Sambor

Zdjęcia z moich wypraw na wschód.

Od 20 lat jeżdżę na Wschód z pomocą dla Polaków pozostałych na kresach . Często docieram do zrujnowanych synagog , kirkutów np. w Drohobyczu , a raz nawet niedaleko Sambora okoliczni mieszkańcy zawieźli mnie na miejsce rozstrzelania tamtejszych Żydów.

Pierwsze zdjęcia są z okolic Sambora. Ta zieleń to najprawdopodobniej miejsca pochówku zamordowanych.

ruski napis

krzaki

pokaz

 

Kirkut i ruiny synagogi w Drohobyczu.

drohobycz

drohobycz1

drohobycz2

kirk drohobycz

kirk drohobycz1

kirk drohobycz2

 

Kirkut w Kolbuszowej.

kolbuszowa

kolbuszowa1

 

Pozdrawiam,

Robet Sobol

 


Autor: Robert Sobol


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Jerzy Bander
Comment
Sambor, Stary Sambor
Komentarz:2 , pią kwiecień 12, 2013, 14:33:27
Jestem Żydem ur. w sierpniu 1942 w więzieniu Gestapo w Samborze. Ta niebieska tablica jest prawdopodobnie z tzw. Radłowickiego Lasu/ obecni wieś Raliwka niedaleko Sambora.Fundator Jack Grdner już nie żyje. Poznałem go na uroczystości otwarcia odrestaurowanego kirkutu w Starym Samborze i pomnika pomordowanych w radłowickim lesie. Nie wiem w jakim stanie są te obiekty bo 11 lat tam nie byłem. Obecnie mieszkam w Polsce w Sztutowie. Pozdrawiam, JB.
Michał Bronowicki
Comment
Pamięć na Kresach
Komentarz:1 , wto styczeń 25, 2011, 11:09:16
Miejsca pamięci na dawnych Kresach II RP, zwłaszcza na dzisiejszej Ukrainie Zachodniej są zupełnie zaniedbane. Mam na myśli zarówno miejsca pamięci związane z hekatombą Żydów, jak i Polaków wymordowanych przez UPA. Te miejsca jednak "żyją" w pamięci najstarszego pokolenia mieszkańców poszczególnych miejsc - niektóre są nieoznaczone, zapomniane, istnieją tylko we wspomnieniach, ale... nie przetrwają tak długo. Wraz z odejściem najstarszych świadków historii - ulegną zapomnieniu całkowitemu. Zastanówmy się jak je choćby zapisać, upamiętnić. Miejsca pamięci Polaków bywają politycznie rozgrywane przez Ukraińców (są przedmiotem manipulacji historycznej), a miejsca pamięci o Żydach spychane są na margines niepamięci. Może należy zastanowić się nad projektem ich zdokumentowania właśnie przez takie osoby jak autor powyższych zdjęć - osoby które bywają często na Wschodzie, które mają ową wrażliwość historyczną i nie dzielą pamięci na naszą - polską i inną np. żydowską. Bo dawne Kresy Wschodnie to ziemie, gdzie Polacy i Żydzi pięknie potrafili współistnieć. Odnówmy współczesnym świadomość o tym!