Włocławek

Józef Poznański

We Włocławku przy ul. Maślanej 2 mieszkał lekarz, ginekolog Józef Poznański - Żyd, który był znanym połżnikiem, dawał nowe życie, nie szczędził sił, ani czasu. Większość życia spędził samotnie, pozostawił dom, którym zajmuje się się Lokalne Zrzeszenie Właścicieli Nieruchomości ul. Zapiecek 12.

Smutne to jest, ale prawdziwe, że tylu ludzi leczył, przychodzł z pomocą, między innymi i ja doznałam z Jego strony bezinteresownej opieki. Był osobą szlachetną, pracowitą, ale niestety śmierć skróciła Jego życie. Zginął we Włocławku na ul. Chmielnej, gdzie został potrącony przez samochód. Strata dla społeczeństwa włocławskiego była ogromna.

Pracował On przed 1925r., bo w tymże roku odbieał poród kleszczowy u mojej Mamy, gdzie ratując życiew ówczesnych trudnych warunkach domowych zastosował metodę, dzisiaj niespotykaną -wprowadzając do organizmu rozcieńczoną sól z wodą, która przy krwotoku uratowała życie. Sytuacja ta powtórzyła się w 1959r., urodziłam córkę w domu (bo takie były zasady) gdziepomoc pana doktora Józefa Poznańskieo była konieczna. Otóż w nocy lekarz nie licząc się z porą dnia i nocy natychiast przyszedł z pomocą do ciężkiego klesczowego porodu, gdze urodziła się dziewczynka - Beatka, która do dzisiejszego dnia jest mu wdzięczna i chodzi raz w roku na Cmentarz Żydowski we Włocławku przy ul. Komunalnej, ponieważ tylko w okresie Wszystkich Świętych cmentarz ten jest otwarty i dostępny, zapala znicze, kładzie kwiaty i porządkuje a ludzie spoglądają.

Dlaczego tam wchodzimy, dlaczego to robimy. Odpowiedź: z miłości do człowieka, do Jego wartości i poświęcenia.

Z przykrością muszę stwierdzić, że w 2009 roku w listopadzie, będąc na tym Cmentarzu, zobaczyłam kartkę, że grób jest nie opłacony, zaniedbany, zapada się. Dociekałam, dlaczego tak jest, przecież pozostawił dom, a teraz nie ma kto opłacić grobu Pana Józefa Poznańskiego lekarza, który tyle dobra zrobił dla Włocławka. Gdzie jes Gmina Żydowska? Czy trzeba przypominać!!!


Autor: BJ


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Ania
Comment
Re: Józef
Komentarz:7 , śro maj 14, 2014, 12:58:22
Bardzo wzruszający tekst. Wszystkich zainteresowanych Włocławkiem zapraszam na swojego bloga o zabytkowej architekturze Włocławka i nie tylko http://architekturawloclawka.blogspot.com/
Mirka Stojak
Comment
Zaproszenie
Komentarz:6 , pią wrzesień 16, 2011, 12:07:01
Do Pani Beaty, autorki tekstu o doktorze Poznańskim
i innych-

Wspomnienia są piękne bo szczere i głębokie.Trzeba pamiętać o tym wszystkim dla młodego pokolenia. Niech się uczą historii polsko-żydowskiej i tolerancji. Zapraszam na wieczór "Erec Izrael" do Biblioteki Publicznej we Włocławku (ul.Warszawska) dnia 22 września 2011 roku o godz.17.00
Mirosława Stojak
Katarzyna Czudowska
Comment
Re: Włocławek Klub Makabi
Komentarz:5 , pią lipiec 09, 2010, 19:32:36
Klub Makabi... Królewiecka. Klub sportowy. Ale też bardzo prężnie działający dom kultury w obecnym mniemaniu. I ja tam trafiłam, jako 6 letnie dziecko, muzycznie "dobrze rokujące"... Mieszkałam na 3 Maja, więc miejsce najbliżsże wędrówkom 1 klasistki (wcześniej zaczęłam szkołę). A była zima 1967 roku. Niedługo pośpiewałam, klub zamknięto niespodziewanie. A żal... kto i w jaki sposób wytłumaczy 6 latce, dlaczego i po co? Moj dziadek, do końca lat 60 przyjeżdżał do Włocławka do czapnika, który miał pracownię naprzeciwko kamiennicy, w której mieszkaliśmy-3 Maja 3/5. Tuż obok był malutki sklepik, w którym kupowałam drewno na rozpałkę pieca i piękne czerwone lizaki. Z drugiej zaś strony było kasyno milicyjne, do którego dostęp był przedmiotem zazdrości całej, głównej wówczas ulicy miasta ... Kto pamięta czapnika z ul. 3 Maja we Włocławku? Tego, który mojemu dziadkowi- Stefanowi, katolikowi z dziada pradziada szył tak dobre kaszkiety, że wyprawa do niego była wielkim świętem? A oprócz miary - pogawędki, pogawędki i jeszcze coś "na górce"....
Mariusz Sieraczkiewicz
Comment
włocławscy Żydzi
Komentarz:4 , czw czerwiec 10, 2010, 23:43:01
proszę o kontakt autora o d-rze Poznańskim, od 2 lat koordynuję projekt "Pamięć, pamiętać, pamiętamy!" i każda informacja dotycząca włocławskich Żydów jest wielce pomocna, więcej informacji po otrzymaniu mail'a; po prostu za dużo by opisywać
Rafał Wodzicki
Comment
dr. Poznański
Komentarz:3 , wto marzec 30, 2010, 15:18:46
Ojciec (1924) pochodzi z Włocławka i wspomina, że chadzał do doktora Poznańskiego - Żyda na ul. Cyganka do domu.
Ciotka wspominała, jak pracując w księgarni na Kościuszki (istniejąca do dziś) jeździła do Warszawy po książki, gdzie bywała na Nalewkach u Żydowskich hurtowników.
Anonymous
Comment
Pieszyce
Komentarz:2 , śro marzec 17, 2010, 21:05:40
W Pieszycach byl po wojnie lekarz Zyd, ale nie znam danych o nim. Problemem byla wowczas gruzlica.
anka
Comment
Okolice Włocławka
Komentarz:1 , nie marzec 14, 2010, 16:24:52
Skoro "jesteśmy" we Włocławku to ,opodal ,kilka kilometrów "stąd" w kujawskich lasach w miejscowości Wieniec ,w 19 wieku uroczy kompleks pałacowy zbudował wielki Polak-Żyd Stanisław Leopold Kroneberg.Działacz gospodarczy , społecznik m.in prezes rady nadzorczej Banku Handlowego ,prezes Towarzystwa Kolejowego w Królestwie Polskim i wielu innych..Jego Ojciec,Leopld, sfinasował budowę Koleji Nadwiślańskiej.Po 1945 roku na terenie kompleksu zorganizowano centrum szpitalno- sanatoryjne dla chorych na płuca.M.in po wyjściu z więzienia, przybywał tu na kuracji Władysław Gomułka. Około rok temu byłem w Wieńcu .Pałac popada w ruinę , żadnej informacji /tablicy/co to za mury...? Tak szanujemy Naszą historię,dokonania Naszych przodków!!.Natrętnie ,nawet w tej chwili,nachodzi mnie refleksja ,czy powodem tego "stanu rzeczy" nie jest "poprawność" a raczej jej brak w rodowodzie Kronebergów Polaków-Żydów wielce zasłużonych dla Społeczności Polaków w trudnym okresie lat niewoli.Proponuję zorganizowanie spotkania na terenie obiektu ,popadającego w ruinę/tak sądzę? byłem tam rok temu/ i "zatrzymanie w kadrze " ginącego śladu Naszej wspólnej polsko -żydowskiej ,godnej zapamiętania,historii.