Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Lusia Gross Raubvogel

Szanowny Panie Betlejewski,

Jestem polską Zydowką, mieszkam w Izraelu od 60 lat, co nie zmienia faktu, ze Polska mnie nadal interesuje. Czytalam przed chwilą w internecie o napisie na scianie: ''Tesknę za Toba Zydzie '' i poczulam niepohamowana chec powiedzenia Panu, ze mnie starej polskiej i dumnej Zydowce, ten napis sie podoba.

Jesli ktos uważa, że słowo Żyd to obelga, to on sie myli. Tylko jakis przymiotnik dodany do slowa Żyd moze byc obrazajacym. Uważam, że panskie haslo jest wspanialym pomyslem dla wyrazenia pewnego uczucia dla bylych obywateli Polski, Zydow, ktorzy byli wiernymi obywatelami Polski i przyczynili sie do jej budowy i ekonomicznego rozwoju.

Pocieszjacym jest dla mnie fakt, ze istnieje mlodziez, nowe pokolenie , ktore odrzuca steoretypy narzucane przez nieuleczalnych antysemitow. Dziekuje Panu i zycze powodzenia!!!

Z powazaniem Lusia Gross Raubvogel

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
betlej
Comment
Shula....
Komentarz:7 , śro październik 13, 2010, 18:52:19
Thank you for your comment. I'd wish you'd write your comment into a longer story and entered it into the main page. Here: http://www.tesknie.com/index.php?id=20
All you say is very interesting!
Thank you,
Rafał
Shula Kopf
Comment
Lucia's family
Komentarz:6 , śro październik 13, 2010, 18:09:27
I ran across Lucia Gross Raubvogel's commentary by accident. I would like to say that I miss Lucia's cousin, Herman Fechter, who was my step father. He told me and my sister how he was on the roof of his house watching his whole family being led away. He put his index finger between his teeth and he bit down hard so that he wouldn't scream. If not, the Germans would have heard him and taken him too. He spent the rest of the war years in the forest with partisan groups. How did they survive in the forest?
My sister and I grew up with the stories of our parents' survival. On the street where we grew up in Tel Aviv in the 1950s hardly anyone of the children had grandparents, or uncles, or cousins.
Ania
Comment
Re:
Komentarz:5 , sob sierpień 21, 2010, 20:05:41
A ja znam Pania Lusie!!! Z opowiadan pewnego Polaka z Dortmundu :)))). I czytalam ksiazke, ktora zostala napisana przy nieocenionej pomocy Pani Lusi:))).
Pozdrawiam najserdeczniej. Ania
Aleksandra, lat 28
Comment
Re:
Komentarz:4 , pią maj 07, 2010, 09:31:01
Dla mnie język listu Pani Lusi - piękna, bezbłędna polszczyzna, to najlepszy dowód na to, czym jest patriotyzm polskich Żydów, czym przywiązanie do polskiej kultury, historii, języka. Będąc w Izraelu spotkałam pewną 85-letnią panią,która wyjechala z Polski w 1948 r. Od tamtej pory nie była w Polsce, choć cały czas towarzyszyła jej polska literatura. Nigdy nie zapomnę elegancji, bogactwa i piękna języka, którym się do mnie zwracała. Było to dla mnie niezwykle wzruszające przeżycie. Pozdrawiam wszystkich sympatyków akcji "Tesknię.."
luft
Comment
Re:
Komentarz:3 , wto kwiecień 27, 2010, 08:57:42
obiema rękami podpisuję się pod Waszymi słowami. Walczmy o to słowo! Minelo 10 lub 11 lat od kiedy prowadzę swoją "kampanię". Dzięki takim świadectwom jak pani Lusi zmieniamy świat wokół nas. Na lepsze jutro.
betlej
Comment
Dziękuję Pani
Komentarz:2 , wto kwiecień 27, 2010, 08:37:28
Szanowna Pani,

jestem niezwykle ujety Pani listem. Dziekuje za niego.
Tak samo jak Pani uwazam, ze slowo Zyd jest dumnym okresleniem i nalezy je raz na zawsze wyrwac z posiadania antysemitow, odzyskac je.
Nalezy nie tylko odzyskac slowo, nalezy takze odzyskac dla Polski polskich Zydow.
Jako Polacy ciagle slabo uswiadamiamy sobie, ze ludzie, ktorych nazywamy Zydami, byli w istocie Polakami. Wymaga to odrzucenia pojecia Polak-Katolik, co dla wielu osob stalo sie nierozlaczne. Moim zdaniem, nie tylko zreszta moim, rownie uprawnionym jest zbitka Polak-Zyd - szczegolnie w odniesieniu do wielu wspanialych ludzi, o ktorych dzis tak trudno nam to myslec.
Stanowczo sprzeciwiam sie wszystkim komentarzom, ktore probuja wskazywac, ze uzycie przeze mnie slowa Zyd w napisie na scianie jest antysemityzmem.
Walczmy o to slowo.

Pozdrawiam,

Rafal Betlejewski
Ostatnia modyfikacja: kwiecień 27, 2010, 08:39:05 przez: betlej  
Anonymous
Comment
Re:
Komentarz:1 , wto kwiecień 27, 2010, 08:36:02
Mi także jest ogromnie przykro, gdy słowo "Żyd" słyszę jako obelgę. My Polacy w większości nie doceniamy narodu żydowskiego ,który przez tyle lat współegzystował z nami i całą swoją siłą pomagał rozbudowywać i rozwijać ten kraj. Poza tym po tragedii jaka miała miejsce podczas II WŚ powinniśmy na zawsze porzucić stereotypowe myślenie, bo człowiek jest najważniejszy, jego uczucia.