Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...lobuz

Panie Rafale, proste pytania - proste odpowiedzi uprasza się. 1. Kierując się mottem płonącej stodoły -- czy Niemcy mają postawić krematorium i zagazować wszystkie swoje złe myśli o Żydach? --> skandal na skalę światową gwarantowany. A może lepiej stać z boku i wąchać gaz, aby lepiej się wczuć w rolę kata? 2. Rozpoczynanie akcji Tęsknię w dniu Holocaustu? Czy to Polacy uruchomili i wcielili w życie plan eksterminacji Żydów? jakim prawem łączy Pan mnie, Polaka jako osobę, z Holocaustem??? 3. Spalenie stodoły - artystycznie bardzo trafiony pomysł, ale może zachęcić Żydów do wrzucenia karteczek antypolonizmu do niej również? Sądzi Pan, że niechęć tylko jest po jednej stronie? Albo zrobić to bez komentarza, dlaczego Pan narzuca interpretację, co obserwator Pańskiego performance'u ma czuć, widzieć? Tu już nie ma dialogu artysta - odbiorca, jest raczej propaganda właściwego odbioru. 4. Pana rozmowa z Pacewiczem. Jeśli maluje Pan na murach, normalne, że zwinie Pana policja. I temu to akurat nie powinien Pan się dziwić, a pochwalać, bo niszczył Pan cudze mienie. -- abstrahuje od tego co gadał policjant o sp...do Izraela. pozdrawiam                                                      

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Rafał Betlejewski
Comment
Odpowiadam
Komentarz:1 , śro maj 26, 2010, 11:02:57
Ad. 1: Niemcy prowadzą swój własny proces wyjaśniania sobie zbrodni Holocaustu i nie jestem osobą, która mogłaby im cokolwiek doradzać. Obserwuję ten proces na tyle na ile potrafię, jednak nie potrafię się ani w niego włączyć, ani z nim utożsamić, gdyż sytuacja, w której znajdują się Niemcy jest mi obca. Dlatego nie potrafię odpowiedzieć na Pana pytanie, co powinni, a czego nie powinni Niemcy.

Ad. 2: 27 stycznia to ustanowiony przez ONZ Miedzynarodowy Dzien Pamieci o Ofiarach Holocaustu, a nie "dzien Holocaustu", jak to Pan ujął. Zgodnie z nazwą, jest to dzień pamięci, a tego właśnie dotyczy projekt Tęsknie... dlatego też wybrałem ten dzień. To nie ja łączę Pana z Holocaustem, ale łączy Pana z Nim Pańska przeszłość, przeszłość Pana kraju, otoczenia i bardzo wielu ludzi. Łączy Pana z Nim polska sztuka, polska narracja (niepamięć), miejsce w przestrzeni, w którym Pan mieszka, trauma, której - chcąc nie chcąc - jest Pan częścią i w końcu obowiązek pamięci o tych tysiącach Polaków, którzy zginęli w latach 40tych oraz zostali wypędzeni z Polski później w wyniku rasistowskiej nagonki. Zwracam także uwagę, że projekt Tęsknie... poprzez swoją formę językową (1 os. licz. poj) wyraża moje własne uczucia i tylko od Pana zależy, czy Pan się pod tym hasłem podpisze.

Ad. 3: Nie zajmuję się problemem "antypolonizmu Żydów" tylko "antysemityzmu Polaków". Zajmuję się problemem pamięci, wrażliwości na cierpienie Żydów w czasie Zagłady. Dlatego też pomysł, by Żydzi wrzucili tam swoje karteczki jest "obok" mojego projektu i być może powinien znaleźć się twórca żydowski, który - jeśli uzna, że taki problem mu doskwiera - i zrobić na sugerowany przez Pana temat własny projekt. Natomiast na temat "antypolonizmu Żydów" wiem niestety bardzo mało i nie czuję się kompetentny. Są w tej sprawie ludzie znacznie lepiej zorientowani, którzy wydają na ten temat literaturę.

AD. 3a: W jaki sposób narzucam interpretację? Gdzie dokonuję propagandy? Przecież raczej zadaję pytania: "proszę mi pomóc zrozumieć, co to oznacza?"

Ad. 4: Nie mam pretensji do policji, za to zatrzymanie. Nigdy takich pretensji nie zgłaszałem. Biorę takie zatrzymania pod uwagę i przygotowany jestem na ich konsekwencje.

Dziękuję za rozmowę.
Ostatnia modyfikacja: maj 26, 2010, 11:04:54 przez: betlej