Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Marian Keren

Szanowny Panie, Wzialem aktywny udzial w Waszym projekcie, ale musze sie z Panem podzielic moim pogladem na chaslo " tesknie za toba zydzie". Jak joz pan zauwazyl slowo Zyd kojarzy sie z antysemityzmem ktory niestety w Polsce jest w dalszym ciagu bardzo zakorzeniony chociaz wlasciwie Zydow w Polsce niema. Slowo Zyd niestety jest slowem nie bardzo lubianym w Polsce. Moje wlasne doswiadczenia wojenne, ktore Panu nie wiele mowi bo jest Pan napewno urodzonym po II WS. Ja jestem tez Zydem i zawsze unikalem tego slowa jako dziecko gdyz zawsze kojazylem to slowo z przesladowaniem jakie zydzi doswiadczyli od Niemcow jak rowniez od Polakow. Taka jest niestety pawda. Ja wraz z rodziacami cudem zostalismy przy zyciu i po wojie wrocilismy do Krakowa. Poszedlem do szkoly gdzie w klasie bylem jedynym zydem. Rodzice poradzili abym sie tym nie afiszowal dla wlasnego bespieczenstwa i abym zachowywal sie tak jak inni moi koledzy i omijal swojego wyznania. Uczeszczalem na lekcje religji i chodzilem z kolegami do koscila a nawet gralem role w szopce I tak to bylo az do czasu naszego opuszcenia Polski w drodze do Izraela noweg Panstwa Zydowskiego, Gdzie wzialem glelboki oddech i zlowo Zyd chociaz sie go balem przestalo przedstawiac strach. Jestem z Polska bardzo zwiazany symbolicznie i sentymentalnie po powojennych latach ktore byly ciezkie ale jako mlodzieniec w szkole podstawowej i gimnazium mile wspominam. Panskie chaslo zrobilo na mnie wielkie wrazenie psychologiczne jako powrot do tych tragicznych dni w czasie i zaraz powojennych. Ja bylbym bardziej zadowolony jakby chasla wogole nie bylo bo jest controwersyjne i dwojako rozumiane i daje na mysl rozne i dwojakie interpretacje. Jak Pan chce dalej kontynuowac Panska kampanie to chaslo moze powinno brzmiec "Tesknie za Polakami pochodzenia Zydowskiego" Uzywajac dwa slowa 'Polakami" i "zydowskiego" kojarzy sie przedewszystkim z Polakami. Moze to byc dla Pana niewygodne ale jest mniej kontroversyjne Marian Keren                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
First | Previous | Showing comments 11 to 11 of 11
sceptnick
Comment
@ Marian Karen
Komentarz:1 , śro marzec 31, 2010, 10:55:03
Szanowny Panie Marianie,

Kojarzę taką akcję plakatową sprzed kilku lat (niestety teraz nie pamiętam już dokładnie kto ją robił i jaką miała ona nazwę), która polegała na wywieszeniu portretów kilku osób wyraźnie odbiegających od stereotypowo pojmowanego "portretu Polaka". Naprawdę nie mogę sobie przypomnieć szczegółów (może ktoś z tutaj komentujących pamięta, to proszę o przypomnienie).

Jak rozumiem jednym z celów Betleja jest "odczarowanie" słowa "Żyd" i doprowadzenie do tego, o czym Pan pisze, tzn. o postrzeganiu polskich Żydów także jako Polaków, tyle że o nieco odmiennej od pozostałych Polaków tradycji.

Pozdrawiam Pana
First | Previous | Showing comments 11 to 11 of 11