Chełm

Szmul Zygielbojm

Mało jest tak niezwykłych historii ja ta Szmula Zygielbojma z Chełma. Szmul wpisuje się w tradycję męczenników, którzy swoją śmiercią próbowali zwrócić uwagę świata na tragedię ludzi i obudzić sumienia. Jak Ryszard Siwiec, który samospalił się protestując przeciwko interwencji układu warszawskiego w Czechosłowacji, jak Thích Qu?ng samospalony w 1963 roku w Tybecie, tak Szmul Zygielbojm postanowił odebrać sobie życie w próbie zwrócenia uwagi świata na zagładę Żydów. Szmul zdecydował się na swój krok 12 maja 1943 roku, a więc w chwili, gdy Żydzi ginęli masowo - tym bardziej tragiczny jest wymiar jego kroku.

W 65 rocznicę świerci udało się wmurować tablicę pamiątkową w mur domu przy Mickiewicza, gdzie Szmul mieszkał. Rada miejska nakazała usunąć z projektu tablicy słowa "Wielki Polak i Żyd". Pewnie dla nich był po prostu Żydem....

 

 


Autor: Betlej


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
First | Previous | Showing comments 11 to 15 of 15
betlej
Comment
Walczyć i ginąć za Polskę
Komentarz:5 , śro luty 03, 2010, 18:57:00
W kwestii naszej mitologizacji czynu zbrojnego jako jedynej cnoty czyniącej z człowieka Polaka - co często przeciwstawiane jes bierności Żydów, idących na śmierć w komorach gazowych (co jest ukryte w komentarzu początkującym dyskusję) bardzo szeroko i interesująco wypowiedziała się Maria Janion w swojej książce: Bohater, spisek, śmierć. Wykłady żydowskie.
Mirella Machnikowska
Comment
Re: Szmul
Komentarz:4 , śro luty 03, 2010, 11:31:54
Oczywiscie, ze mozna byc wielkim Polakiem, Zydem, Polakiem-Zydem, Zydem-polakiem, czy jakiejkolwiek Nardowosci-popelniajac samobojstwo. Walczac(jak sugeruje annonymus), moze musialby zabic? - a tak tylko wlasna smiercia budzi sumienia. Dziekuje za informacje. Jaka szkoda, ze mieszkam ok. 50 km od tego miejsca, a nikt nigdy nie wspomnial o tym Czlowieku.
sieradz
Comment
Re: Szmul
Komentarz:3 , czw styczeń 28, 2010, 19:52:01
ja też nie rozumiem, co ma jedno do drugiego. człowiek swoim samobójstwem zwracający uwagę świata - przynajmniej próbujący - na cierpienie innych jest bohaterem. zwłaszcza w tamtejszych okolicznościach. to nie ulega kwestii.
Polka
Comment
Wielki Polak i Zyd
Komentarz:2 , czw styczeń 28, 2010, 09:22:12
Oczywiście,że można być wielkim Polakiem i popełnić samobójstwo!Co ma jedno do drugiego?Przecież zdecydował się na ten krok w poczuciu bezsilności,widząc obojętność wielkich tego świata na potworności,jakie były udziałem Jego narodu.Czechom jakoś nie przeszkadza uznać za wielkiego Czecha praskiego studenta,który podpalił się na znak protestu przeciw interwencji wojsk Ukł.Warszawskiego w 1968r.Coś mi się wydaje,że w/g anonymousa może i mógłby być wielki,gdyby nie był Zydem,ale Wielki Zyd i Polak jednocześnie,nie,to niemożliwe.
Anonymous
Comment
Szmul Zygielbojm
Komentarz:1 , sob styczeń 23, 2010, 13:35:10
Szanowny Panie,
Opacznie Pan to rozumie, czy można być Wielkim Polakiem popełniając samobójstwo?, czy tak należy dawać przykład kolejnym pokoleniom ?. Od kiedy odebranie sobie życia nawet jako protest jest cnotą ?. Czy nie byłby prawdziwym bohaterem gdyby z bronią w ręku walczył przeciwko Niemcom jako Żyd i Polak ?. Może wtedy miał szansę stać się Wielki....
First | Previous | Showing comments 11 to 15 of 15