Krynica-Zdrój

Żydzi z Krynicy

Z relacji mojej Cioci. Wspomnienie o kilku Żydach. Irom miał sklep towarów mieszanych w domu "Kazimiera". Mieszkał tam z żoną i dwoma synami. Znajdował się tu też drugi sklep, mięsny, należący do Brauna. Jego dzieci, bliźnięta, Adela i Ajzyk (rocznik 20) chodzili z Ciocią do szkoły. Na Święto Paschy przynosili do domu mojej Babci (sąsiadki) macę na poczęstowanie. Byli to bardzo uczciwi ludzie.

W szkole dzieci żydowskie były traktowane na równi z polskimi. Uczyła ich Pani Albina Lesiecka, która organizowała też przedstawienia, w których uczestniczyły dzieci każdego pochodzenia (w Krynicy mieszkało wielu Łemków). W przedstawieniu "Laleczka z saskiej porcelany "brała udział m.in. Rózia Mehl (w latach trzydziestych wyjechała z matką do Palestyny), Ajzyk Braun, Gusta Silberstein, Aron (?). Drugi Irom miał sklep bławatny na ulicy Kraszewskiego (na miejscu obecnego"blaszaka"). Na miejscu obecnej restauracji "Hawana" miał piekarnię Luks, a naprzeciw znajdowała się hurtownia Herbsta. Przed wojną przyjeżdżała z Nowego Sącza końmi Pani Springerowa  "pachciarka". Sprzedawała papier, sznurki itp. do sklepów krynickich. Nie chciała nigdy poczęstunku, (nawet gorącej herbaty w zimie), bo bała się, że jest trefny. W naszyn mieście działał żydowski Klub Sportowy"Makabi", który często rozgrywał mecze hokejowe z KTH i innymi klubami.

Krynica była przez Żydów lubianym uzdrowiskiem. Świadczą o tym zdjęcia archiwalne sprzed wojny (można znaleźć w internecie).


Autor: Justyna Maternicka


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Judyta
Comment
Re: Żydzi z Krynicy
Komentarz:1 , pią październik 22, 2010, 12:09:25
moja mama opowiadała mi o pięknej Żydówce Judycie z Krynicy, podobno była chora psychicznie, ale jej urodą każdy się zachwycał ;)