Warszawa

Julia Pirotte Sokólska, z domu Diament

Zgłaszam moją tęsknotę za Julią Pirotte Sokólską z domu Diament.

Dlaczego za nią tęsknię? Dlatego, że znałam ją osobiście, spotykałam ją w windzie, na klatce schodowej, na podwórku bloku przy ul. Puławskiej 43 w Warszawie. Tęsknię, bo jest i była mi bliska. Znała ludzi, których znał mój dziadek. Ona i on tworzyli Komunistyczną Partię Polski. Walczyli o prawa człowieka. Tęsknię za nią, ponieważ była starsza ode mnie o 63 lata a traktowała mnie jak partnera. Tęsknię za nią, bo była wybitną fotografką dokumentalistką. To ona robiła zdjęcia ofiar pogromu kieleckiego. Jej zdjęcia wykorzystał Jan Gross w "Strachu". Owszem, są podpisane jej nazwiskiem ale nie ma nic o niej samej, żadnej notki w przypisach, spisie nazwisk.

Myślę, że to nieprawda, że urodziła się w biednej żydowskiej rodzinie, biegle mówiła w kilku językach, zachowywała się jak dama. Była piękna pięknem promieniującym z jej duszy. Nie zginęła, umarła w wieku 92 lat ale ja za nią tęsknię najbardziej. Może dlatego, że przypominała moją prababkę, matkę dziadka...

Bardzo poruszył mnie Pański pomysł. Już od jakiegoś czasu uświadamiałam sobie tęsknotę nazwaną dopiero przez Pana.

Byłam kiedyś w Mielniku nad Bugiem na zapomnianym cmentarzu żydowskim. Zapomnianym i zniszczonym. Uświadomiłam sobie, że kiedyś ta wieś była zdominowana przez ludnośc żydowską. Jak musiał się czuc jeden z ocalałych Żydów kiedy po wojnie przechodził się po Mielniku. Myślę, że tak jakby ktoś tę wieś zaczarował. Zniknęli z niej jego znajomi, przyjaciele, rodacy, rodzina. Koszmar. Uciec do ziemi obiecanej - Izraela, czy zostac z tymi, którzy mnie ocalili i z tymi, którzy wydali Niemcom moich bliskich lub sami ich zabili. Ot tak, z ludzkiej zawiści.

Ja w Mielniku poznałam kapusiów i bohaterów ale ani jednego ocalałego Żyda, ani jego potomka.
Musi Pan zobaczyc cmentarz żydowski w Siemiatyczach. Tam wszystkie sosny pochylają się nad nieistniejącymi już grobami. To widok niesamowity, rozdzierający serce.

Cieszę się, że na świecie żyją osoby tak wrażliwe jak Pan i zgłaszam w pełni moją gotowośc do udziału w Pana projekcie.

 


Autor: Sylwia Broszkiewicz-Krzyżanowska, z domu Stawska


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
zbigniew schultz
Comment
Re: Julia
Komentarz:1 , pią marzec 25, 2011, 21:59:20
nie zgłaszam i wyrażam swój sprzeciw wobec tego rodzaju antypolskich akcji