Przemyśl-Kraków-Warszawa

dorota budejko

Nie mam konkretnych wspomnień bo urodziłam się już po roku 68 ale jestem dumna z ludzi którzy prowadzą tak wspaniała akcję. Można sobie wyobrazić ile bólu i cierpienia doświadczyli Zydzi wówczas w naszym kraju. Jesteśmy winni zadośćuczynienia, przynajmniej tyle...

 


Autor: dorota


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
blitz
Comment
Re: dorota
Komentarz:10 , pią kwiecień 16, 2010, 21:07:56
Moja babcia, tuż przed śmiercią opowiedziała historię taką-w czasie okupacji zatrudniona była u niemca (niemiec i rusek zawsze z małej) laferego,zamieszkiwała z innymi zatrudnionymi przez niego ludźmi w jakimś domu/kamienicy/budynku (chodziło o pokoje dla pracowników w Warszawie przy ulicy Wielickiej na Mokotowie), generalnie odmówić nie mogła, bo przez całe życie miała urodę taką, że jeśli nie była ormianką z pochodzenia to była czyściutką żydówką :), i dziadek, który pałał taką nienawiścią do niemców , że całkiem aktywnie narażał swoje młode życie uczestnicząc w przeróżnych działaniach na styku Lasów Chojnowskich i szlaku do Warszawy od strony Piaseczna. Po zamordowaniu Powstania w Getcie, niemcy i chyba folksdojcze mieli możliwość nabycia mienia pożydowskiego w postaci kwartałów ulic, kamienic, mieszkań itp. Udział w tym wziął lafery, zmuszając swoich pracowników uzbrojonymi ssmańcami do opróżniania kamienic, które nabył. Moja babcia jako młoda kobieta musiała zbierać pościel, odzież, porcelanę, sztućce i chyba coś jeszcze (nie wiem, nie pamiętam aby mowa sięgała dalej)a może tylko pościel i porcelanę, mężczyźni musieli zbierać wszystkie narzędzia, przedmioty mechaniczne i pewnie jakieś inne rzeczy. Babcia opowiadała, że mieszkania były puste, ulice były puste, leżały trupy, wszędzie żandarmi i ss. Mieszkania miały pootwierane albo powywalane drzwina klatce stał ssmaniec albo inny faszysta z bronią i obserwował, zabili jakichś ludzi bo chcieli coś ukraść i przemycić, Babcia natrafiła w jednym z łóżek, z którego musiała zdjąć pościel na zwłoki kobiety i dziecka, które były wysuszone i zmumifikowane pod pierzyną. Babcia płakała jak to opowiadała, mówiła, że się potwornie bała, była drobną kobietką ok.155 cm, mówiła jeszcze, że któryś z mężczyzn wynoszący z mieszkania jakieś przedmioty, wyniósł również Babcię, bo ssman już był zainteresowany czemu nie pracuje, niestety lafery posiadając zagrabiony Polakom tabor konno furmankowy miał również możliwość rabowania mienia żydowskiego, z czego skorzystał. Była zmuszona do opróżnienia kilku mieszkań, w przeciągu kilku dni, zanim tamci nie zaczęli wszystkiego podpalać i wysadzać w powietrze. Płakała po tych małych żydowskich dzieciach zmarłych z głodu i wyschniętych w kołyskach, w łóżkach z rodzicami, zamordowanych z premedytacją przez niemców w atmosferze przerażenia i terroru.
Sympatyk
Comment
Re: dorota
Komentarz:9 , sob kwiecień 03, 2010, 19:42:21
Drogi Tolku w pierwszym zdaniu napisałeś że nie Tobie osądzać..a w drugim zdaniu już osądziłeś. Nie mozna budować zdrowych relacji w taki sposób. Społeczenstwo Polskie czy Żydowskie popełniało przykre błędy wobec siebie i nie powinno być to zadną tajemnicą. Budujmy zdrowe relacje bo jesteśmy dziecmi jednego Boga.
Pozdrawiam.
Zainteresowany
Comment
odp.
Komentarz:8 , wto marzec 23, 2010, 10:27:12
Tu pojawia się problem w odbiorze ja szukam odpowiedzi na pytanie a Ty stawiasz mnie odrazu w pozycji tego złego, - a tak wcale nie jest, natomiast siebie odrazu stawiasz w roli pokrzywdzonego .Można się wstydzić za ludzi którzy wyrządzili innym krzywde ale nie piszcie jako całokształt, bo byli tez ludzie(Polacy) którzy doznali krzywdy od Żydów, byli też tacy którzy im pomagali. Danka w pełni się z Tobą zgadzam, tak było ale dlaczego druga strona milczy ? przyznaje się tylko ze jest poszkodowana? (posty tolka).Rozumiem tą akcje i do kogo ona jest skierowana. Trzeba rozmawiać ze sobą aby dojść do porozumienia, bo bardzo łatwo jest osądzać z góry, książki całej prawdy nie przekażą. Nie chce tutaj "walczyć" na słowa bo to nie jest moim celem.Tolek miałbym do Ciebie troche pytań, przesle swój adres meilowy do autora tej strony, licze ze wyrazisz chęc do rozmowy.Pozdrawiam.
Tolek
Comment
Zainteresowany
Komentarz:7 , pon marzec 22, 2010, 14:33:06
Nie mnie sądzić sprawiedliwych i niesprawiedliwych, dobrych i niedobrych. Ale pozycja jaką ty zajmujesz, równa się zemście: za jakieś zło, jakieś inne zło - no i jest dobrze. I to jest nieszczęście Polski: szukanie usprawiedliwienia za własne świństwa u innych. Na szczęście na tym portalu jest zdecydowana mniejszość ludzi o twoich poglądach. Olbrzymia większość rozumie, ze Polska dużo straciła na kampanii antysemickiej 1968 roku i nie szuka usprawiedliwienia za błędy własne, rodziców, znajomych itd. u ofiar. Wyciąga raczej rękę w naszą stronę.
Danka Bierzańska
Comment
Re: dorota
Komentarz:6 , nie marzec 21, 2010, 21:43:18
A czy ty uważasz, ze Polacy zawsze byli w porządku wobec Żydów?
Tak, ja też, jak Dorota się wstydzę. Niezależnie od tego, że zapewne i wśród Żydów nie brakowało głupich i podłych ludzi. Ale właśnie - ludzi, a nie Polaków, Żydów czy Włochów. Mamy my, Polacy, wstyd 68 roku (a antysemityzm po 80?) i nie ma co kombinować.
Zainteresowany
Comment
Pytanie
Komentarz:5 , sob marzec 20, 2010, 20:16:22
Tolek a czy Ty uwarzasz ze Żydzi w Polsce byli zawsze w porządku wobec Polaków?
Tolek
Comment
Zainteresowany
Komentarz:4 , sob marzec 20, 2010, 11:06:46
Odnoszę cie do Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zado%C5%9B%C4%87uczynienie


...Z kolei art. 448 k.c. pozwala dochodzić zadośćuczynienia za naruszenie każdego dobra osobistego.[1] 3 sierpnia 2008 r. wchodzą w życie zmiany w kodeksie cywilnym, pozwalające na przyznanie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę również rodzinie poszkodowanego, który zmarł w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia....

Otóż w 1968 roku polski rząd i bardzo wielu Polaków (w/g twojego określenia - pewnie złych Polaków) dokonali na nas takiego gwałtu. Ale byli tez dobrzy Polacy, którzy dokumentują swoją postawę na tym forum. I za to im wszystkim dziękuje.
Zainteresowany
Comment
Zadośćuczynienie
Komentarz:3 , sob marzec 20, 2010, 10:26:50
Na początku zaznaczam ze nie jestem wrogo nastawiony do nikogo. Mam pytanie do autora co miała na myśli pisząc ze jesteśmy winni zadośćuczynienia ? Jak w kazdym narodzie są dobrzy i źli ludzie. Jest duzo historii która pokazuje tylko jedną strone.
dorota Budejko
Comment
Re: dorota
Komentarz:2 , sob marzec 13, 2010, 17:15:30
okazuje się że wspomnienia powracają.Moja mama spędziła dzieciństwo w Kutnie gdzie jak wiadomo mieszkało dużo zapomnianych teraz ludzi narodowości żydowskiej.W szkolnej ławce z mamą siedziała córka wspaniałego lokalnego lekarza Joasia Mores.Może koś pamięta taką osobę to był rok 38.Bardzo dziękuję Tolkowi za odpowiedz nie czuję się wyjątkowo prawomyślna po prostu czuję ogromny wstyd za głupków którzy wyrządzili tyle bezsensownej krzywdy a byli tak jak ja Polakami
Tolek
Comment
Zadośćuczynienie
Komentarz:1 , pią marzec 12, 2010, 10:37:29
Każda taka uwaga czy notatka - to dla mnie zadośćuczynienie. Straconego nie da się odrobić, ale dobrze jest wiedzieć, ze są w Polsce porządni ludzie.