żydzie w Wadowicach?
Anonymous
Comment
Re:
Komentarz:2 , pon kwiecień 23, 2012, 18:01:15
Witam Co prawda nie pochodzę z Wadowic, ale moja mama urodziła się w Choczni. Jako młoda dziewczyna chodziła do szkoły fryzjerskiej i naukę zawodu miała w Wadowicach u Goldberga. Moja mama już nie żyje lecz zawsze wspominała swojego nauczyciela bardzo dobrze i z wielkim szacunkiem. Wiec w imieniu mojej mamy powiem- Tęsknie za Tobą Żydzie
Gribover
Comment
Jan Paweł II i Żydzi
Komentarz:1 , pon styczeń 17, 2011, 13:26:39
Znalazłem fragment słów Jana Pawła II z 16.06.1999 o żydowskich Wadowicach: "Dom, w którym mieszkałem, należał do pana Chaima Bałamuta - przypomniał papież. - Nie wiem, co się z nim stało, myślę, że nie żyje. Wiem, że Żydzi wadowiccy przeszli ciężką próbę. Wielu zginęło w gettach i obozach zagłady - mówił ze smutkiem. - A w tamtym domu mieszkał Jurek Kluger"
Razem chodzili na kremówki... Jerzy Kluger przez wiele lat pontyfikatu Wojtyły współpracował z papieżem w Watykanie i uczestniczył z nim w jego podróżach do Polski i Zimi Świętej.
Powstał o ich przyjaźni film, z tego co widzę w internecie. Nie oglądałem...


I found a fragment of John Paul II speach from 16.06.1999 about the Jewish Wadowice. He said: The house I used to live in belonged to Mr. Chaim Balamut. I do not know what had happened to him but I guess he has perished. I know that the Jews in Wadowice have gone through hard times. Many died in ghettos and death camps" - he said with sadness. - "And in that house lived Jurek Kluger. Together we went to eat cream cakes."
After the war, Kluger, has worked with the pope in Vatican and accompanied Him in his many travels also to the Holy Land. There's a film about their friendship.
Ostatnia modyfikacja: luty 03, 2011, 09:21:57 przez: betlej