Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...

Badanie opinii

SMG/KRC o Jedwabnem.

Na zlecenie Rafała Betlejewskiego, firma MillwardBrown SMG/KRC przeprowadziła badania opinii publicznej zadając respondentom pytania na temat Jedwabnego i projektu Płonie stodoła. Badanie typu OMNIBUS, przeprowadzone techniką CAPI, przeprowadzono w dniach 26 czerwca - 2 lipca 2010, a więc na tydzień przed spaleniem stodoły. Grupa reprezentatywna N=1000. Oto wyniki.

1. Czy słyszał Pan/Pani o mordzie dokonanym na Żydach w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku?

tak-nie

Okazuje się, że znaczna część Polaków w ogóle nie słyszała o wydarzeniach w Jedwabnem. Ciekawe jest porównać, w jakich grupach wiekowych słyszano, bądż nie o Jedwabnem:

pamietamy

Okazuje się, że wśród młodych ludzi aż 60 procent nigdy nie słyszała o mordzie w Jedwabnem! Wiedza ta jest bardziej znana starszym osobom. Wyrażnie widać więc, że trend jest w kierunku zapominania o wydarzeniach w Jedwabnem. Zapominamy ponownie.

Co sądzą o ujawnieniu tej informacji przez Grossa ci, którzy w ogóle o tym słyszeli?

2. Czy ujawnienie informacji o Jedwabnem przez Jana Tomasza Grossa w książce "Sąsiedzi" było Pana/Pani zdaniem...?

klamstwo

12 procent respondentów uważa, że ta informacja była kłamstwem, lub wręcz działaniem żydowskiego spisku. Większość z nas uważa jednak, że jest to ważna prawda.

(To pytanie było zadane tylko osobom, które albo czyutały książkę, albo o niej słyszały. Było to 217 osób, a więc grupa niereprezentatywna. Wyników nie można rzutować na całą populację.)

Kolejne pytania zadane przez SMG/KRC dotyczyły opinii Polaków na temat spalenia przez Betleja stodoły. Okazało się, że:

- 40% badanych uważa, że spalenie stodoły wpłynie negatywnie na relacje polsko-żydowskie, a tylko 7%, że pozytywnie.

- 57% badanych uważa, że Betlej nie powinien palić stodoły. Tylko 11% poparlo pomysł.

--------

Badanie w całości sponsorowała firma MillwardBrown SMG/KRC. Bardzo dziękuję im za ten wysiłek, który pozwala nam lepiej zrozumieć polską rzeczywistość.

Rafał Betlejewski