Cieszyn

Rachela Glücksmann

Napisałam tekst tej piosenki po obejrzeniu starego albumu rodzinnego, w którym znalazłam zdjęcia z lat trzydziestych XX wieku: dawną piekarnię przy ulicy Menniczej 14, mojego dziadka i resztę cieszyńskich piekarzy, których wyroby być może jadali pod koniec lat trzydziestych goście nowej cieszyńskiej kawiarni AVION.

Jej właścicielka Rosalia Wiesner była Żydówką, podobnie jak dwaj współpracownicy dziadka, Glücksmann i Zeiphammel. Córka jednego z nich jest na drugim zdjęciu. Rachela...?

Renata Putzlacher RACHELA

Dziewczyno czarnowłosa, zwiastunko chochoła, imienniczko semickiej patronki "Wesela",

moja siostro przybrana, twe imię Rachela, dzisiaj w noc szabasową cię przyzywam, wołam.

Wciąż tęskniąca do ziemi, którą obiecano, druga strono monety, twoim godłem gwiazda,

Rachelo z międzywojnia i z mojego miasta, która żyłaś w porywach, lecz nigdy na całość.

Rachelo nie z tej bajki, z innego wymiaru, która tłuczesz się we mnie wraz z grzechotką serca, Bogu świeczkę, a tobie ogarek poświęcam, przaśny chleb w święto Pesach, modlitwę nieśmiałą.

Dziewczyno z mego miasta, dziwniejsza ode mnie, o germańskim nazwisku, choć nie byłaś Niemką, mknąca w chuście do mykwy Menniczą po ciemku, za pan brat z tajemnicą, poznać ją daremnie.

Śladami przodków idąc, ciebie napotkałam, na starej fotografii cień twego uśmiechu, w kocich łbach na Bóżniczej dawnych kroków echo, synagogi sylwetkę jak z płócien Chagalla.

Szabasowa noc czarów, świece i czerń tiulu, wrócił mąż z synagogi, aniołów nie widzisz pochylonych nad stołem, płyną modły w jidisz i obrządek tak obcy, a bliski do bólu.

Stary rebe dmie w szofar, anioły się bawią, wieża Babel piastowska jeszcze stoi niema, jidisz miesza się z polskim, drugiej wojny nie ma, Olza płynie, a nad nią nie zburzony AVION...


Pobierz załącznik

Autor: Renata Putzlacher


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
betlej
Comment
Cieszyn - zdjęcie grupowe
Komentarz:1 , wto maj 11, 2010, 11:16:48
16 maja w niedzielę, o 12tej, na rynku w Cieszynie robimy zdjęcie grupowe do akcji Tęsknię... Może Pani będzie? A jak nie, proszę dawać znać innym...