NAJNOWSZE

Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Płonie Stodoła -

Data wydarzenia: 10 lipiec 2010

Cel akcji:
Jedwabne stanowi dla mnie centralny punkt projektu Tesknie..., który rozpocząłem w 2002 roku jadąc do Jedwabnego po raz pierwszy. Prawda o historii tego miasta, oraz wszystkie wydarzenia zwiazane z jej odkryciem, stanowią dla mnie oś projektu Tesknie..., jego katalizator i punkt referencyjny. Jako człowiek wychowany w polskiej narracji romantycznej i niepodleglościowej odbieram Jedwabne jako nieciągłość, punkt przerwania owej narracji, miejsce przeczące utartym wyobrażeniom na temat polskości. Zapraszam do dyskusji na temat nowej odsłony projektu: Płonie Stodoła.

Opis:

10 lipca 2010 roku bedzie dniem 69 rocznicy mordu w Jedwabnem.

Jedwabne stanowi dla mnie centralny punkt projektu Tesknie..., który rozpocząłem w 2002 roku jadąc do Jedwabnego po raz pierwszy. Prawda o historii tego miasta, oraz wszystkie wydarzenia zwiazane z jej odkryciem, stanowią dla mnie oś projektu Tesknie..., jego katalizator i punkt referencyjny.

Jako człowiek wychowany w polskiej narracji romantycznej i niepodleglościowej odbieram Jedwabne jako nieciągłość, punkt przerwania owej narracji, miejsce przeczące utartym wyobrażeniom na temat polskości.

Zapraszam do dyskusji na temat nowej odsłony projektu: Płonie Stodoła.

 

Stodola GW

Jedwabne to w uniwersum polskich znaków swoista czarna dziura, w której polska tożsamość załamuje się i znika. Chciałbym jednak wierzyć, że może być ona zarazem szansą przejścia do nowej rzeczywistości.

Projekt Tesknię.... pomyślany jest jako proces w trakcie którego Polacy, którzy nie identyfikują się z tradycją żydowską, tacy jak ja, będą mieli szansę zmierzyć się ze swoimi żydowskimi fobiami. Stąd też dość mocne środki wyrazu: anarchistyczny mural, wyrazisty dobór słów, bardzo intymna strategia ale także uwspólnienie doświadczenia, manifestacja we wspólnych zdjęciach. Próbuję w ten sposób wprowadzić do polskiej rzeczywistości silny znak, ślad, którego nie będzie można zatrzeć, uruchomić proces, który będzie trwał. Chcę odzyskać słowo Żyd. Dla siebie i innych. Dążę do zbudowania platformy wyrażania - czesto po raz pierwszy - pozytywnych emocji w kierunku ludzi określanych mianem Żydów, ale także służącej jako pomoc w odbudowaniu utraconej pamięci o Żydach, odzyskaniu ich dziedzictwa dla budowania własnej tożsamości i kultury, odzyskania ich dla siebie.

Teraz nadchodzi czas, by zmierzyć się z najpoważniejszym - w moim mniemaniu - problemem w relacji Polaków do Holocaustu: problemem wspólnego odczuwania cierpienia.

Stodola

W moim przekonaniu lata powojennej demagogii i propagandy nie tylko usunęły z naszej kolektywnej pamięci ślady żydowskiej obecności, ale także znieczulily nas, obecnie tworzących zbiorowe doświadczenie, na żydowskie cierpienie. Zostaliśmy poddani swoistej społecznej anestezjologii. Nie czujemy, nie współodczuwamy, nie mamy relacji do żydowskiego cierpienia, a żydowska narracja wydaje nam się wyolbrzymianiem i zawłaszczaniem.

Chciałbym podjąć próbe odbudowania wspólnoty cierpienia. Chciałbym obudzić się z farmakologicznej śpiączki.

Na 10 lipca tego roku proponuję projekt odważny, niezwykle sugestywny, ale w moim mniemaniu potrzebny. Projekt wprowadzający do naszej kolektywnej wyobrażni wizualny symbol, bez ktoórego ciężko zrozumieć współczesną historię Polski. Projekt, który ma umożliwić nam spojrzenie na dramat jedwabinskich Żydów wprost, w realnym czasie, w bezposredniej bliskości. Ich zagłada trwała w czasie, miała swoją temperaturę, dżwięk, rozciągnięta była w minutach, kwadransach i godzinach. Poprzez inscenizację tego dramatu chciałbym odsłonić jego sekret.

Chciałbym także, by ten kulminacyjny moment został poprzedzony debatą, wciagajaca jak najwieksza liczbe ludzi w empatię, uruchamiającą wyobraźnię uczestniczącą.

pion stodola

Proszę, żeby Państwo zastanowili się chwilę nad symboliką tego przedstawienia, jego przebiegiem i pomogli mi zrozumieć jego konsekwencje. W mojej intencji jest to projekt adresowany do tych Polaków, ktorzy czują, że z żydowską narracją nie mają nic wspólnego, że ich nie dotyczy. Takich Polaków, którzy jeszcze kilka lat temu nie mieli o sprawie pojęcia, a dziś traktują ją jako historię "tych innych".

Rafał Betlejewski betlej@tesknie.com

Foto "Betlej z pochodnią": Filip Klimaszewski

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


Showing comments 1 to 10 of 151 | Next | Last
betlej
Comment
Re:
Komentarz:151 , czw październik 10, 2013, 09:13:19
Ja nie wiem, Panie Weles, ale ja Żydów w stodole nie spaliłem. Ja spaliłem siebie...
Weles
Comment
Jedwabne dziesięciolecia propagandy UB
Komentarz:150 , śro lipiec 24, 2013, 23:11:57
Żeby brać się za sztukę która dotyka historii wypadałoby tę historię trochę znać.To o drugiej stronie gdzie polacy są ofiarami i można długo jeszcze bardzo długo.Zbrodnia w Koniuchach brodnia w Koniuchach ? masakra dokonana na co najmniej 38 polskich mieszkańcach (mężczyznach, kobietach i dzieciach; najmłodsze miało 2 lata) wsi Koniuchy (dziś na terenie Litwy, dawniej w II Rzeczypospolitej w województwie nowogródzkim w powiecie lidzkim) dokonane 29 stycznia 1944 przez partyzantów radzieckich (Rosjan i Litwinów) i żydowskich.
brodnia w Nalibokach ? masakra polskich mieszkańców wsi Naliboki przez oddziały radzieckich partyzantów 8 maja 1943.
W celu obrony przed grabieżą ze strony partyzantów sowieckich i band kryminalnych powołano w Nalibokach niewielki oddział samoobrony pod dowództwem Eugeniusza Klimowicza. 8 maja 1943 oddziały radzieckich partyzantów pod dowództwem Pawła Gulewicza z Brygady im. Stalina, w tym grupa składająca się z osób narodowości żydowskiej (trwa ustalanie czy była to część oddziału pod dowództwem Tewje Bielskiego czy Szolema Zorina) oraz oddział radziecki pod komendą Rafała Wasilewicza, zamordowały ok. 128 polskich mieszkańców miasteczka podejrzewanych o przynależność do samoobrony lub AK (przeważnie mężczyzn, ale także dzieci i kobiety).
A teraz o Jedwabnym relacja świadka Świadek numer pięć
z Apolinarym Domitrzem poniżej fragment i link.http://www.naszawitryna.pl/jedwabne_521.html
Pamięta Pan dzień, kiedy spalono stodołę?

Jakże nie pamiętać?! Zboże białe już było. Dostajało na słońcu. To było czwartego albo dziesiątego lipca. Paśliśmy krowy na łąkach między Rostkami a Jedwabnem. Jakie pół kilometra od stodoły Śleszyńskiego Bronka. Ze mną był Janek Rakowski, syn chrzestnego, i Zenek Ryszkiewicz. Oba już nie żyją. Jeden w Wałbrzychu, drugi w Bytomiu zmarł. Jak ta stodoła się zapaliła, było ciepło. Buchnęło w górę. To myśmy zaraz pobiegli do Jedwabnego. Przez Rynek lecieli my. Cicho było, pozamykane wszystko, nikogo na ulicy. A stodoła się pali. To my na Cmentarną. Koło kościoła i Przystrzelska. Skręt w Cmentarną. I tak stanęli my jakieś dwieście pięćdziesiąt metrów od tej stodoły. Paliło się strasznie. Jak drzazgi trzaskało. Była z desek, kryta słomą. Wszystko nagrzane. Wybuch się zrobił i poszedł żółty dym taki. A Niemce się odsunęli od tego żaru.
A inni?
Jacy inni? Panie, tam nie było żadnych Polaków. Same Niemce. Żadnego Polaka myśmy tam nie widzieli. Ilu było tych żandarmów? Najechało się ich, panie, pełno. Ze dwudziestu albo trzydziestu. Ja tam ich nie liczyłem, ale dużo ich było. Najechało ich się pewnie z Łomży, i z Wizny, i z Przytuł. No i te z Jedwabnego.
Grzegoorz Cenajek
Comment
Zyd
Komentarz:149 , sob lipiec 14, 2012, 21:18:35
Ogólnie rzecz biorąc,to POLACY mordowali naród Żydowski.Trzymaj tak dalej a będziesz sławny jak wybitny HISTORYK j.gross
MP
Comment
Re:
Komentarz:148 , nie październik 02, 2011, 18:13:06
Ci ludzie w stodole wyganiający tych protestujących chłopaków zachowywali się zapewne tak jak ci którzy (jak twierdzą niektórzy) spalili stodołe w jedwabnym. Smutne.
pyrka
Comment
wyrzygałem się
Komentarz:147 , śro lipiec 20, 2011, 19:14:25
I.B.Singer rzekł kiedyś, że gdyby znalazl się z Żydem z Izraela na wyspie bezludnej, tamten w mig znalazłby antysemitę.
to słowa o zapiekłości.
zapiekłość przebija z niektórych komentarzy. zapiekłość i pustogłowie.
tymczasem sprawa jest prosta, jak drut: stało się coś niedobrego i należy o tym pamiętać. nie po to, aby sumować rachunki krzywd i wypominać teraz, po latach kto komu ilu zabił, zgwałcił, okradł, wydał, sprzedał itp, ale po to, aby mieć świadomość, do czego my ludzie jesteśmy zdolni i czego nie robić. kropka.
ale ? nie.
trzeba się rozwodzić, winę zrzucać na innych, większych przewin szukać, w nadziei, że naszą przewinę zasłonią.
zachowanie typowe dla winnego, który nakryty z łapą na kradzionym robi co może, żeby nie było na niego.
Jan Kowalski
Comment
antysemityzm Polski
Komentarz:146 , pon luty 21, 2011, 07:34:28
Wątpię by antysemityzm w Polsce był większy niż gdzie indziej na świecie
oprócz kilku pożal się boże skinhedów którzy stanowią mikroskopijny promil społeczeństwa
nie wielu się znajdzie ludzi organicznie nie życzliwych
niestety przez ludzi takich jak Gross chcących za wszelką cenę wzbudzić nienawiść do żydów przez pomawianie Polaków myślę że to swoisty makabryczny ekperyment prowadzony na żywym społeczeństwie nie wiem do czego ma prowadzić czy J. Gross chce doprowadzić do pogromu żydów w 21 wieku żeby udowodnić Polski "wrodzony" antysemityzm
dziwie się że ktoś mu wierzy czytałem jego prace bzdurne które wypisy wał 1979r o rzekomej swobodzie Polaków w czasie okupacji niemieckiej śmiechu warte bzdury
to socjolog a nie historyk opiera się na domniemanych zachowaniach społeczeństwa
albo mierzy innych swoją miarą być może byłby zdolny do palenia ludzi w stodołach z chęci zysku.
Olaf Małkowski
Comment
Jak to jest
Komentarz:145 , wto luty 15, 2011, 10:59:34
Jak to jest że za zbrodnie paru wieśniaków o ile miała żeczywiście miejsce J Gross zrobił na mnie wrażenie czowieka zarabiającego na skandalu
nie mam nic wspólnego z tamtymi terenami ani krewnych ani znajomych a jednak zostałem wraz z całym narodem pomówiony o zbrodnie
myślę rze stąd to nieutorzsamianie się Polaków z tamtymi wydarzeniami
szkoda że świat przemilcza zasłógi Polski w walce z III rzeszą i nazizmem ile rodzin zginęło wraz z dziećmi za pomoc rzydom w czasie okupacji niemieckiej nikogo to nie obchodzi eksponuje się jakąś garstkę zbrodniarzy i opluwa się w efekcię groby tych którzy za swoje dobr serce zapłacili życiem
Dyl Sowizdrzal
Comment
Slow..slowa..
Komentarz:144 , wto sierpień 17, 2010, 02:25:59
Popieram absolutnie akcje p.Rafala.
Jego desperackie proby zwrocenia na siebie uwagi pod kazdym pretekstem sa doskonalym przykladem na to co latach 50-tych propaganda zawarla w kilku slowach:"Nie matura a chec szczera zrobi z ciebie oficera".
ludowa madrosc dodala do tego swoje dwa grosze:"Nie pomoga dobre checi.Z gowna bata nie ukreci.."
A pan rafasl sie nie poddaje i probuje caly czas.i to sie nazywa determinacja ,ktorej mu zazdroszcze.
Przeczytalem niedawno o facecie ,ktory nazywal sie Zygielbojm.To byl taki gosc,ktory w czasie okupacji postanowil poswieci swoje wlasne zycie aby zwrocic uwage tych ,ktorzy nie wierzyli w propagande .
Z braku dowodow zaden z przywodcow panstw alianckich nie bral powaznie informacji o ludobojstwie Zydow.
Zygioelbojm -zdajac sobie sprawe z tego ,ze to nie przywodcy ale opinia publiczna bedzie ecydowac o tym czy religia holokaustyczna przyjmie sie czy nie dokonal samopalenia po to tylko aby zwrocic uwage biernych mas na nieistniejacy jeszcze problem.
Wydaje mi sie ,ze to nastepny ,logiczny krok jaki powinien podjac p.Rafal.
Zyjemy w czasach gdzie spalenie stodoly nie robi na nikim zadnego wrazenie.Widzielismy juz plonace wiezowce w N.Y. a to przeciez bardziej efektowne.
Ale samospalenie w stylu Zygielbojma to cos co obudzi nawet najbrdziej biernych i obojetnych.
Transmitowane na zywo przez telewizje..Ostatnie slowo przed potarciem zapalki a potem wyznanie wiary w plomieniach..
Panie Rafale.
TYLKO PAN MOZE TO ZROBIC PRZEKONYWUJACO ZONGLUJAC PRZED SMIERCIA BUTAMI OFIAR KOMOR GAZOWYCH Z OSWIECIMIA.
Do niedawna byly jeszcze buty w Majdnaku ale zbrodnicza reka neo-faszysty spalila te bezcenne pamiatki.
Co pan na to panie Rafale?
W rocznice wybuchy wojny..1-szego wrzesnia .
Takie cos ludzie beda pamietac co najmniej przez miesiac...

Dyl Sowizdrzal
Gaston MELO
Comment
Re:
Komentarz:143 , śro lipiec 14, 2010, 10:17:25
trae el recuerdo del In girum imus nocte et consumimur igni...
precisamente en los dos sentidos del palindroma...porque la caosa va y viene porque veo y me miro porque verdugo y víctima...
shalom
Comment
Przestańcie czynić zło! Zaprawiajcie się w dobrem!
Komentarz:142 , nie lipiec 11, 2010, 21:26:18
(Iz 1,11-17)
Co mi po mnóstwie waszych ofiar? - mówi Pan. Syt jestem całopalenia kozłów
i łoju tłustych cielców. Krew wołów i baranów, i kozłów mi obrzydła. Gdy
przychodzicie, by stanąć przede Mną, kto tego żądał od was, żebyście
wydeptywali me dziedzińce? Przestańcie składania czczych ofiar! Obrzydłe
Mi jest wznoszenie dymu; święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych
zebrań... Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości. Nienawidzę całą duszą
waszych świąt nowiu i obchodów; stały Mi się ciężarem; sprzykrzyło Mi się
je znosić! Gdy wyciągniecie ręce, odwrócę od was me oczy. Choćbyście nawet
mnożyli modlitwy, Ja nie wysłucham. Ręce wasze pełne są krwi. Obmyjcie
się, czyści bądźcie! Usuńcie zło uczynków waszych sprzed moich oczu!
Przestańcie czynić zło! Zaprawiajcie się w dobrem! Troszczcie się o
sprawiedliwość, wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, w
obronie wdowy stawajcie!
(Iz 1,11-17)
Showing comments 1 to 10 of 151 | Next | Last