Rzeszów

Tęsknie za  żydowskim kupcem, który w sierpniu 1939 sprzedał mojemu ojcu zegar na ściane (Becker).Mój ojciec miał wtedy 5 lat ale do tej pory pamięta ten dzień w którym wybrał się ze swoim ojcem na rzeszowski rynek. Pamięta sklep i tego człowieka a zegar do tej pory nakręca.

 


Autor: Bernadeta


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Bernadeta
Comment
już nie taki anonimowy
Komentarz:3 , pon luty 01, 2010, 20:13:22
Podczas robienia zdjęć zegarowi odkryłam na tylnej ściance pieczątkę o treści- Magazyn Zegarmistrzowski Jubilersz Ozyasza (...)hthala w Rzeszowie(pieczątka niewyraźna).Pod spodem data 18/7 1939 i podpis.
Sklep mieścił się na Rynku w Rzeszowie po północnej stronie w kamienicy między numerem 25 a dzisiejszym Domem Polonii.Nie ma już tej kamienicy na jej miejscu stoją nowe niedawno zbudowane budynki.
esther
Comment
Re:
Komentarz:2 , pon styczeń 25, 2010, 21:33:40
Tęsknię za mieleckim shtetl za ludzmi którzy kiedyś musieli zamieszkiwać kamienice w Starym Mielcu tęsknię za ich widokiem, odgłosem rozmów, śmiechem i muzyką
tesknię za małym głodnym żydowskim chłopcem, o którym opowiadała mi babcia (pradziadek miał zostać rozstrzelany za udzielenie pomocy Żydowi)
tęsknię za Żydami idącymina śmierć, których żegnał wzrokiem mój dziadek gdzieś w malej wiosce pod Staszowem, a jedna z matek blagała tego małego chłopca, żeby zabrał od niej jej maleńką córeczkę i ochronił ja przed niemcami
tęsknię za stara żydowską kobietą, która już po wojnie przepowiedziała mojemu ojcu, że zostanie lekarzem
tęsknię za światem Singera, który już nigdy nie wróci
nasze miasta i miasteczka już na zawsze pozostaną wpół umarłe i pozbawione swojej żydowskiej duszy
betlej
Comment
Zegar
Komentarz:1 , pią styczeń 22, 2010, 21:15:05
Może ma pani zdjęcie tego zegara? Pamięta, gdzie był sklep?