Wodzisław Śląski

Jacob Hamburger

Rabin Jacob Hamburger i synagoga Rossmanna.

22 października był chłodnym, ale słonecznym dniem. O 16tej dwadzieściakilka osób zebrało się przed dawną wodzisławską synagogą, żeby wspomnieć rabina Hamburgera, jednego ze znamienitych Żydow związanych niegdyś z Wodzisławiem oraz wielu innych, bezimeinnych, których szczątki spoczywają pod betonowym parkingiem. Stanęliśmy wokół pustego krzesła razem z prezydentem miasta.

Wodzisław pamięta o swoich Żydach. Grzegorz Meisel ze stowarzyszenia Jerusza-Dziedzictwo (www.jerusza.org.pl) organizuje Tydzień Kultury Żydowskiej. Noc wcześniej ktoś spalił dwumetrowy banner reklamujący to wydarzenie. W sieci pojawiło się sporo komentarzy.

Posługując się internetem dość trudno jest znaleźć informacje na temat Jacoba Hamburgera. Na szybko wiemy właściwie tylko tyle, że był pierwszym twórcą encyklopedii żydowskiej - nasze śledztwo trwa.

.... Udało się zebrać kolejne informacje:

Jacob Hamburger

Był niemieckim rabinem. Urodził się 10 listopada 1826 roku w Wodzisławiu.
Pierwszą edukację odbył w Raciborzu, a następnie uczęszczał do jesziwy w Hotzenplotz (Osoblaha - dzisiejsze Czechy ), Presburg (Bratysława ) , Nikolsburg
( Mikulov ).
Studiował na uniwersytecie we Wrocławiu, a w 1852 roku został rabinem we Lwówku (Neustadt-bei-Pinne). Następnie, w 1859 roku, przeniósł się do miasta Mecklenburg-Strelitz i do 1903 roku piastował stanowisko rabina okręgu.
W Lipsku w 1859 roku opublikował artykuł pt „Geist der Hagada, Sammlung Hagadischer Aussprüche aus den Talmudim und Midraschim“, który miał dać początek większej serii opracowań. Choć praca ta nie była  kontynuowana, moźe być jednak uwaźana za początek encyklopedii Żydowskiej, k†órej publikację pt. „Realencyclopädie des Judenthums“ rabin Hamburger rozpoczął 1862 roku.
Ukazały się trzy tomy encyklopedi, w której I tom zawiera artykuły biblijne , II stanowią komentarze do Talmudu , a III to uzupełnienia.

Jacob Hmburger zmarł 23 listopada 1911 w Neustrelitz

---------------

http://www.jerusza.org.pl/4901.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Wodzisławiu_Śląskim

http://de.wikipedia.org/wiki/Jacob_Hamburger

http://vladislavia.mojeforum.net/temat-vt189.html

http://www.jewishencyclopedia.com/view.jsp?artid=164&letter=H

http://www.danwymanbooks.com/german/german.htm

 


Autor: Rafał Betlejewski, Ania Grabowska


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Mieszkaniec Wodzislawia
Comment
czy zawsze musicie to robić
Komentarz:1 , pią styczeń 04, 2013, 12:30:25
Jaka synagoga Rossmanna?
Przecież to sklep Rossmann! Prywatny budynek!
Kiedyś było tam kino i sklepiki.Wcześniej Dom Powstańca (budynek zakupiony od żydów, którzy wyjechali z miasta, bo miasto przejęło Państwo polskie a nie niemieckie jak chcieli żydzi.)Synagoga została pusta, więc właściciel zrobił interes i sprzedał. Kilkaset lat temu być może stała tam chałupa jakiegoś Jędrka...Czy Jędrek i jego potomkowie mogą mówić, że to chałupa Jędrkowa i sugerować, ze na ich terenie Rabe postawił synagogę?! Trochę uczciwości proszę!