Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Mordechaj Anielewicz

Odzyskajmy naszych Żydów!

Mordechaj Anielewicz niewątpliwie był Żydem. Był też syjonistą, działał w organizacjach syjonistycznych i chciał utworzenia niezależnego państwa Izrael.

Niewątpliwie jednak Mordechaj Anielewicz urodził się w Wyszkowie, mieszkał na warszawskim Powiślu, zrobił maturę w liceum na Nowolipkach i zginął śmiercią bohatera w zgliszczach warszawskiego getta, w bunkrze przy ulicy Miłej 18 (dziś ten adres to Miła 2).

Na jego grobie powiewają tylko izraelskie flagi. Dlaczego? Dlaczego nie ma nia nim polskich flag? Dlaczego to izraelscy turyści mają pamiętać o naszym chłopaku z Powiśla? Czy nie powinniśmy to przede wszystkim być my?

Rzucam więc hasło: Odzyskajmy naszych Żydów!

Nawet jeśli mówili w jidish, czytali torę i marzyli o wolnym Izraelu. Moim zdaniem Polak ma prawo marzyć o czym chce, mówić w jakim chce języku. Jeśli jednak rodzi się tu, żyje tu i umiera tu, jest nasz.

W nocy z 17 na 18 kwietnia na ścianie garażu obok grobu Mordechaja i kilkudziesięciu innych Wielkich Naszych Żydów namalowałem hasło "Tęsknię za Tobą, Żydzie!" i zatknąłem białoczerwoną flagę.

Mordechaj

Widok z kurhanu:

Mordechaj 1

Flaga zatknięta na grobie:

Mordechaj 2

Plakat dla Mordechaja i innych leżących w gruzach warszawskiego getta:

Plakat

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Mira Wayne
Comment
Polska flaga na grobie Anielewicza
Komentarz:4 , sob kwiecień 20, 2013, 01:17:20
Dziękuję!! i tak powinno być, urodził się Polakiem i zgina jako Polak a ze nie był wyznania katolickiego to nie zmienia jego narodowości, bo ile było takich jak on co zginęli i nie tylko żydów za wolność Polski jako Polacy będąc innego niż katolickiego wyznania albo nawet żadnego, religia nie robi z człowieka jego narodowość tylko wiarę.
Anonymous
Comment
Re:
Komentarz:3 , pią kwiecień 19, 2013, 11:40:50
Malachi
Ewelina Blyskowska
Comment
Piękny gest
Komentarz:2 , wto kwiecień 20, 2010, 12:11:19
Piekny gest by uczcic pamiec bohaterow warszawskiego getta.
W czerwcu bede w Polsce . Pojde na ul. Mila 2 i poloze kwiaty.
Moi dziadkowie tez byli w gettcie i moze tam zgineli. W domu mowili po polsku. Moj wujek skonczyl prawo na U.W. Moja mama zawsze tak jak moj ojciec ze Lwowa mowili po polsku i yidish nie znali.
Polska bedzie zawsze moja ojczyzna. Chociaz czesto byla dla nas nie dobra jak macocha.
Serdecznie pozdrawiam.
Ewa Blyskowska
Michelle Wayne
Comment
Mordechaj Anielewicz
Komentarz:1 , nie kwiecień 18, 2010, 20:31:31
Dziekuje P. Betleju, Mordechaj Anielewicz był Polakiem i Polskim bohaterem narodowym. Cześć jego pamięci!!